Ook makers Tulpp-parf um krijgen boze brief van llja Gort rllLTUUR 25 lent in de studio voorbij. Sander Schimmelpenninck is zeker niet de eerste die, tussen aanhalingstekens, doorbreekt en de kans krijgt tv-pro- gramma's te maken. Joel Broekaert is ook zo iemand en het verbaast me dat Hiske Versprille nog geen tv-pro- gramma heeft. Bij cabaretiers kun nen zalen ineens vollopen; Stefano Keizers had dat, bijvoorbeeld. Wij leiden natuurlijk niemand op, maar als mensen hun kans grijpen en het werkt, vind ik dat buitengewoon ge noegzaam." „Het zijn lange dagen en ik moet de hele dag staan. Na zo'n dag ben ik wel een beetje op, maar goed: het is ook niet dat ik per ambulance moet wor den afgevoerd." „Godzijdank niet. Maar ja, het is wel pittig. Je moet toch alert zijn en je hoofd er goed bijhouden. Gelukkig zijn het maar twee dagen per week, dus dat is te overzien. De andere da gen ben ik in Amsterdam, waar ik nog een optrekje heb. Ik profiteer een beetje van de stad. Ik ben naar het Holland Festival geweest en fiets wat rond - zo'n beetje wat je doet in Am sterdam. Het was prachtig weer, dus ik heb ook nog op de tennisbaan ge staan. Enfin, dat soort dingen." „Over een paar weken, ja. Zeg het maar niet te hard." „Dat valt wel mee, hoor. Soms denk ik wel: jeetje, 74, het begint te tellen. We zijn niet meer echt piep, natuur lijk. Dat maakt wel dat je iets hebt van: leuk dat we gevraagd worden, maar als we niet gevraagd worden is het ook goed. Het hoeft, bij wijze van spreken, allemaal niet meer zo nodig. We zijn er in 2012 van uitgegaan dat we De slimste mens één seizoen zou den doen. De producent noemde kijkcijfers waarvan ik zei: je bent hartstikke gek, dat halen we nooit, maar hij kreeg gelijk. Dat is mooi, maar we hoeven ons leven niet meer te maken en hebben geen hele car rière meer voor de boeg." „Het geeft wel rust, ja. We zouden al lang achter de geraniums kunnen zitten, dus het verzoek om het pro gramma te doen is aangenaam. Voor jezelf kun je kiezen wat je leuk vindt om te doen en ook wat je niet leuk vindt om te doen. Ik heb geleerd om nee te zeggen. Ik krijg nog allerlei verzoeken voor dagvoorzitterschap pen of om mee te doen aan bepaalde tv-uitzendingen. En daar heb ik dan, eh, meestal geen zin in." „Nou, ik moet eerlijk zeggen dat ik wat dat betreft wel wat luier ben ge worden. Ik kijk nog graag naar het achtuurjournaal - of dat nu het Franse of Nederlandse is, maakt niet uit - en ik lees de kranten als het uit komt. Het is niet zo dat ik zenuwach tig word als ik een paar uur droog heb gestaan. Ik laat mijn telefoon vaak thuis, dat vind ik prettig. Het cliché van de nieuwsjunk ligt achter me. En ik heb genoeg andere dingen te doen. Ik ben op na een draaidag, maar het is ook niet dat ik per ambulance moet worden afgevoerd In het voorjaar ben ik bezig geweest met een serie voor de NTR die zich in Parijs afspeelt. Over Nederlandse schilders tijdens de 19de eeuw." „Ja. We hebben drie weken gedraaid in Parijs. Het Van Goghmuseum heeft samen met het Petit Palais een expositie gehad van Nederlandse schilders in Parijs. Daar is deze serie een beetje op gebaseerd. We hebben geprobeerd de geschiedenis van Pa rijs te vertellen door de ogen van die schilders. Kijk, dat zijn echt cadeaus om te maken. Om het nog ingewik kelder te maken: in het najaar ga ik nog een andere serie doen over D- Day. In het voorjaar is dat 75 jaar gele den en wordt er allerlei extra aan dacht aan besteed. Begin juni ben ik, niet voor het eerst trouwens, naar de invasiestranden op Normandië ge weest. In september of oktober gaan we verder met draaien. Het is een beetje een druk jaar, kortom." „Toch enigszins. Maar ik lig er niet van wakker." „Mijn dochter en ik houden ge woon van lekkere luchtjes", zegt Wilma Hendrix, overvallen door de brief die onlangs op de mat viel, „Hierin staat dat de juridi sche kosten op ons kun nen worden verhaald. Dan zijn we in één klap failliet. Maar wat doen we eigenlijk fout dan?!" Chateau la Ttilipe de la Garde is de naam van llja Gorts wijn kasteel in Zuid- Frankrijk en La Tulipe is de naam van zijn wij nen die in talrijke supermarkten ver krijgbaar zijn. De naam Tulpp prijkt op de par fumverpakkin gen van Wilma Hendrix. „De naam is niet ge lijk, het beeld merk lijkt er to taal niet op en van ons kerami sche glaswerk zullen we ook beslist geen wijn flessen maken. Is de Hollandse tulp door llja Gort geannexeerd? Jeetje, gun een ander ook zijn suc ces!" llja Gort zelf reageert in eerste instantie ook wat verbaasd. „Tulpp Dutch Perfume? Nooit van ge hoord." En vervolgens geprikkeld: „Ik maak wijn en tv-programma's, ik houd mij totaal niet bezig met dit soort onzin. Iedereen die een poging doet een al bestaand merk in te schrijven, krijgt bericht van een merkbewakingsbureau (in op dracht van Gort, red.). Het interes seert me verder helemaal niets." Maandag diende een kortgeding tegen Dutch Tulip Vodka (de rech ter doet over twee weken uit spraak). Dat betrof wodka. Maar parfum kan toch geen bedreiging zijn? Gort, nog geïrriteerder: „Ik herhaal: je mag je niet inschrijven op een merk dat niet van jou is. En dan heb je niet zozeer een pro bleem met mij, maar simpelweg met de wet. Je kunt jezelf als slachtoffer of underdog opstellen, maar je doet iets wat niet mag. Wees qua merk maar wat creatie ver." donderdag 19 juli 2018 Jullie nemen vaak drie afleverin gen per dag op. Zo ver is het nog niet? U wordt 74. Is dat iets waar u mee bezig bent? Is dat een rust die u eerder minder had? U omschreef uzelf in de tijd van het NOS Journaal als 'een baasje'. Volgt u de actualiteit nog? Philip Freriks: „Ik hoef mijn leven niet meer te maken en heb geen carrière meer voor de boeg. Dat geeft rust." fotoanp 44 —Philip Freriks U presenteert dat programma? Verrast u dat? Zelfs het beginnen van een par- fumlijn kan leiden tot een boze brief van llja Gort. De bekende wijngoeroe ondernam eerder al juridische stappen tegen Hema en twee wodkaboeren vanwege plagiaat, nu is Tulpp Dutch Per- fume aan de beurt. Een moeder en dochter uit Breda, die deze start-up lanceerden, zijn verbijs terd. Gudo Tienhooven

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 25