M 23 BEACHVOLLEYBAL EK IN NEDERLAND Met opmerkelijke locaties in diverse steden zet het EK beachvolleybal zich op de kaart als belangrijk sporteve nement in Nederland Maar hoe lang duurt de populariteit? achvolleybal goed groeit. Met het WK en daarna de eerste Neder landse medaille op de Spelen in 2or6 en het EK nu. Maar voor alle sporten geldt dat thuisvoordeel een verschil maakt." Het WK had wel degelijk effect op de toename van het aantal be- achvolleyballers in Nederland. Er kwamen meer clubs bij na 2025. Michel Everaert, directeur sport bij de volleybalbond Nevobo: „Om aan te geven: in 2004 waren er maar vier clubs, in 2010 tachtig, nu zitten we op driehonderd." Exacte cijfers van de stijging in de afgelo pen drie jaar heeft Everaert niet. „Maar dat WK heeft sowieso een enorme impuls gegeven. In Am sterdam en Rotterdam was geen beachvolleybal, maar vanwege het WK zijn ze dat gaan doen." Drie jaar geleden stond Christi- aan Varenhorst met de inmiddels gestopte Reinder Nummerdor in een zenuwslopende WK-finale. Het Nederlandse duo kwam tot vijf matchpoints, maar uiteinde- UITSLAGEN In 2004waren er nog maar vier clubs, in 2010 tachtig, nu zitten we op driehonderd lijk wonnen de Braziliaanse con currenten bij hun derde match point. Dat toernooi in eigen land ver anderde de bekendheid van de Ne derlander. Varenhorst, na zijn eer ste gewonnen poulewedstrijd met nieuwe partner Jasper Bouter: „Voor het WK werd ik nooit her kend, niet dat dit nu wel dagelijks gebeurt, maar het komt sindsdien voor. Of dat mijn naam voor her kenning zorgt. Maar het is niet al leen het WK, ook het brons van Brouwer en Meeuwsen bij de Spe len in Rio boost de sport. Ik zie dat de aandacht voor dit soort toer nooien toeneemt hier." Het evenement kost acht mil joen euro. Everaert: „Alles is lastig te vermarkten, al hebben we mo menteel niks te klagen over spon sors. We zullen zeker geen verlies lijden, maar om de personeelskos ten te dekken moet nog een deel uit ticketverkoop komen." De makkelijkst te bouwen loca tie is die in Rotterdam, vlak voor het voormalig vlaggenschip van de Holland-Amerika-lijn, de SS Rot terdam. Everaert: „Daar is veel ruimte. In Den Haag hebben we aan één kant bijvoorbeeld maar een paar centimeter over tussen een hek en de tribunes." Bevoorrading In Utrecht ligt de lastigste. Mar- kensteijn: „Het is door de ruimte en de omliggende horeca ook een aanslag op de omgeving, qua be voorrading en vergunningen voor vluchtwegen en dergelijke. En die boom. Maar goed, met plateaus konden we daar de tribune om heen bouwen en het staat nu. Je zit er prima onder, je kunt het nog steeds goed zien en het heeft ook wel wat." Varenhorst gaat al even mee, maar spelen met een boom in het stadion deed de 28-jarige beach- volleyballer ook niet eerder: „Maar dat is wel leuk, toch? Dat doen we in Nederland wel goed, de bijzon dere locaties." al op de Neude staat een boom. Vaak onopge merkt door de haastige voorbij ganger, lastig voor de organisa tie van een Europees beachvolley- balkampioenschap, dat het be kende plein als een van de vier lo caties van het toernooi van deze week gekozen heeft. In Utrecht maakt de boom nu deel uit van het stadion, er is omheen gebouwd. Aan de ene kant ingewikkeld, aan de andere kant zegt de organisatie: 'We bieden nu een tribune met een overkapping'. Beachvolleybal is een ideale sport als het aankomt op spectacu laire locaties. Drie jaar geleden bij het WK werd een drijvend stadion op de Hofvijver gebouwd, er werd al eens gespeeld op de Zuidas, wat overdag op de tribune een mix op leverde van bikini's en zakenpak- ken. En tijdens de Olympische Spelen in Londen werd gespeeld op Horse Guards Parade. Beachvolleybal komt naar de mensen toe en lijkt daardoor de sport van de toekomst, tegelijker tijd blijft het vooralsnog het klei nere broertje van het zaalvolley bal. De aandacht in eigen land neemt vooral toe met toernooien die thuis gespeeld worden. Dat gold drie jaar geleden, dat geldt nu. Aandacht Dat de aandacht in de tussenlig gende periode daalt, vindt Niels Markensteijn niet vreemd. Hij is een van de drie eigenaren van sportmarketingbureau TIG Sports dat betrokken was bij de organisa tie van het WK en nu het EK. „Los van voetbal, schaatsen en wielren nen: elke sport in Nederland heeft met piekmomenten te maken. Er zijn heel weinig sporten die daar buiten de spanningsboog weten vast te houden. Maar ik vind dat het voor zo'n kleine sport als be- woensdag 18 juli 2018 GO 'Het beachvolleybal groeit goed, voor zo'n kleine sport' BEACHVOLLEYBAL EK. Mannen. Groep C: Prudel/Szalankiewicz (Pol/14) - Van de Ham/Vismans (Ned/30) 19-21,21-15,15-10. Groep D: Kantor/Losiak (Pol/4) - Boehlé/Van de Velde (Ned/29) 14-21,23-21,15-11. Groep H: Bouter/Varenhorst (Ned/9) - Win- ter/Hörl (Oos,25) 21-19,21-18. Vrouwen. Groep B: Keizer/Meppelink (Ned/15) - Strbova/Dubovcova (Slw/18) 21-18,21-14. Groep C: Sinnema/Bloem (Ned/19) - Davidova/Sjtsjipkova (Oek/14) 21-13,21-11. Groep D: Bieneck/Schneider (Dui/4) - Van Gestel/Wesselink (Ned/29) 21-18, 21-10, Groep H: Stubbe/Van lersel (Ned/8) - Bonnerova/Nakladalova (Tsj/25) 21-18,21-18 - Michel Everaert (Nevobo) Lisette van der Geest Utrecht M Volle bak op de Neude in Utrecht, onder de boom (grote foto). De stadions in Apeldoorn, Den Haag en Rotterdam (van boven naar beneden) zijn qua lo catie ook opmerkelijk. FOTO'S ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 23