9 Migranten toch aan land in Italië Ze vonden het in iets kleins of iets groots. Ze vonden het dichtbij of ver weg, opeens of na lang wachten. In deze zomerserie vertellen mensen hoe zij hun geluk vonden of hervonden. Vandaag: de familie Scheltus, die in Spanje een verlaten dorp kocht en het al 23 jaar aan het opknappen is. Honderden migranten zijn gis teren alsnog aan land gegaan in Italië. De Italiaanse autoritei ten gaven daar groen licht voor, nadat andere Europese landen zich bereid hadden getoond meer dan de helft van de circa 450 asielzoekers op te vangen. De migranten waren van een overvolle boot gehaald die vrij dag uit Libië was vertrokken. Ze mochten echter niet meteen aan land in Italië, dat niet al leen wilde opdraaien voor de opvang. De asielzoekers moes ten wachten aan boord van twee schepen tot een akkoord was bereikt over hun lot. Italië had zaterdag wel toe stemming gegeven acht mi granten van boord te halen die dringend medische hulp nodig hadden. Een dag later mochten ook 27 vrouwen en kinderen aan land komen in Pozzallo. De laatste opvarenden volgden gisteren. De autoriteiten voer den ook zeker acht vermeende mensensmokkelaars af. De Italiaanse minister Salvini (Binnenlandse Zaken) zei dat vijf EU-landen hebben aange boden elk vijftig migranten over te nemen. „Italië is niet langer het vluchtelingenkamp van Europa", concludeerde hij. Chinook ingezet bij bestrijden duinbrand Bij Heemskerk (Noord-Hol land) heeft gisteren een grote duinbrand gewoed. De Veilig heidsregio vermoedt dat opzet in het spel is. Bij de brandhaard is een fles lampolie gevonden. De brand woedde in een ge bied van een vierkante kilome ter. Tientallen bluswagens werden ingezet. Ook kwam er een Chinook van de lucht macht aan te pas om grote hoe veelheden water op het vuur te gooien. Omliggende wegen werden afgesloten. vJ' lukkiger ben omdat ik dit heb opge zocht", zegt josine. „Geluk zit vooral in jezelf, waar op de wereld ook. Jaap heeft vroeger wel eens zijn mindere momenten gehad en vroeg zich dan af waarom anderen wél gelukkig wa ren. Zo moet je niet redeneren, je moet je niet aan anderen spiegelen." In niets lijkt dit leven op dat wat ze ooit in Nederland leidden, of in En geland. Jaap en Josine zijn, of waren, beiden leraren. Hij kreeg op een moeilijke school een enorme burn- out en werd arbeidsongeschikt ver klaard. „Josine bleef werken, die zorgde voor het inkomen." Nu heb ben ze een pensioen waarvan ze de noodzakelijke lasten kunnen betalen. Slachten Ze kunnen bijna zelfvoorzienend zijn. Jacob wijst een vier maanden oud lam aan. „Dat slacht ik morgen." Er is een rijke moestuin, overal in en rond het dorp groeien eetbare plan ten en kruiden in het wild. De kip pen leggen vijf eieren per dag. Zon nepanelen zorgen voor de energie en warm water. De natuurlijke water bron 'werkt' slechts vijf maanden per jaar, en dat water slaan ze op in grote bassins voor de rest van het jaar. „Ik praat voor het land, omdat dat zelf niet kan praten. Dat voel ik als mijn plicht", zegt Jaap, die twintig jaar bezig geweest is met het opknap pen van het dorp. Nu doet vooral Jacob het. „Het is nooit af, het zal nooit af zijn", weet Jaap, „en dat kun Ik praat voor het land, omdat dat zelf niet kan praten. Dat voel ik als mijn plicht je ontmoedigend vinden, maar dat is het juist niet. Het is een avontuur, nog elke dag." „Mensen kunnen zich niet voor stellen hoe dit voorheen was. Ze den ken dat de tuin er al was", legt Josine uit, terwijl ze naar de honderden uit gebloeide tulpen, narcissen en irissen rond de imposante steeneik wijst. „Dit was één grote overwoekerde vlakte, het dorp was onbegaanbaar." Jaap: „Regelmatig komen vroegere inwoners eens kijken, of hun kinde ren. Ze zijn blij dat we hun dorp heb ben kunnen behouden." Het Nederlandse gezin is geen vreemde in de streek. Iedereen kent hen, zij kennen iedereen. In het dichtstbijzijnde dorpje, Santa Eulalia, wonen nog geen honderd mensen, even verderop in Ayerbe, waar ze hun bakker, slager en postkantoor heb ben, iets meer dan duizend. Jaap speelt er al jaren de bisschop bij de dorpsfeesten, Josine is de edelvrouw en Jacob een stadsklerk. „Veel van de spullen die ik gebruik, voor de hekken, de koeien, de water vijvers, die krijg ik van bekenden. Iedereen heeft wel wat over", zegt Jacob. „Vroeger, toen hier niemand meer woonde, werd het dorp leegge roofd, alles wat de mensen hadden achtergelaten verdween." Het is een van de redenen om nu nergens een wegwijzer neer te zetten; Siërra Estronad bestaat voor de buitenwe reld niet, en zo kan het geluk er ook niet verstoord worden. Bloedbad in Mali: 14 doden Tv-piraten krijgen straf Verdachte opgepakt dinsdag 17 juli 2018 GO POZZALLO In het eerste halfjaar zijn 11 procent minder misdrijven gepleegd. De daling geldt voor bijna alle soorten mis drijven. Vooral de sterke da ling van zakkenrollerij (36 procent) valt op. HEEMSKERK Jaap Scheltus, Josine en Jacob voor een van de opgeknapte hui zen. FOTO 'S EDWIN WINKELS -Jaap Scheltus BAMAKO Gewapende man nen hebben veer tien burgers dood geschoten in een afgelegen dorp in Mali. De aanvallers behoren volgens een Toeareg-militie tot een criminele bende die actief is in het grensgebied met Niger. Eerder dit jaar kwamen al tientallen andere leden van de Toe- areg-bevolking om het leven bij verge lijkbare aanvallen op dorpen. GRONINGEN Twee mannen uit Groningen zijn gis teren veroordeeld tot voorwaardelijke straffen, omdat ze de smartcard voor Ziggo-abonnemen- ten kraakten. Zo konden bijna twee honderd mensen goedkoop tv kijken. HILVERSUM De politie heeft gis teren een ver dachte aangehou den op verdenking van betrokkenheid bij de dood van de 22-jarige vrouw uit Maastricht. Zij werd vorige week dood aangetroffen in een woning aan de Wal decklaan in Hilver sum. Volgens de politie ligt de dood van de vrouw ver moedelijk in de 're lationele sfeer', maar de aanleiding is nog niet duidelijk. TRADITIE Kirgizische mannen nemen deel aan een wedstrijd voor boogschutters tijdens het Ethno-Fest in Ton, een dorp zo'n 300 kilometer van hoofdstad Bisjkek. Tijdens het festival laten Kirgizische nomaden aspecten van hun cultuur zien. fotoafp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 9