o c i Bedenker nepnieuws Joling door het stof voor de rechter: 'Sorry' 28 M ANGELA KIJKT TV w FILM REGISSEURS OP LEEFTIJD Vandaag wordt regisseur Paul Verhoeven 80. Morgen begint hij aan zijn 29ste speelfilm: het erotische drama Benedetta, over een lesbische Italiaanse non uit de renaissance. Verhoeven is bepaald niet de enige bejaarde regisseur die het filmen niet kan laten. Over toeval gesproken: een van de eer ste vragen van het nieuwe seizoen De Slimste Mens ging maandagavond over Petje Pitamientje. U weet wel, dat gui tige jochie uit de Calvéreclame die 34 jaar geleden een instant klassieker werd. Die zelfde avond ging ook juist de nieuwste commercial van de pindakaasfabrikant in première, met voetbalster Lieke Martens in de hoofdrol, althans een miniversie van haar. Op zich niets bijzonders, we zagen ook al soortgelijke filmpjes over Joop Zoetemelk, Evert van Benthem, Pieter van den Hoogen- band en Robin van Persie. Het stramien is steevast hetzelfde: een kind blijkt getalen teerd in wielrennen, schaatsen, voetbal - of juist niet in voetbal, waarna hij in een sloot springt om een stukje te zwemmen - en bijt op enig moment in een rijk besmeerde boterham, het geheime wapen van zijn doorzettingsvermogen en kracht waarmee hij op latere leeftijd tot uitzonderlijke pres taties komt. ver uit boven de bagger die de kijker avond aan avond over zich uitgestort krijgt tijdens de reclameblokken. Ze raken, mede door de heroïsche hymne Walk on die steevast ge bruikt wordt. Maar deze over Lieke is extra bijzonder. Ik zal het maar bekennen: ik zat na 45 seconden met tranen in mijn ogen door dat fanatieke grietje dat in haar dooie uppie in de stromende regen oefent op haar traptechniek, bal trucjes doet en met een sliding scoort. Ik krijg het zelfs weer te kwaad nu ik het optik. Omdat het reclamespotje veel meer is dan een reclamespotje en gaat over zoveel meer dan een voetbaltraining en pindakaas. Het is een pamflet over dromen najagen, vooroor delen overwinnen, moed, dapperheid, emancipatie, grenzen verleggen, vastbera denheid en koppigheid. De punchline is fan tastisch. Een geïrriteerde coach beent de kantine uit om het meisje van het veld te plukken. „Ik zei: kom binnen." En dan dat ene zinnetje van mini-Lieke, waar alles in zit: „U zei: jongens." Briljant, een ander woord heb ik er niet voor. Het is verleidelijk te roepen dat alle kin deren van nu dit spotje moeten zien en zich moeten laten inspireren. Maar ik vrees dat het gros de dubbele lading ontgaat. Voetbal lende meisjes zijn inmiddels gewoon. Dank zij Lieke en andere doorzetters. Daarom hoop ik dat dit spotje net zo'n klassieker wordt als Petje Pitamientje. Over dertig jaar pinkt mijn nu 11-jarige voetbalverliefde dochter er heus ook een traantje bij weg. Quote van de dag Wat een avontuur. Ik had de eerste dagen amper door dat de wereld verder draaide Cher zingt ABBA Linda weer in de bios oody Allen (82) is in in terviews heel helder over zijn onbedwing bare werk- lust. „Als ik niet jaarlijks een film maak, ben ik bang dat ik sterf. Ik film om de dood af te weren." Vandaar dat de Amerikaanse regis seur elk jaar een nieuwe film maakt. Zijn bewonderaars kunnen er bijna de klok op gelijk zetten. In september of mei verschijnt er weer een nieuwe Allen in de bioscoop. De teller staat voorlopig op 55 door Allen geregis seerde producties. Voor 2020 staat alweer een nieuw, zoals gebruikelijk voorlopig naamloos, filmproject op stapel. Allen is niet de enige regisseur die niet van ophouden weet. Paul Ver hoeven staat direct na zijn 80ste ver jaardag - die hij eigenlijk niet wil vie ren - op de set van zijn 29ste speel- Als ik niet jaarlijks een film maak, ben ik bang dat ik sterf film Benedetta in Italië, waar hij een prikkelend verhaal over een lesbische non verfilmt. Energie De creatieve energie van deze gene ratie filmmakers is niet te beteugelen. Is hun levensmotto: ik film, dus ik besta? Of is het, zoals Allen eerlijk toegeeft: als ik niet meer werk ga ik dood. Feit is dat de bewijsdrang bij deze filmmakers niet opdroogt. De Por tugese regisseur Manoel de Oliveira (1908-2015) is de absolute kampioen. Op zijn 104de liep hij nog rond met filmplannen. Ook Clint Eastwood (88) denkt niet aan ophouden. Weliswaar maakte hij vo rig jaar met The 15:17 to Paris een van zijn slechtste films, het belet hem niet om weer vrolijk I met een vol- 1 Al kort na de publicatie van het nepnieuws over Joling op de door Daniël Knevelman opgerichte website Nieuwsbom, deed de zanger aangifte van laster. De Topper had tot zijn stomme ver bazing op een feestje gehoord dat er een politie-inval was geweest in zijn huis en dat hij was opge pakt. Hij reageerde destijds woe dend: „Het is fakenieuws, maar wel een bericht dat als een bom insloeg. Ik ben helemaal gek ge beld." Volgens Joling (58) werd het nepbericht in korte tijd tiendui zenden keren gedeeld op sociale media en websites. Daniël Knevelman, de beden ker, kwam kort na de publicatie met excuses en verwijderde het bericht van zijn site. Hij begrijpt nog steeds niet waarom Gerard Joling vorig jaar zo uit zijn vel sprong. „Op Nieuwsbom staat duidelijk vermeld dat de gepubli ceerde berichten satirisch en dus met een knipoog bedoeld zijn. Desondanks hield Joling zijn aan gifte tegen mij overeind. Ik heb al meermaals 'sorry' gezegd en ge schreven." De publicist uit Groningen gaat vandaag naar de rechtbank in zijn woonplaats om 'andermaal diep door het stof te gaan'. „Meer kan ik niet doen", benadrukt hij. Joling, die momenteel op va kantie is, wil volgens zijn woord voerder niet reageren. woensdag 18 juli 2018 GO Calvé Ze zijn stuk voor stuk geweldig en stijgen —Zangeres Roxeanne Hazes is sinds een week moeder van zoon Fender MUZIEK Cher komt met een album met ABBA-covers. De zangeres acteert in de film Mamma Mia! He re We Go Again en zingt daarin al het nummer Fernando. Cher geeft de klas sieke nummers van ABBA een eigen draai. FILM Linda de Mol, Will Koopman en Frank Hout appels, de ma kers van de Gooische Vrou- wen-films, komen met iets nieuws. April, May en June, bedacht door De Mol, moet in 2019 klaar zijn. Zij speelt zelf ook een rol. Filmen om de dood te weren Ab Zagt w 44 Woody Allen Het nepnieuws dat de politie eind vorig jaar een wietplan- tage zou hebben opgerold in de Aalsmeerse woning van Ge- rard Joling, komt de bedenker ervan misschien duur te staan. De rechtbank in Gronin gen buigt zich vandaag over de zaak die de zanger aanspande tegen Daniël Knevelman (34). Tom Tates

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 28