Domweg gelukkig- in een uitgestorven dorp 5 II 8 Er is geen bord dat de weg wijst naar het Spaanse dorpje Siërra Estronad. En zo zien de drie bewoners dat graag. Het Nederlandse gezin koestert de stilte. Het werk is er nooit gedaan. „Het is een avontuur, nog elke dag." huis kocht Jaap een heel dorp; of be ter: een stuk verwilderde grond van 300 hectare met een kerk, wat stallen en enkele tientallen huizen, waarvan slechts de helft nog met het dak erop. En nee, in Siërra Estronad word je niet gestoord. Het enige geluid komt van zangcicaden, in hun element nu het bijna 35 graden is. 's Nachts wor den ze afgelost door kikkers in de vij vertjes, aangelegd om er regenwater op te vangen. In de lucht zweven de gier, de slangenarend en de buizerd. In een gebied van 40.000 hectare is geen geasfalteerde weg. Vanuit het dorp, op 690 meter hoogte, is geen andere bebouwing te zien. Stilte Siërra Estronad is geen ruïne meer. Althans, niet meer helemaal. Drie huizen zijn volledig opgeknapt. In een woont Jaap, in een ander Josine. In 1990 scheidden ze en keerde zij na een flinke crisis met de kinderen naar Nederland terug. Maar Josine (69) miste de stilte en de natuur. „Ik heb weinig in Nederland gewoond, als kind ben ik door het werk van mijn vader over de hele wereld ge weest. Ik kon niet goed wennen." Ze verpleegde haar ouders in Eindhoven tot hun dood, nu verblijft ze het grootste deel van het jaar in Siërra Estronad. „Ik wil graag leven met een project. Niet zoals veel vriendinnen, Hoe vind je geluk? enora Jacinta trok in 1962 als allerlaatste in Siërra Estronad de deur achter zich dicht. Alle andere in woners waren al eerder vertrokken, of overleden. Van de 140 mensen die er in het begin van de eeuw nog een levendig en bedrijvig dorp met een bar, een school en na tuurlijk een kerk van maakten, was niemand meer over. De dag dat Ja cinta afscheid nam, hield Siërra Estronad, net als zoveel dorpen in het ruige Spaanse binnenland, op te be staan. De natuur rukte op, bramen struiken en wilde asperges namen bezit van het hoofdstraatje en de hui zen werden ruïnes. Anno 2018 bestaat Siërra Estronad eigenlijk nog steeds niet. Op de smalle weg in de vallei staat nergens een wegwijzer en de gps of google- maps leiden je naar een onbegaan baar weggetje langs de rivier Gallego. Slechts dankzij duidelijke aanwijzin gen van Jaap Scheltus vind je het 10 kilometer lange, ongeasfalteerde pad dat een halfuur later eindigt bij de eerste huizen van het dorp. „Ik hoop niet dat ineens allemaal mensen naar ons komen kijken", zegt Jaap. Die kans is klein. De meeste reizigers zul len na enkele meters hobbelen over stenen en door kuilen hun auto snel weer omdraaien. Een plaats 'om niet gestoord te worden'. Dat zag Jaap Scheltus (nu 75) in het vervallen dorp toen hij in 1995 hoorde dat het al vijftien jaar te koop stond. Acht jaar eerder was hij met zijn vrouw Josine en de kinderen Jacob, Paul en Eleonora in dezelfde streek in een dorpje bij provincie hoofdstadje Huesca neergestreken. Ze waren na tien jaar het natte weer in Zuidwest-Engeland zat. Daarvoor woonden ze in Brakel. Met het geld van het verkochte die tevreden zijn met een kopje thee drinken, naar de film gaan." Ook oudste zoon Jacob (42) ver blijft er permanent. Eerst zocht hij de stad op, Huesca, en het naburige dorp Ayerbe, om er in de bouw te werken. Maar de crisis sloeg hard toe in Hier ben ik gelukkig. De grote stad is leuk, voor heel even, maar dit is mijn leven Spanje, hij kwam zonder werk te zit ten en heeft nu, als vroegere student op de landbouwschool, zijn roeping gevonden als duurzame veehouder in een droog en weerbarstig land schap. „Nu al merk ik hoe mijn ma nier van werken de dorre bodem hier weer vruchtbaar maakt." Veertien koeien, wat schapen en lammetjes, kippen, een paard, twee ezels en drie honden: dat zijn de die ren in Siërra Estronad. Jacob bewoont het derde huis, waar ook de vrijwilli gers verblijven die via de organisatie WWOOF over de hele wereld op bio logische boerderijen werken. Over enkele jaren en met meer koeien hoopt hij het smakelijke vlees van zijn grasgevoerde runderen rendabel en via internet te kunnen verkopen. „Hier ben ik gelukkig", zegt Jacob. „Laatst was ik voor een congres twee dagen in de grote stad, in Zaragoza. Op die tweede dag wilde ik zo snel mogelijk weer weg. Het is leuk, voor heel even, maar dit is mijn leven." En zal zijn leven zijn voor altijd, zegt hij. Net als voor zijn ouders, verenigd in een levensfilosofie die hen gelukkig maakt. „Maar het is niet zo dat ik ge- dinsdag 17 juli 2018 Wonen in een dorp dat niet bestaat Edwin Winkels Siërra Estronad De vijf persoon lijke lessen van Josine, Jaap en Jacob Scheltus Elke dag wakker worden en den ken: wéér een leuke dag voor de boeg. Niet nastreven wat anderen vin den dat geluk is; geluk is voor ieder een verschillend. Vertrouwen heb ben in het leven waarvoor je geko zen hebt. Een project hebben, en het als een avontuur beschouwen. Als je goed voor het land en de na tuur zorgt, krijg je er veel voor terug. -zoon Jacob Het leven in Siërra Estronad: Jacob Scheltus met zijn merrie, nieuwsgierige schapen en vader Jaap.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 8