12 Zus van Turkse cadet die werd veroordeeld kraakt 'rechterlijke dwaling' de studenten allemaal op straat, nerveus, bang. Sommigen huil den. Ze kregen water en sigaretten van burgers die hen op hun gemak probeerden te stellen. Özlem laat videobeelden van la ter die nacht zien van de verbroe dering tussen studenten en bur gers. Ze krijgen Turkse vlaggen om de schouders. Ze prijzen de cadet ten met de slogan die dienstplich tigen altijd te horen krijgen wan neer ze naar het leger gaan: „De grootste soldaat is onze soldaat." Schok Ahmet en alle piloten in oplei ding, die sinds de mislukte coup in Silivri in voorarrest zaten, gingen ervan uit dat ze zouden worden vrijgesproken. „De schok was dan ook groot toen de rechters alle 116 levenslang gaven", zegt Özlem. Voormalig beroepsofficier en militair analist Metin Gürcan ty peert de vonnissen voor de jonge ren als 'buitensporig'. Maar de ca detten noch hun ouders lieten zich door de zwaarste straffen in timideren. „De studenten zijn on schuldig", schreeuwden de ouders de rechters toe. Massaal hieven de cadetten hun lijflied aan en zon gen uit volle borst over de moed, het patriottisme en de kracht van de strijdkrachten. Toen de voorzitter van de recht bank vroeg of de verdachten nog gebruik wilden maken van het recht op het laatste woord zei een van de cadetten: „We willen Drogba en een rechtvaardige justi tie terug in Turkije." De namen Özlem en Ahmet zijn gefin geerd Het is inmiddels twee jaar geleden dat Turkije werd opgeschrikt door een bloedige militaire staatsgreep. Tijdens het verzet tegen de coup verloren zo'n 250 burgers en militairen het leven. Rechters veroordeelden al 1.624 verdachten tot levenslang. Net als elke week zou Özlem deze middag met haar ouders naar de extra beveiligde Silivri gevangenis gaan om haar broer Ahmet (21) te bezoeken. „Dan mogen we met hem praten. Hooguit 40 minuten. Geen face-to-facegesprek, maar via een telefoon met een glaswand tussen ons in." Vandaag laat ze voor het eerst in twee jaar verstek gaan. Waarom? „Ik vind het belangrijker om zijn verhaal te vertellen. De meeste Turkse media negeren dat mijn broer en talloze andere militaire studenten als 'terroristen' achter tralies zitten, zonder enig bewijs dat ze iets te maken hadden met de mislukte coup." Ahmet is de jongste in zijn over bevolkte cel. „Hij is oké", zegt Özlem met een zucht. „Dagelijks doet hij oefeningen om fit te blij ven en hij studeert Spaans. Psy chologisch is hij sterker dan ik en mijn ouders. Een ijzeren discipline en de spirit van een soldaat. Niet kapot te krijgen." Volgens de 700 pagina's tellende aanklacht tegen Ahmet en 115 an dere studenten van de lucht machtacademie hadden de stu denten mobieltjes en wisten ze daarom dat er een coup gaande was. Verder gaven ze geen gehoor aan bevelen van burgers om zich over te geven, en deden ze dat pas toen bleek dat de staatsgreep was verijdeld. Daarom veroordeelde de rechtbank alle 116 cadetten, onder wie drie vrouwen, tot levenslang wegens hun aandeel in 'een po ging om de constitutionele orde met geweld omver te werpen'. De zus van Ahmet, advocaten en de families van de cadetten zijn verontwaardigd over wat zij zien als een rechterlijke dwaling. Ahmet, eerstejaars student aan de luchtmachtacademie, verbleef op die vrijdag 15 juli 2016 met 600 andere cadetten in een militair trainingskamp in Yalova, net bui ten Istanboel. „Tegen middernacht alarmeerde de commandant de studenten dat er een terroristische actie bezig was en dat ze voor hun veiligheid met bussen moesten worden geë vacueerd", vertelt Özlem. „Boze burgers die zich verzetten tegen de staatsgreep blokkeerden door gaande wegen en hielden de bus sen rond half twee 's nachts tegen aan de rand van Istanboel. 'Er is een coup gaande, weten jullie dat niet?' riepen ze de studenten toe." Haar broer en de overige studen ten wisten van niets. Hun mobiel tjes hadden ze aan het begin van het trainingskamp moeten inleve ren. Radio of tv was er voor hen ook niet bij. De burgers probeerden de gewa pende studenten en hun com mandanten met geweld de bussen uit te trekken. In het donker en in de chaos klonken er uit diverse richtingen schoten. Vier burgers zakten dodelijk getroffen ineen. „Wie er voor de doden verant woordelijk was, is onduidelijk ge bleven", zegt advocaat Meliha Mutlu. „We hebben de ballistische rapporten niet mogen inzien. Slechts tien studenten hebben hun vuurwapens gebruikt. Ze schoten alleen in de lucht, uit zelf verdediging. Een kapitein schoot twee of drie burgers neer." Toen de rust enigszins was weergekeerd, begonnen steeds meer burgers in te zien dat de stu denten niets met de staatsgreep te maken hadden. Tot ze om 07.00 uur 's ochtends door drie politie agenten werden afgevoerd, zaten woensdag 18 juli 2018 GO Een beeld van vorig jaar, toen Turkse soldaten in Ankara wer den voorge leid voor een rechtbank. De mannen wer den beschul digd van een poging de re gering van Er- dogan omver te willen wer pen. FOTO AFP 'Levenslang voor coup waar hij niets van wist' Mare Guillet Istanboel Militaire verdachten van de staatsgreep worden in 2016 voorge leid voor een rechtbank in Istanboel. fotoepa Turken proberen bij een ge vangenis in Istanboel een glimp op te vangen van hun gevangen familieleden. FOTO AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 12