GELD&GOED 27 'Seintje bij onbekend gezicht' Beveiliging Vakantiegangers houden van warme zomers, maar inbrekers ook. We zetten soms een extra raampje voor ze open en we zijn ook vaker en langer van huis. Hoe laat je je huis veilig achter als je straks in Frankrijk zit? Bij beweging gaan alle lampen fel knipperen en begint de camera met opnemen Doorgewinterde dieven laten zich niet misleiden door een bewegingssensor of een timer op het leeslampje achter het raam. Voor hen zijn er camera's die beelden opslaan als zij hun slag proberen te slaan. Een slimme beveiligingscamera doet bovendien meer dan dat. Na tuurlijk zijn videobeelden van die vervelende inbraak handig, maar nog beter is het als je direct een seintje krijgt zodat je nog alarm kunt slaan. Er zijn interessante opties van mer ken als Somfy, Honeywell, Netatmo en Nest (ca. 200 euro per stuk) die je direct laten weten wat er in en om je huis gebeurt, ook op je tele foon. Bewakingscamera's zijn los aan te schaffen of te combineren in een pakket met deur- en raam- sensoren en sirenes. Maar je kunt bij de aanbieders van die systemen ook een extra dienst afnemen. Voor een maandelijks bedrag, beginnend bij een paar euro, kun je meldingen naar je telefoon laten sturen, het alarm bedienen via een app of de videobeelden automatisch laten opslaan. Bij firma's als Verisure ofVeilig- Wonen kun je zelfs een beveiliger in schakelen die op je alarm reageert, bij je langsgaat en eventueel de politie belt. Dat kost een paar tientjes per oproep, maar het kan je op je vakan tieadres een hoop rust geven. Tot slot: buren en familieleden blij ven belangrijk, ook in de tijden van smarthomebeveiliging. Maak ze daarom onderdeel van je slimme huis en betrek ze in je plannen als je er een tijdje niet bent. wege de avond in de woonkamer, en tegen bedtijd in de hal, overloop en slaapkamer. Wil je een stapje verder, program meer dan je deurbel om na een be paald tijdstip te klinken als blaffende honden - voor die brutale inbrekers die eerst bij je aanbellen om te kijken of je thuis bent. Een slimme deurbel met camera geeft je bovendien de mogelijkheid om op je smartphone te kunnen zien wie er voor de deur staat, ook aan de andere kant van de wereld - mits je mobiel internet hebt. Ring, August en Skybell zijn een paar opties, beginnend bij zo'n 100 euro. Verlichting is een handig in strument om je huis bewoond te doen lijken, maar het laatste waarop inbrekers zitten te wachten is zelf gezien worden. Investeer daarom niet alleen in betrouwbare sloten (kijk eens op politiekeurmerk.nl) maar ook in buitenverlichting en be wegingssensoren. Een afgeschermde achtertuin is een aantrekkelijke aanvalsroute voor indringers, maar een felle lamp kan daar verandering in brengen. Bij voorkeur een die pas aanspringt als de sensor beweging detecteert. Goed voor het schrikeffect maar ook om de buren de rest van de avond niet te verblinden. Bij diverse webshops koop je ze voor een paar tientjes. Toen Chriet Titulaer in 1989 naast het Auto- tron in Rosmalen het Huis van de Toekomst liet bouwen, werd dat pand jaren voorzien van futuristische snufjes. Denk aan videofoons, zonne panelen, een centraal stofzuigsyste- men en een digitale bezorgdienst voor de keukenvoorraad. Die toe komstvisie is ruimschoots ingelost, want smarthome raakt ingeburgerd. Slimme technieken voor veiligheid, comfort en energiebesparing zijn nu de gewoonste zaak van de wereld. Verlichting, muziek, temperatuur: er is weinig wat je niet aan een app kunt overlaten of volautomatisch kunt plannen. Dat geldt ook voor de beveiliging. Vier technische snufjes om je huis veiliger achter te laten. Een oogje in het zeil houden hoe ven we niet aan de techniek alleen over te laten, want ook voor de smarthome-evolutie gingen we op vakantie. Dus je buurman heeft de sleutel en houdt niet alleen de plant jes in de gaten, maar ook de post en de gordijnen - om zo een beetje aan wezigheid in huis te veinzen. Dat laatste is precies iets waarvoor je ook smarthome-oplossingen kunt inzetten. De slimme verlichting van bijvoorbeeld Philips Hue, LIFX of Mi- light is eenvoudig te programmeren. Gebruik wel een afwisselend schema om potentiële indringers te mislei den, bijvoorbeeld tussen negen en tien 's avonds de lampen aan, en tus sen elf en middernacht weer uit. Va rieer ook met het patroon: halver- EXPERT woensdag 18 juli 2018 GO Slimme waakhonden Martijn Chel, Smarthome Magazine T Met je smartphone kun je vanaf elke plek meekijken met je slimme camera's. FOTO'S SHUTTERSTOCK 3 Houd zelf een oogje in het zeil 4 Neem een abonnement voor extra diensten 2 Vul sloten aan met sensoren Rob Nijman 1 Schakel je verlichting in Martijn Chel, hoofdredac teur van Smart home Maga zine, past zijn adviezen thuis ook toe. „Ver lichting is altijd een goed start punt. Dat hoeft geen setje van Hue te zijn, er zijn ook slimme stekkers om lampen en ap paraten op af stand aan en uit te schakelen, zoals de TP-Link Smart Plug. Maar je kunt ook bij Ikea terecht voor smarthome ver lichting. Daarnaast heb ik een WoonVei- lig alarmsys teem met sen soren en came ra's. Bij alarm krijg ik zelf be richt, en je kunt je buren een seintje laten krij gen. Daarnaast heb ik nog een paar camera's met gezichts herkenning. Daar kan ik buren en fami lieleden bij in voeren, zodat ik alleen bij een on bekend gezicht een melding krijg. Bij beweging laat de sensor van WoonVeilig alle lampen fel knipperen en gaat de camera opnemen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 27