Witte oocis Quest: Zeeland is de beste NIOZ bouwt onderwaterlab 2 JANVANDAMME Column Als ze al niet begonnen zijn, wordt er nu afgeteld. Op elk Zeeuws erf, in elke Zeeuwse schuur, onder elke Zeeuwse hangaar. Tandraderen gesmeerd, olie ververst, banden op spanning, dieseltanks gevuld, luchtfdters vervangen. De witte oogst staat op uitbre ken. Een paar weken vroeger dan we gewend zijn. Wekenlang veel zon en geen regen, gerst en tarwe zijn nu al afgerijpt. Zo heeft de provincie in ijltempo haar gele zo- meroutfit aangemeten gekregen. Weiger stro-pers - de machine die het stro in hanteerbare balen perst. Op de Ford 6700, de nieuwste trac tor in ons arsenaal, veert de chauf- feursstoel met een zucht in. Als ik start wordt het deksel bovenop de uitlaat open geduwd door de uit laatgassen. Even warm draaien, met de motor stationair kleppert het dekseltje lekker lui. Wat heb ik dat geluid gemist. de Catsweg tussen Groede en Nieuwvliet heeft de combine al metersbrede gangen uit het tarwe veld gehapt. Ik rijd een rondje mee en zie hoe de halmen naar binnen worden gekamd. Door het ruitje achter in de cockpit is zichtbaar dat het niveau van de graankorrels in de buffertank snel stijgt. De boer volgt de graandorser met zijn kiepkar. We stoppen, de pijp aan de zijkant van de combine zwaait uit, de aanhangwagen wordt eron der gereden. Ik installeer me op de dissel. Het graan ruist de kar in, een waterval van zomerse over vloed. stro-pers in werkstand. Wat toe ren maken, de hendel voor de aan drijfas van de machine naar achte ren zetten. De naalden van de op- raper beginnen rond te draaien, bovenop de machine komen twee harken in beweging, het zware blok dat het stro door het kanaal naar de touwbinders perst gaat voor de eerste keer heen en weer. Eén, twee treden naar boven, de tractorstoel laat opnieuw een te vreden zucht horen. Ik geef gas. De zomer is begonnen. Het graan mist de kar in, een waterval van zomerse overvloed DESTELLING Vandaag: Ik ben bang voor wespen Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters MO0EUJK LASERE WATERDRUK DOOR HOGER VERBRUIK Sterkste groei startende bedrijven Megaschip met recordruimte voor 21.000 containers „Onderzoek doen naar het onder waterdeel van dijken is superlas- tig", zegtTjeerd Bouma. De NIOZ- onderzoeker en lector aan de HZ ('Ik heb wel vaker gekke ideeën') bedacht de faciliteit toen hij na dacht over een manier om studen ten meer bij het onderwaterwerk te betrekken. „Want je kunt ze moeilijk allemaal laten duiken." Daarom worden in totaal twaalf bakken van elk 7,5 meter lang, 3,5 meter breed en 1,5 meter diep ge plaatst langs de kade bij het NIOZ aan de Korringa-weg. „Daar heb je een mooie getijslag", zegt Bouma. Ze wegen per stuk 20 ton en kun nen 30 kubieke water bevatten. Morgen worden de eerste zes het water ingetakeld, na de bouwvak volgt de andere helft. Snorkelen In elke bak zal een andere onder watersituatie worden nagebootst. Door het getij wordt het water in het onderwaterlab steeds ververst. Studenten kunnen in de bakken snorkelen en op die manier een marien onderwatermilieu bestu deren en zien hoe die verschillende 'onderwaterwerelden' zich ont wikkelen. „Het nadeel is wel dat je meer lichtinval hebt dan dieper onder water, maar de voordelen zijn gro ter", zegt Bouma. Volgens hem is straks sprake van een 'fantastische faciliteit'. Verstoringen Het onderwaterlab moet de be trokken partijen antwoord geven op zowel wetenschappelijk vlak als in de praktijk, bijvoorbeeld met be trekking tot het ontwerp van dij ken. „Het is niet voor niets dat Rijkswaterstaat er bij betrokken Want zie die bakken er maar weer eens uit te krijgen is", zegt Bouma. „We willen het onderwatermilieu optimaal vorm geven, maar door dijkaanleg vin den toch verstoringen plaats." Het onderwaterlab kan bijvoorbeeld la ten zien hoe een kreeftje zich ge draagt op de zeebodem. Het onderwaterlaboratorium is een proef, maar als het aan Bouma ligt is die langjarig en waarschijn lijk permanent. „Want zie die bak ken er maar weer eens uit te krij gen." VLISSINGEN Zeeland is volgens onderzoek van het tijdschrift Quest de beste provincie van Nederland. Quest heeft de twaalf provincies ge rangschikt op twaalf feitelijke criteria, van economie en moordcijfers tot Top 2000-hits en Nobel prijzen. Op vier van de twaalf onderde len komt Zeeland als winnaar uit de bus. Daarmee eindigt de provincie met ruime voorsprong op de rest. Zeeuwen worden ou der dan inwoners van de rest van Nederland. Met acht toprestau rants is de Michelin- sterrendichtheid er ex treem hoog. Verder trekt geen enkele pro vincie meer toeristen per inwoner. Dankzij de No belprijs van Pieter Zeeman (voor de natuurkunde in 1902) heeft Zeeland boven dien de hoogste Nobelprijs dichtheid van Nederland. Ook Michiel de Ruyter (op het onder deel historische figuren) en de band Racoon (hoogst genoteerde Top 2000-hit) dragen bij aan de Zeeuwse koppositie. Andere provincies die erbovenuit steken, zijn Noord-Holland (op de tweede plaats) en Drenthe (derde). Flevoland eindigt op forse af stand als laatste, onder meer doordat de jongste provincie de enige is zonder sterren restaurant. In Flevoland zijn bovendien geen Nobel prijswinnaars, historische figuren en succesvolle olym pische sporters geboren. woensdag 18 juli 2018 Ik ga er maar eens op uit met de Aangekomen op het perceel aan Terug bij mijn Ford duw ik de Reageer op pzc.nl Gisteren: Ik snak naar regen 377 reacties KWESTIE VAM MEERDERE SPROEIERS TESELIJK PLAATSEN EM HET PROBLEEM IS OPSELOST VLISSINGEN Zeeland had in de eerste helft van dit jaar de sterk ste groei van het aantal startende ondernemin gen, meldt bedrijfsinfor matiespecialist Graydon. In Zeeland werden 1927 bedrijven gestart, 7,3 pro cent meer dan in de zelfde periode in 2017. Buiten Zeeland kenden alleen Zuid-Holland (6,8 procent) en Noord-Bra bant (1,2 procent) een toename. De nettogroei van de bedrijvigheid nam ook in Zeeland het meeste toe, namelijk met 41 procent. Onder aan de lijst staat Groningen waar de bedrijvigheid slechts 2 procent harder groeide. ANTWERPEN De haven van Antwerpen ontvangt maandag het eerste containerschip dat meer dan 21.000 stan daard-containers (teu) kan vervoeren, de Cosco Universe van de Chinese rederij Cosco Shipping. De planning is dat het schip 23 juli om 12.00 uur arriveert in het Deur- ganckdok op de Ant werpse linkeroever bij Doel. De Cosco Universe (400 meter lang, 58,6 meter breed en een maximum diepgang van 16 meter) zal in de vroege ochtend de Wes- terschelde opvaren. Het schip heeft een capaci teit van 21.237 teu. VLISSINGEN Zon schijnt meer dan elders in land Het is nog lang geen re cord, maar deze zomer schijnt de zon in Vlissin- gen uitbundiger dan waar ook in het land. Meer dan 430 uur, gere kend over juni en de eer ste helft van juli. Dat meldt het weerbureau Weeronline. De zon heeft zich in Vlissingen 31 procent meer laten zien dan in andere zo mers. Overigens is dat geen Zeeuws record, zegt Jaco van Wezel van Weeronline desge vraagd. „In 1976 scheen de zon in Vlissingen nog vaker in de eerste helft van de zomer, maar liefst 482 uur." In de Oosterschelde bij Yerseke komt een onderwaterlaborato rium. Het Nederlands Instituut voor Onderzoek der Zee (NIOZ), HZ university of applied sci- ences en Rijkswaterstaat willen met het samenwerkingsproject meer inzicht krijgen in hoe dijk- bekleding zich onder water ge draagt. Luc Oggel Yerseke - Tjeerd Bouma, onderzoeker NIOZ Racoon zanger Bart van der Weide. Standbeeld Michiel de Ruyter.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 2