8 VRIJHEIDSICOON 100 JAAR In de 27 jaar dat Nelson Mandela vast zat, schreef hij honderden brieven. Ze tonen hem als strijder en liefhebbende gezinsman. De brieven die hem op de been hielden, zijn nu gebundeld. Vandaag is zijn honderdste geboortedag. De controle op de brieven was wreed eventien jaar na zijn vrijlating zat de brief aan zijn jongste dochter Zindzi nog keurig opgevouwen in een witte envelop in het gevangenisar chief. Nelson Mandela vertelt over oude boksmaten en schoolvrienden. Maar daar zou de brief niet over moeten gaan, schrijft hij veront schuldigend. 'Hij is bedoeld voor een lieve jon gedame aan wier gezicht ik al tijd denk, een doorzetter die Mum mij gevaarlijk trots maakt op ons ouderschap. Terwijl ik deze brief schrijf, staan haar foto en die van haar zus op de boeken kast links van me, terwijl de lijstjes elkaar raken met een eenvoudige blauwe rozenkrans als versiering om ze heen.' De brief van 9 december 1979 is, zonder dat hij het wist, nooit ver stuurd vanuit de gevangenis op Robbeneiland. Daar had Mandela geen toestemming voor, staat in een aantekening van een gevangenis functionaris. Bijna veertig jaar later wordt de brief alsnog 'bezorgd'. Niet aan Zindzi, maar aan de hele wereld, in het boek Brieven uit de gevangenis. In deze bundel van niet eerder ge publiceerde brieven noemt Sahm Venter, onderzoekster van de Nel son Mandela Foundation, de brief aan Zindzi een 'uitgestoken hand van een vader die naar zijn dochter verlangt'. „Die brief, die haar had moeten bereiken voor haar negen tiende verjaardag, was afkomstig van de vader die ze kwijt was ge raakt toen ze nog een peuter was van twintig maanden oud. Zo arbi trair en wreed was de willekeurige controle over de correspondentie van de gevangenen." Mandela zat 10.052 dagen vast in vier gevangenissen. Hij viel tien jaar lang onder het zwaarste regime met de grootste beperkingen. Commu nicatie met de buitenwereld was schier onmogelijk. De eerste jaren mocht Mandela elk halfjaar slechts één brief van maximaal 500 woor den sturen. Later werden dat er drie per maand, en pas vanaf 1973 zes. Elke brief ging langs de censor. Die controleerde of Mandela geen namen van medegevangenen noemde of iets schreef over politiek en de omstandigheden in de gevan genis. Brieven werden soms zo ge censureerd dat ze onbegrijpelijk werden. Al zijn brieven schreef Mandela eerst over in notitieblokken, zodat hij precies wist wanneer hij wie wat had gestuurd. Brieven werden met vertraging of nooit verstuurd. Man dela wist een paar brieven de gevan genis uit te smokkelen. Hij verborg ze in spullen van gevangenen die vrijkwamen. In 1976 schreef Mandela in een of ficiële klachtenbrief: en ervoor kan zorgen dat mijn dochter de nooit ontvangen ver jaardagskaarten alsnog ontvangt en dat ze tot haar plezier weet dat haar Pa van haar houdt, aan haar denkt en pogingen doet haar te be reiken wanneer dat maar nodig is.' „Het geeft aan hoe onmenselijk het systeem was en hoe racisme ingrijpt in het persoonlijke leven", zegt Conny Braam (70), destijds voorzit ter van de Anti-Apartheidsbewe- ging Nederland. „We waren ons er van bewust hoe belangrijk contact met de buitenwereld voor hem was. Brieven speelden daarin een grote rol. Daarmee kon hij zichzelf en an deren ook in gevaar brengen." Hoe wreed en vernederend het regime ook was, Mandela hield de rug recht. Zijn inkt droogde nooit op, zijn woordenstroom raakte niet uitgeput. Mandela werd een pro ductieve brievenschrijver. Hij schreef aan advocaten, gevangenis autoriteiten, medeactivisten en vrienden. Hij streed voor meer rechten en vrijlating van gevangenen. Maar ook voor kleinere zaken, zoals studie materiaal, reparatie van een kapotte leesbril en behandeling van ontsto ken tandvlees. Het meest hartverscheurend zijn de brieven aan zijn vrouw Winnie en zijn vijf kinderen. Vooral eind ja ren 60 had Mandela het zwaar. In korte tijd overleden zijn moeder en oudste zoon, en belandde Winnie in woensdag 18 juli 2018 GO Mandeia's brieven van troost en hoop Tonny van der Mee 'Soms wens ik dat de weten schap wonderen kan verrichten -Sahm Venter (onderzoekster) April 1977: Nelson Mandela poseert voor fotografen die door het Zuid-Afrikaanse apartheidsre' gime zijn uitgenodigd om te laten zien dat politieke gevangenen op Robbeneiland goed worden behandeld, foto nelson mandela prison archive, national arohives and records service of south africa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 8