na heuse show Dumoulin weer alleen in beraen Alaphilippe wint en Van Avermaet houdt geel 19 Voorspelling: Tolhoek tekent bij Quick-Step THIJS ZONNEVELD zien", zei Dumoulin. Daniël Martin was de enige klas sementsrenner die een aanval waagde. Het bleek kansloos. Aan vallen herbergt het risico van tijdsverlies. Dumoulin: „Als Sky tempo rijdt, word je daarna mis schien gelost. Daar is iedereen bang voor." Steven Kruijswijk handhaafde zich keurig en had overschot. „Ik bleef er gewoon aanhangen toen ze versnelden, dat betekent dat ik nog wel wat over had. Dit geeft vertrouwen." Eindelijk Frans succes Weinig mooier voor een Frans man dan een etappe winnen in de Tour de France. Julian Alaphilippe weet inmiddels hoe het voelt en was zielsgelukkig. Met een bollen- trui als bonus. Gelijk vanuit de start sleurde Alaphilippe aan kop van het peloton om zo te zorgen voor de definitieve breuk. In de fi nale met de Col de Romme en La Colombière liet Alaphilippe er geen misverstand over bestaan wie bergop de sterkste was in de kopgroep van 21 renners - met ook Robert Gesink en Tom-Jelte Slag ter. Hij bezorgde Frankrijk de eer ste ritzege in deze Tour. GeleGreg Greg Van Avermaet deed het al eens eerder. Ook in 2016 verde digde hij zijn gele trui met succes De eerste in de bergen. Toen behield hij het bergetappe geel na de eerste Pyreneeën-rit leerde dat- met een keurige vijfde plaats in de O Mollema het etappe naar Lac de Payolle, nadat zwaar heeft, hij de hele dag in de kopgroep had Dumoulin gezeten. steun mist, Vandaag trekt Van Avermaet Sky regeert, voor de achtste achtereenvolgde O Van Aver- dag de beroemdste trui ter wereld maet durft, aan. In de etappe naar Roubaix en Alaphi- koos hij de aanval, op weg naar het lippe lacht. Alpendorp Le Grand-Bornand fotosafranp, weer. belga,corvos, Hij werd vierde, loste erkende photo news klimmers. „Maar ik denk dat het hierna echt gedaan is", zegt Van Avermaet over zijn kansen op nog een dag in de gele trui. Column y @thijszonneveld de wereld als het bergop gaat, zet ten het kat-en-muis-spel in de af daling door. Van Vleuten zet na elke bocht een nieuwe sprint in en ziet als nooit tevoren afin een afdaling. De voorsprong krimpt, maar te langzaam. In de vlakkere laatste ki lometer is het gat nog altijd 8 secon den. Op 500 meter voor de finish geeft zelfs haar ploegleider het op. Het lijkt onoverbrugbaar. „Maar dan is er altijd nog mijn kleine teen, waar ik vaak een laatste restje kracht in vind", zegt Van Vleuten kort na de finish. Haar gezicht straalt, want in een zinderende ontknoping van La Course is het haar alsnog gelukt Van der Breggen bij te halen. Bij het laatste venijnige knikje omhoog valt haar rivaal stil, op zo'n 25 meter voor de streep snelt ze de bijna- winnares voorbij. „Ik dacht: niet opgeven, nooit opgeven, vechten tot de streep. En toen zag ik haar ka- potgaan. Dit is ongelooflijk." Lau hing er nog aan, op z'n Laus. De mond wijd open, het snot in zijn baard, lijdend voor zich zelf, zijn kopman, zijn ploeg en de rest van de mensheid. Maar dat was het dan ook wel. Toen Lau uitgelaud was, zat Tom Dumoulin alleen. Om hem heen nog een stuk of dertig concurrenten. Het is in essentie hetzelfde probleem als vorig jaar in de Giro. En drie jaar terug in de Vuelta. Op het vlakke en in de heuvels wordt Dumoulin bij Sunweb hartstikke goed ondersteund. Maar in het hoogge bergte is de spoeling dun. Deels komt het door pech. Als Kelderman vorig jaar niet op een verkeerd geparkeerde motor was geklapt en als hij op zijn fiets was blijven zitten tijdens het afgelopen NK, dan had Dumoulin in de bergen een luitenant gehad waarvoor je een moord zou doen. Maar Kelderman is er niet. En omdat Sam Oomen de Giro al heeft gereden moet hij het in deze Tour doen met Laurens ten Dam. Niks ten nadele van Laurens - hoedje af dat hij er gisteren nog zo lang bij bleef- maar het is niet genoeg. Je kunt wel roepen dat ze betere klimmers moeten halen, maar zo makkelijk is dat niet. Zeker niet bij Sunweb. Ze hanteren al jaren een streng antidopingbeleid. Renners met een dopingverle- den, een smetje of een ver keerde ploeg op hun cv komen er niet in. Ze gaan daarin heel ver, óók bij renners die een maal in de ploeg zitten. Als je je niet committeert aan hon derdduizend protocollen en interne regeltjes, dan kun je op zoek naar een nieuw team. Het beleid heeft succes: er is nog nooit een renner van de voor Sunweb ploeg betrapt. Maar het bete kent ook dat de vijver waarin ze vissen klein is. Rondom klimmers - zeker die van oudere generaties - hangt relatief vaak een zweem van dope. En anders zijn ze veelal te duur. Daarom zoekt Sunweb het in jonge renners. Goedkoop, min der kans op een dubieus verleden en kneedbaar. Betere klimmers halen is niet zo makkelijk Het is soms kiezen of delen. Als ze hun recruterings- beleid versoepelen, dan lopen ze het risico dat ze een zorgvuldig opgebouwd imago naar de vaantjes hel pen. En als ze aan hun visie vasthouden, dan is de kans aanwezig dat de kopman in het hooggebergte soms geïsoleerd is. Dan kun je nog steeds een grote ronde win nen trouwens - zie de Giro van 2017. Voor Dumoulin is het gebrek aan klim mers in deze Tour een potentieel pro bleem. Niet zolang het allemaal van een leien dakje loopt, wel als er een keer iets moet worden rechtgezet. Hij is afhankelijk van andere ploegen. En dan vooral van Sky. Zolang die een strak tempo op kop rij den en de koers lam leggen, komt Dumoulin ook zon der veel steun van zijn ploeggenoten een eind. Het is voor hem de paradox van deze Tour: Chris Froome is zijn grootste bondgenoot en zijn grootste concurrent tegelijk. woensdag 18 juli 2018 De zege van Julian Alaphilippe (zijn zesde in 2018) was al de 50ste van Quick-Step in dit wielerseizoen. De klassementsmannen vliegen er vandaag vol in. 2. Quintana (Movistar) 1. Froome (Sky) 3. Kruijswijk (Lotto-Jumbo) Antwan Tolhoek fietst ook de komende twee seizoenen voor Lotto-Jumbo. De Zeeuw (24) voelt zich vereerd. „Bij deze ploeg zit ik op de juiste plaats, ik kan met iedereen goed opschie ten." Ook George Bennett (28) tekende bij. Annemiek van Vleuten heeft, zo'n beetje op de streep, Anna van der Breggen nog achter haald en wint La Course. foto cor vos M

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 19