II Brandweergate: Halsema moet nu doorpakken Bijna blinde zwemmer gaat voor goud op Paralympische Spelen 12 Analyse Rogier heeft de erfelijke oogziekte choroideremie, waarmee je normaal gesproken op middelbare leeftijd blind raakt. Rogier was 13 toen hij op 19 december 2012 wakker werd en ruim 90 procent van zijn gezichtsver mogen was verdwenen. „Ik wist dat ik deze ziekte had, maar niet dat ik er zo jong al bijna blind van zou wor den. In eerste instantie dacht ik dat mijn zicht wel weer terug zou ko men, maar toen ik na een paar uur nog niet kon zien, raakte ik in pa niek." In het ziekenhuis bleek dat er niets aan gedaan kon worden en nog steeds gaat Rogiers zicht achteruit. „Ik kan nu nog maar voor 2 procent zien en vroeg of laat word ik hele maal blind." Er veranderde veel voor Rogier. Hij moest naar Visio, een speciale school voor blinden en slechtzienden, al leen een stukje fietsen kon niet meer en ieder uitstapje werd een uitda ging. Maar het ergste vond hij dat hij niet wist of hij nog zou kunnen blij ven zwemmen. 'Gat in mijn hoofd' „Nadat ik heel slechtziend ben ge worden, ben ik gewoon blijven zwemmen en heb ik wel vijf keer een gat in mijn hoofd gezwommen om dat ik de kant niet meer kon zien. Ik zwem al vanaf mijn 6de en deed het op regionaal niveau best goed. Daar wilde ik echt niet mee stoppen." Zijn moeder nam contact op met de Koninklijke Nederlandse Zwem- bond met de vraag of er misschien wedstrijden waren voor slechtzien den. Even later werd ze gebeld door de bondscoach van het paralympisch zwemteam, met de mededeling dat ze maar eens bij een training moes ten komen kijken. Toen ging het bal letje rollen en inmiddels is Rogier net terug van een zwemtoernooi in Berlijn en duikt hij in augustus het water in tijdens de Europese Kam pioenschappen in Dublin. Om gaten in zijn hoofd te voorko men, hebben ze een trucje bedacht. „Ik word vlak voor de kant met een soort hengel met een balletje op mijn hoofd of rug getikt, zodat ik weet dat ik er bijna ben." Zijn grote droom komt ook steeds dichterbij. „Een gouden medaille winnen op de Paralympische Spelen in 2020 zou natuurlijk het aller- mooist zijn, maar meedoen is ook al erg gaaf." Daarvoor traint de 18-jarige sporter negen keer in de week. „Als ik het water niet in kan, krijg ik ont- wenningsverschij nselen." De hoop dat de onderzoekers iets zullen vinden is er wel altijd Toch zou Rogier er alles voor over hebben om zijn zicht terug te krij gen, zelfs zijn zwemcarrière. „Er wordt onderzoek gedaan in Engeland naar mijn aandoening. Als deze on derzoekers iets zouden vinden waar door ik weer beter zou kunnen zien, al is het maar een paar procent, zou ik dat zeker aangrijpen. Ook als dat be tekent dat ik niet meer naar de Para lympische Spelen kan." Naast zijn grote zwemdroom, heeft Rogier nog andere plannen voor de toekomst. Hij wil sportmarketing gaan studeren aan de Johan Cruijff Academy. Ook wil ik graag lezingen gaan geven. Over dat je ondanks een grote tegenslag nog heel wat kunt be reiken, als je maar positief blijft en blijft doorzetten." Boterkoek Maar de Spelen hebben nu de hoog ste prioriteit. En om dat te kunnen realiseren, is behalve veel trainen ook geld nodig. Via sport.talentboek.nl kunnen bedrijven en particulieren Rogier sponsoren. „Iedereen die 25 euro of meer doneert, krijgt een zelf gebakken boterkoek van mij. Een re cept dat is blijven hangen van mijn keukenlessen op Visio en goed in de smaak valt." Rogier houdt hoop dat er ooit een middel komt om zijn ziekte aan te pakken. „Ik ben realistisch en heb me er wel bij neergelegd dat ik bijna blind ben en blind word, maar de hoop dat de onderzoekers iets zullen vinden, is er wel altijd." Commandant Leen Schaap, die sinds 2016 is aangesteld om schoon schip te maken bij het brandweerkorps, heeft te maken met ernstige bedreigingen. Gisteren werd bekend dat het Team Grootschalige Opsporing onderzoek doet na twee aangiften. De bedreigingen worden geuit vanwege de hervorming van het korps. De royale arbeidsvoorwaarden worden sinds 2016 beknot en de 'wit- temannencultuur' met soms seksisti sche of discriminerende humor wordt door Schaap niet langer getole reerd. De brandweerlieden, verenigd in een sterke ondernemingsraad, ge ven zich niet zomaar gewonnen. Dat verzet heeft dus ook een doodsbedreiging opgele verd. „Dit gaat echt drie bruggen te ver, het toont aan dat er iets moet gebeuren", zegt Femke Roosma, frac tievoorzitter van GroenLinks, de groot ste partij in de raad. En t De nieuwe burgemeester was er snel bij om ferm de bedreiging af te keuren raadslid Marianne Poot namens de grootste oppositiepartij WD: „Dit laat zien hoe belangrijk het is om van de brandweer een moderne flexibele organisatie te maken." Burgemeester Femke Halsema was er snel bij om de bedreiging van de commandant ferm af te keuren. „Onac ceptabel." Ook scoorde ze punten door te laten weten dat ze al direct contact had gehad met Schaap gisterochtend. Ergo: de nieuwe burgemeester zit er bovenop en is niet uitgegleden over de eerste bananenschil in haar portefeuille. Op haar derde werkdag ging de gemeenteraad dan ook als één man achter burgemeester Hal sema staan. Dat is niet vanzelfsprekend, want zoals alles is ook het beleid bij de brandweer politiek. In de tijd van Van der Laan stond de gemeenteraad nog unaniem achter de burgemeester bij het oplossen van dit probleem. Maar dat veranderde onder Van Aart- sen. Oppositiepartij Forum voor De mocratie wil het arbeidsconflict op lossen via mediation, in plaats van met de harde hand. Die route is na de nieuwste bedreigingen natuurlijk uitgesloten. Dat Schaap tot 2021 heeft bijgete kend, betekent dat de hervorming van de Amsterdamse brandweer tot diep in de eerste termijn van burge meester Halsema zal gaan duren. Maar de bedreigingen en de snelle re actie van Halsema hierop hebben het bijeffect dat de politieke verdeeld heid voorlopig is tegengehouden. GO donderdag 19 juli 2018 Van nachtmerrie naar droom Op een ochtend je ogen opendoen en merken dat je bijna niets meer kunt zien. In deze nachtmerrie kwam Rogier Dorsman (18) vijf jaar geleden terecht. Toch heeft hij deze nachtmerrie weten om te zet ten in een droom waarin hij over twee jaar de snelste zwemmer is op de Paralympische Spelen in Tokio. Jannelie Bras Heerjansdam Rogier Dorsman zou er alles voor over heb ben om zijn zicht terug te krijgen, zelfs zijn zwemcarrière. foto MILAN RINCK -Rogier Dorsman De bedreigingen aan het adres van brandweercom mandant Leen Schaap zijn een nieuw dieptepunt bij het Amster damse brand weerkorps. Maar het geeft Schaap, én burgemeester Femke Halsema als zijn nieuwe baas, wel het mo- mentum om spij kers met koppen te slaan. Ruben Koops

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 12