Butler 'verdiende' door fraude tonnen Boete door mailblunder In Utrecht opgegroeide activiste zwengelde als woordvoeder hype aan 13 Nona Hurkmans (33) stond mede aan de basis van Trump Baby, de reuzenballon die tijdens het bezoek van de Amerikaanse president aan Groot-Brittannië wereldfaam verwierf. „De actie heeft al onze verwachtingen overtroffen." Het protest tegen de komst van Do- nald Trump naar Engeland kreeg een gezicht in de vorm van een baby, een karikatuur van de Amerikaanse pre sident. Wat begon als een ludiek pro beersel, groeide uit tot een internati onaal symbool van verzet. Trump Baby, zwevend boven Par- liament Garden, dankt zijn plotse linge faam mede aan Nona Hurk mans. Als woordvoerder van de cam pagne zwengelde de Nederlandse de hype vakkundig aan. Het meest in het oog sprong haar optreden op Sky News. Daar gaf ze aan dat Donald Trump voor zijn bezoek op de hoogte was van de stunt en mogelijk om die reden Londen vermeed. „De actie overtrof al onze verwachtingen", vertelt Hurkmans vanuit een kantoor in Camden. „We hebben al contact gelegd met Australië om de baby daar in november naartoe te vliegen als Trump komt." Hurkmans kijkt met verbazing te rug op de hausse aan aandacht. De aanvankelijke weigering van het stadhuis in Londen om toestemming te verlenen, zorgde voor een sneeuw baleffect. „De media sprongen erop, toen we een petitie begonnen. Het liep ineens uit de klauwen. De pers kwam massaal op een testsessie af, waarbij we de ballon opbliezen. De dag erna kon ik naar vier televisiestu dio's om uitleg te geven." Tabloids schilderden voorman Leo Murray en zijn groep activisten af als een stel verwende aandachtstrekkers. Hurkmans moet lachen om die sug gestie. „We zijn vrijwilligers. Ik ge loof in wat ik doe. Denk je ook dat die kwart miljoen demonstranten alleen maar door de straten van Londen lie pen om met hun vrienden te kunnen highjiverü Wij vinden oprecht dat Donald Trump en de verrechtsing van de politiek heel gevaarlijk zijn." Jeugd Hurkmans groeide op in Utrecht en Houten. Na de middelbare school besloot ze kunstgeschiedenis te gaan studeren aan de prestigieuze University of St Andrews in Schot land. Aan die periode hield ze, gek genoeg, haar Amerikaanse accent over. „Bijna 40 procent van de studenten daar kwam uit de VS, waar ik na mijn studie stage heb gelopen en na dien nog een tijd bleef han gen." Zes jaar geleden verhuisde Hurk mans, die haar bijzondere voornaam dankt aan haar Molukse moeder, naar Londen. Eenmaal in de Britse hoofd stad werd ze een professio neel activist, met digital cam- paigning als specialisme. „Ik voelde me altijd betrokken bij maatschappelijke en politieke ontwikkelingen. Na het brexit-referen- dum kon ik niet meer niets doen." Hurkmans zet zich in voor talloze organi saties en campagnes. Waar ze van nut kan zijn, biedt ze haar hulp aan. Soms betaald, vaker niet: „Liever iets doen waar ik achter sta, dan een nieuw paar schoenen." Via dit netwerk kwam ze in contact met Leo Murray. Anderhalfjaar gele den zocht hij voor Bridges Not Walls, een actie rond de inauguratie van Er is ons al gevraagd om de ballon naar de Verenigde Staten te brengen Donald Trump, enkele woordvoerders. „Ik had geen enkele erva ring", blikt ze terug. „Toch kozen ze me." Het geslaagde pro ject heeft wel een keerzijde. „We krijgen bedreigingen, wor den racistisch bejegend", vertelt Hurkmans, die om die reden niet op sociale media te vinden is. „We hebben aanvragen gekregen om de ballon naar de VS te bren gen. Alleen moeten ze er dan reke ning mee houden, dat die uit de lucht wordt geschoten. Dat is seri eus, geen grap." Hurkmans kijkt tevreden terug op een hectische week. „Ons doel was om mensen die last hebben van het vijandige beleid van Trump, denk aan immigranten en vluchte lingen, te laten merken dat ze niet alleen staan en de hoop niet moeten opgeven." NOORDWIJK De 'rovende butler' van het gerenommeerde hotel Huis ter Duin in Noordwijk dreigt 605.000 euro terug te moeten be talen aan justitie. Dat is het bedrag wat hij verdiende door juwelen van klanten uit de kluisjes te halen, te vervangen door glazen replica's en de echte exemplaren te verko pen. „Dat is wat wij denken dat hij heeft verdiend, maar de eigenaren hebben natuurlijk veel meer be taald voor die juwelen", zegt Vin cent Veenman van het Openbaar Ministerie Den Haag. „Dus hun vorderingen als benadeelde partij zullen veel hoger zijn." De zaak van de roofbutler speelt al sinds het voorjaar van 2016 en zou gisteren inhoudelijk worden behandeld bij de rechtbank in Den Haag. Omdat nog een psycholo gisch rapport moet worden opge steld, is de zaak weer uitgesteld, nu tot 20 november. Marcel J. (44) was zestien jaar persoonlijk assistent van eigenares Marjan Noorlander van het sjieke hotel Huis ter Duin in Noordwijk. In de jaren 2012 tot en met 2016 stal W Diamanten in ringen, kettingen en horloges werden door glas vervangen hij van zijn eigen baas en gasten. Als vertrouwenspersoon van Noorlander kon J. overal bij. Dus ook bij de juwelen van bevriende hotelgasten die hun spullen in de hotelkluis lieten opbergen. Maar J. verving de diamanten in de ringen, kettingen en horloges door goedkope zirkonia's, verkocht daarna de echte stenen en betaalde er peperdure vakanties naar Dubai, Amerika en Bali mee. Een gewiek ste truc waar Marcel J. jaren mee wegkwam totdat een oplettende juwelier het niet vertrouwde en aan de bel trok. Marcel J. heeft be kend en spijt betuigd. Hij zit in af wachting van zijn rechtszaak niet meer in hechtenis. LONDEN Een Britse groep die on derzoek deed naar kindermisbruik, moet een boete van 200.000 pond (ruim 224.000 euro) betalen. De IICSA blunderde volgens de priva- cywaakhond met het versturen van een groepsmail, waardoor de iden titeit van misbruikslachtoffers mo gelijk op straat is komen te liggen. De IICSA Independent Inquiry into Child Sexual Abuse) kreeg en kele jaren geleden opdracht om uit te zoeken of instellingen nalatig waren bij het beschermen van kin deren tegen misbruik. Dat ge beurde in de nasleep van het schan daal rond Jimmy Savile, een BBC- coryfee die jongeren misbruikte. donderdag 19 juli 2018 GO Succes van Trump Baby heeft Nederlandse roots T De opblaasbare baby trok veel aan dacht tijdens een be zoek van Trump aan Groot-Brittannië. FOTO GETTY Geert Langendorff Londen e w —Activiste Nona Hurkmans Marcel J. was butler in Huis ter Duin. tekening petra urban

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 13