Alternatieve route Dow blijft open Discussie over identiteit Zeeuws- Vlaams onderwijs beëindigd 9 VONDST ENGELSE INVASIE De 'schatgravers' krijgen gelijk: het wrak bij de Oranjemolen lijkt een reliek van Frans- Engelse botsingen in Vlissingen. De 'schatgravers' krij gen gelijk van de we tenschappers: het scheepswrak op het strand bij de Vlis- singse Oranjemolen is een interes sante en belangwekkende vondst. Dat schrijven de onderzoekers van ADC-ArcheoProjecten in hun rapport. Waarschijnlijk is het een Frans schip, een overblijfsel van het roerige einde van de Engelse invasie in december 1809. Maar wat Vlissingen nu moet met het wrak, is de vraag. Bewaar het maar waar het ligt en zet er een mooi bord bij, adviseren de arche ologen. Kersvers wethouder cul tuur Rens Reijnierse moet het al lemaal nog bestuderen. Want hoe bescherm je een archeologische vindplaats die voor iedereen toe gankelijk is? In maart dit jaar kwam bij zeer laag tij en aanhoudend aflandige wind een stuk van een achterschip boven op het stenige strandje bij de Oranjemolen. Het wrak was bekend, het dook eerder op bij ex treem laag water in 2014 en in 2007. Toen werd het wrak verkend door de Walcherse Archeologische Dienst (WAD), maar die zag er een alledaagse hoogaars in. De WAD is op het verkeerde been ge zet, denken de archeologen van ACD nu. Er liggen aan de waterlijn houten resten, waarschijnlijk van Duitse strandobstakels uit 1944, en resten van een rijshoofd waar door het de Walcherse archeoloog Bernard Meijlink leek alsof het schip in stukken lag. Zalfpotje uit Parijs Twee acheologie-liefhebbers uit Vlissingen, Peter Hendrikse en Del van der Linden, hadden an dere vermoedens: zij vonden er tien kanonskogels, een messing embleem van een Franse soldaten- pet uit Bonapartes leger en een aardewerken zalfpotje van een Pa- rijse apotheker. Bovendien doken amateurhistoricus Edwin Tilroe en archivaris Ad Tramper een ne- gentiende-eeuwse tekening op van het strandje waarop de con touren van hetzelfde wrak lijken te staan (zie boven). Hendrikse en Van der Linden vreesden de te loorgang van de resten zonder na der onderzoek. Schatgraverij Dat onderzoek kwam er alsnog in april, maar tegelijkertijd deed de gemeente Vlissingen aangifte te gen de twee wegens schatgraverij. „We hebben boven het schip ge graven, niet in het schip en alle vondsten zijn zoals het hoort ge meld bij de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland. We hebben ons keurig aan de wet gehouden. Er geldt daar geen detectorverbod en je mag tot dertig centimeter diep graven", houdt Van der Linden vol. Het graafwerk waarmee Hen drikse en Van der Linden de aan dacht van de gemeente wilden We hebben ons keurig aan de wet gehouden. Er geldt daar geen detectorverbod vangen, heeft beperkte schade toe gebracht aan de samenhang tussen de vondsten en het schip, stellen de onderzoekers nu. Reijnierse heeft nog geen idee of de bevin dingen gevolgen hebben voor de aangifte of mogelijke vervolging door het Openbaar Ministerie. Hard bewijs vonden de archeo logen niet. Het eikenhout van de spanten gaf niet genoeg jaarringen prijs voor datering. Maar het gaat om een tweemaster kustvaarder uit de achttiende eeuw, waar schijnlijk buitenlands. Het schip is 22,5 lang en tot zeven meter breed. Het voorschip ligt verborgen in het vrij steil oplopende strandje onderaan de zestiende-eeuwse Muur van Altena. In de muur van de Oranjemolen steekt een ka nonskogel, een van de velen die de Engelsen afvuurden op het Oran- jebolwerk. Even verderop ligt nog een wrak van die andere Engelse invasie, in 1944, een landingsvaar tuig op zijn kop. Alles bij elkaar een unieke plek voor de beleving van geschiedenis, vindt ADC. In augustus beraadt het college van Vlissingen zich op wat te doen. De calamiteitenweg aan de west kant van het industriepark van chemiebedrijf Dow blijft in de ochtend- en middagspits voorlo pig open voor doorgaand autover keer. Half februari is de alternatieve route van en naar Dow openge steld bij wijze van proef. Dé aan leiding was de grote verkeers drukte op de Westerscheldetun- nelweg. Ver voor de afslag naar Dow en andere bedrijven stond in de vroege ochtenduren de rechter- rijstrook van de Tunnelweg al vol auto's. De openstelling van de ca lamiteitenweg biedt personeel uit West-Zeeuws-Vlaanderen een al ternatief op weg naar Dow of één van de andere bedrijven op het in dustriepark. „Dit heeft duidelijk effect gehad", laat Dow-woord- voerder Ciccio Pecoraro weten. „De filedruk op de Tunnelweg is enorm gedaald. Vandaar dat is be sloten de maatregel voorlopig te handhaven." Het wachten is op een structu rele oplossing voor de verkeers problemen op de wegen naar het Dow-industriepark en het nieuwe bedrijventerrein Maintenance Va- luepark. Onder meer de provincie, de gemeente Terneuzen en Dow zijn hierover in gesprek. Er is een overeenstemming bereikt tussen de landelijke belangenorga nisatie voor openbaar onderwijs VOS/ABB enerzijds en de Stichting Voortgezet Onderwijs Zeeuws- Vlaanderen (SVOZV) en de ge meente Terneuzen anderzijds. VOS/ABB had ernstige beden kingen bij het verdwijnen van openbaar middelbaar onderwijs in Zeeuws-Vlaanderen door de fusie tussen het christelijke Zeldenrust- Steelantcollege (ZSC) en de open bare scholengemeenschap De Rede in Terneuzen. Beide scholen zullen per 1 augustus opgaan in een nieuwe school met een algemeen christelijk karakter. Kortgeding De belangenorganisatie voor open baar onderwijs diende daartegen een bezwaar in bij het Terneuzense college van B en W en dreigde met een kort geding. De dreiging met een rechtszaak heeft geleid tot overleg dat heeft geresulteerd in een gemeenschappelijke overeen komst. VOS/ABB spreekt in een persbe richt van 'een in alle opzichten po sitieve overeenkomst over de toe komst van het voortgezet onder wijs in Zeeuws-Vlaanderen'. De belangenorganisatie heeft daarom besloten het kort geding niet door te laten gaan. Inhoudelijk willen de partijen nog geen mededelingen doen. Zo wel bestuurder Dirck van Benne- kom van de SVOZV als VOS/ABB- directeur Hans Teegelbeckers ver wijst naar een verklaring die vand- dag wordt uitgegeven. Van Benne- kom wil er alleen over kwijt dat het om 'een goede overeenkomst gaat voor personeel, ouders en leerlin gen'. woensdag 18 juli 2018 GO Wrak lijkt waardevol reliek Claudia Sondervan Vlissingen A De Oranjemolen en het strandje bij de Muur van Altena, getekend door Willem Anthonie van Deventer in 1854. Rechts de contouren van het wrak dat begin dit jaar precies zo naar boven kwam. Het zou in 1809 door de Engelsen tot zinken zijn gebracht, gemeentearchief vlissingen - Peter Hendrikse en Del van der Linden, archeologie-liefhebbers Harmen van der Werf Terneuzen De kou is uit de lucht over de identiteit van het voortgezet on derwijs in Zeeuws-Vlaanderen. Gisteren is een overeenkomst gesloten. Harmen van der Werf Terneuzen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 41