g-3 De bijzondere zomer van '18 Evides roept op tot matig watergebruik Neproof vogels bij Breskens gevlogen Nachtbraken 2 De aanhoudende droogte slaat hard toe in de akkerbouw. Sommige oogsten mislukken, andere leveren minder op. DROOGTE LANDBOUW Commentaar Het blijft maar droog. Waterbedrijven vragen hun klanten even na te denken voor ze de kraan openzetten. De brandweer moet alert zijn op vuur in de natuur. De droogte gaat gelukkig nog niet gepaard met extreme hitte. Al met al lijken de problemen mee te vallen. Tot je op de akkers komt. Door watergebrek ontstaat noodrijp. Het graan rijpt af in te kleine korrels. Dat drukt de opbrengst. De boeren moeten waarschijnlijk overschakelen op gewas sen die beter bestand zijn tegen extremen. Dat is ingrijpend. Hun moeilijkheden geven een extra dimensie aan de klimaat discussie. We denken al aan de uitstoot van broeikasgas. Die moet snel flink omlaag. Heel Nederland praat daar over. We denken ook al aan de zeespiegelrijzing. Een enkeling durft de vraag te stellen of Nederland op de lange termijn houdbaar is. Zeeuwen worden er niet meteen onrustig van, wel waakzaam. Deze omstandigheden maken de zomer van 2018 heel bij zonder. Het mooie weer heeft een bijsmaak. Die ontstaat be halve door onzekerheid over de toekomst vooral door gebrek aan actie. We belijden het belang van minder broeikasgassen in de lucht, maar we doen er nog heel weinig aan. Ondanks langdurig en breed overleg zit er geen schot in de plannen voor de industrie, voor de intensieve veehouderij en voor het trans port. Zelfs een eenvoudige maatregel als het beperken van de maximumsnelheid nemen we niet. Morgen weer een dag. Zo dreigt dit een verloren zomer te worden. Er zit geen schot in klimaatplan voor industrie, voor transport en voor intensieve veehouderij „Stel autowassen uit, beperk het sproeien van de tuin en bijvullen van het zwembadje. Douche korter, maar blijf wel genoeg drinken", luidt het advies van Evides. Andere tips zijn de vaatwasser alleen aan zetten als-ie vol zit en de bespaar- knop van de wc gebruiken. De pompen bij de drinkwaterlo caties draaien bij warm weer op volle toeren, maar door de hoge af name door huishoudens en bedrij ven kan de waterdruk iets minder worden. Drinkwater blijft gewoon beschikbaar, maar het kan wel zijn dat het water met minder kracht uit de kraan stroomt. Door het hoge Stel autowassen uit, beperk het sproeien van de tuin drinkwaterverbruik bestaat er ook een kleine kans op bruin water. Evides Waterbedrijf levert aan 2,5 miljoen klanten en het bedrijfsle ven in Zeeland, het zuidwesten van Zuid-Holland en de Brabantse Wal. ALMANAK Goede raad over op tijd naar bed gaan als je de volgende morgen vroeg moet beginnen, is aan die Goese puber niet be steed. Om van het gezeur af te zijn, bracht hij laatst zijn flets om één uur 's nachts thuis, sloot de deur van zijn slaapkamer en sloop vervolgens de deur uit om verder te gaan met nacht braken. Liep hij toch nog tegen de lamp, omdat hij zijn pa om half vijf uit bed moest bellen. Die ouwe had - na een nachte lijke plaspauze - de voordeur op de knip gedaan. Snelle snorfietsers bezitten cocaïne Automobilist (24) botst op boom MIDDELBURG Huib Costermans topman van Delta De twee neproofvogels die de ge meente Sluis in Breskens plaatste om kraaien en kauwen af te schrik ken, zijn spoorloos verdwenen. Een lichtpuntje: de overlast is wel ver minderd. De gemeente Sluis plaatste en kele weken terug een vlieger in de vorm van een roofvogel in de Karei Doormanlaan, om overlast terug te dringen. De aanleiding waren klachten over excessief gekrijs en vogelpoep, in de straten rond zorg centrum Hooge Platen. De neproofvogel was een proef, die binnen de grenzen van de mo gelijkheden lag voor de gemeente Sluis. Verdere acties zijn lastig, omdat kraaien en kauwen beschermde dieren zijn. De dag nadat de eerste vogel werd geplaatst, bleek dat die meteen al verdwenen was. Er kwam een tweede vogel die afgelo pen maandag weer opgehaald zou worden, maar inmiddels ook spoorloos was. De nepvogel heeft zijn werk wel gedaan, de kauwen en kraaien zijn grotendeels weg. 'Meer dan jammer is het dat we professionele hulp middelen aanschaffen en die ver volgens om onbekende redenen kwijtraken', laat de gemeente Sluis in een reactie weten. ijna twee weken eerder dan normaal is het graan op de velden gerijpt. Het is noodrijp, zegt akkerbouwer Hen drik Jan ten Cate uit Poortvliet. In de aren zitten verschrompelde korrels: gebrek aan water. Maandag is Hendrik Jan ten Cate begonnen met oogsten. „Van mijn eerste perceel, in Poortvliet, heb ik 8 ton per hectare gehaald. Dat had minimaal 10 ton moe ten zijn. Vooral op de droog- tegevoelige grond zijn de kor rels te klein." De komende twee weken zullen cruciaal worden, denkt Ten Cate, die ook de ZLTO-woordvoerder Water is. „De meeste late gewas sen moeten het hebben van groei in juli en augustus. We zullen deze herfst merken hoeveel slachtoffers de klimaatextremen hebben gemaakt. Als ZLTO zien wij onder boeren een toename van de nood door klimaatellende. Vorig jaar waren er boeren van wie de hele aardappeloogst weg rotte door de regen. Dit jaar moe ten ze maar afwachten of ze aard appelen hebben om in te leve ren. Wateroverlast is vaak heel lokaal; droogte raakt een heel gebied. De impact is veel groter." woensdag 18 juli 2018 Waterbedrijf Evides roept haar klanten op om zuinig aan te doen met drinkwater. Het bedrijf kan de vraag nog prima aan, maar verzoekt wel om het ge bruik over de dag te spreiden om drukklachten te voorkomen. De piekmomenten zijn tussen 06.00 en 09.00 uur en 18.00 - 22.00 uur. Maurice Steketee Vlissingen - Evides, waterbedrijf Tip? redactie@pzc.nl OOST-SOUBURG Twee jongemannen op een snorfiets zullen spijt hebben dat ze zo'n haast hadden op hun snorfiets: agenten die hen aan de kant zetten voor de snor fiets, ontdekten dat de twee onder meer 14 gram cocaïne bij zich hadden. De agenten zagen maan dag rond 20.20 uur een snorfiets over de Burge meester Stemerdinglaan in Oost-Souburg waarvan ze vermoedden dat die te hard reed. De twee jon gemannen op de snor fiets bleken bekenden van de politie. Ze hadden onder meer eerder de Opiumwet overtreden. 'S-HEERENHOEK Een 24-jarige man uit Nieuwdorp is gisteren gewond geraakt bij een eenzijdig ongeluk op de Lange Noordweg in 's- Heerenhoek. De auto botste op een boom en belandde in een sloot. Het slachtoffer werd per traumahelikopter naar het ziekenhuis gebracht. Meerdere hulpdiensten waren ter plaatse bij het ongeluk. Eerder werd uit gegaan van beknelling. Dat bleek niet het geval. Het team Verkeersonge vallenanalyse van de poli tie onderzoekt het onge val. Huib Costermans wordt de nieuwe financieel groepsdirecteur van energie- en multimedia bedrijf Delta en CAIW, aanbieder van kabelte levisie in Zuid-Holland. Costermans, die 1 au gustus aantreedt, heeft jarenlange ervaring in de telecombranche. Hij was financieel directeur bij het Ierse Telecombe- drijf Eircom en daarvoor bij KPN Nederland. De benoeming van Cos termans valt samen met de juridische structuur wijziging van de DELTA en CAIW groep. Voor de klanten verandert daar mee niets. Sophie Stockman Breskens Ondine van der Vleuten Poortvliet

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 34