J UH&Thuis Deskundigen: Als partner niet toestemt, gaat het om een strafbaar feit Walcheren Fun Fest is Feest! Wat begon als een verjaar dagsfeestje, is nu een vol waardig festival in Wolphaarts- dijk Er is een gerede kans dat u er nog nooit van gehoord hebt, maar het leukste uitje van Zeeland (volgens Tripadvisor) is het Bizarium in Sluis. Wat maakt dit museum van bizarre uitvindingen zo aantrekkelijk? In de wet staat nu dat iemand schuldig is aan verkrachting als een persoon is gedwongen tot seks door geweld of intimidatie. „Dat is niet genoeg", zegt Willy van Berlo van kenniscentrum voor seksualiteit Rutgers. „Bij veel verkrachtingen zien we dat een slachtoffer verlamd is van schrik. Dan verzet het slacht offer zich niet en is dwang dus niet nodig. Maar iemand wordt wél ver kracht." Spanje voert om die reden een strengere sekswet in. Deze week maakte de Spaanse premier San- chez bekend dat seks zónder na drukkelijke toestemming in de nieuwe wet als verkrachting wordt gezien. Ook Zweden voerde begin deze maand een vergelijkbare wet in, net als eerder onder meer België en Engeland. Seks is een activiteit waaraan iedereen wil meedoen. Als dat niet zo is, dan is het geen seks In Spanje werd een 18-jarige vrouw verkracht door vijf mannen. Zij kregen alleen celstraf voor sek sueel misbruik en niet voor ver krachting, omdat volgens de rech ter geen geweld was gebruikt. Spanjaarden gingen massaal de straat op uit protest tegen het von nis. „Het is niet zo bijster ingewik keld", vindt theoloog Janneke Ste geman, die zich onder meer bezig houdt met seksualiteit. „Seks is een activiteit waaraan iedereen wil meedoen. Als dat niet zo is, dan is het geen seks. Ik vind dat een ge zonde opvatting, maar het is nu niet zo in de wet geregeld." Minister Grapperhaus van Justi tie en Veiligheid komt binnenkort met een nieuwe zedenwet. „Uiter aard kijken we daarvoor ook naar ontwikkelingen in het buitenland", zegt een woordvoerder van de mi nister. „Maar daarover zijn nu nog geen keuzes gemaakt." Lustonderbrekend Pvd A-Kamerlid Attje Kuiken vindt dat de toestemming in de wet moet worden opgenomen. Het CDA 'aar zelt nog, maar is positief kritisch', laat Kamerlid Madeleine van Toor- enburg weten. „Het is niet zo dat je verbaal toestemming moet geven, of dat je in de weer zou moeten met contracten", zegt Stegeman. „Dat zou ook lustonderbrekend zijn. Als je intiem met iemand wordt, en die ander doet daaraan mee, dan geldt dat als toestemming." Nieuwsmedia 0 Voor meer Tournieuws zie pagina 18 en pzc.nl/tourdefrance ELFDEETAPPE 1. Geraint Thomas 03.29.36 2. Tom Dumoulin +0.20 3. Chris Froome +0.20 ALGEMEEN KLASSEMENT 1. Geraint Thomas 44.06.16 2. Chris Froome +1.25 3. Tom Dumoulin +1.44 C/3 A robot may not injure a human being or, through inaction, CQ allow a human being O to come to harm. CC A robot must obey orders given it by human beings excfiot g wheresucho' _j would conflic po the First Law. A robot must its own existei long as such prot does not conflict the First or Secon Isaac Asimov ZEELAND2 FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Pleidooi strengere sekswet Deskundigen willen dat het in Nederland verplicht wordt om vóóraf toestemming te geven voor seks. Is er geen toestem ming? Dan is er sprake van een strafbaar feit en kan iemand worden veroordeeld voor ver krachting. Peter Winterman Den Haag Janneke Stegeman, theoloog donderdag 19 juli 2018 23°C Zoveelste zomerdag pzc.nl Ook voor het laatste regionale nieuws Jaargang 260 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,35 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 7 11688 5 5 5 530

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 1