Patiënten vaker wakker in ziekenhuisbed 7 Hobby-historicus doet ontdekking van groot belang De extreme droogte bezorgde een Ierse amateurhistoricus de ontdekking van zijn leven. Met zijn drone vond Anthony Murphy een gigantische 5000 jaar oude 'henge'. Anthony Murphy, in het dagelijks le ven redacteur bij een vakblad voor boeren, wist dinsdagavond niet wat hij zag. Toen hij zijn drone opliet boven Brü na Bóinne, zoals hij al zo vaak had gedaan, ontwaarde hij in de velden een perfecte cirkel van zo'n 150 meter doorsnee. Alsof iemand met onzicht bare inkt en een reuzenpasser aan de slag was geweest. „In geen miljoen jaar had ik dit voor mogelijk gehouden", vertelt de hobby historicus, die een website bijhoudt over de monumenten van Brü na Bóinne, een archeologische vindplaats in het noordoosten van Ierland die op de Werelderfgoedlij st staat. „Al decen nialang doen archeologen er minuti eus onderzoek. Dat ik ooit betrokken zou zijn bij een ontdekking van deze omvang, had ik in mijn wildste dro men niet voor mogelijk gehouden." Patronen De extreme droogte die ook Ierland teistert, maakt oude patronen in het landschap zichtbaar. In Nederland ver bazen boeren zich erover dat akkerran den van vóór een ruilverkaveling een halve eeuw geleden weer te ontwaren zijn. In Ierland hebben kleurverschil len in de gewassen nu geheimen uit een veel verder verleden blootgelegd. De cirkel die Murphy fotografeerde, is een 'henge'; een aarden wal rond een verzamelplaats die zo'n 3.000 jaar voor Christus waarschijnlijk voor religieuze ceremonies werd gebruikt. De henge ligt een paar 100 meter ten zuiden van grafheuvel Newgrange, de bekendste toeristische trekpleister van het gebied. De ontdekking is van groot historisch belang, volgens de nationale monumentendienst van Ierland. Hoofdarcheoloog Michael MacDonagh van de National Monument Service noemt het een once in a lifetime-vondst. „Dit gaat onze kennis van dit magische landschap enorm vergroten." Dat historische structuren die nog ouder zijn dan de piramides van Egypte nu ineens zichtbaar worden, toont volgens Jos Stöver van de Neder landse Rijksdienst voor Cultureel Erf goed aan hoe uitzonderlijk de huidige droogte is. „De omstandigheden zijn bizar, dat biedt kansen voor meer bij zondere ontdekkingen." Vocht Resten van het houtwerk uit de steen tijd zorgen er duizenden jaren later nog altijd voor dat de bodem onder de henge meer vocht vasthoudt. Daardoor groeien de gewassen op die plekken bij deze extreme droogte net wat beter: ze zijn hoger en groener. Bewust naar zulke patronen speuren met drones doet de Rijksdienst niet, zegt Stöver. „De regelgeving voor dro nes in Nederland is streng. We kunnen niet zomaar overal een drone opla ten. Helaas, want het zou een interes sant moment zijn om nu over be paalde terreinen te vliegen." In Ierland zijn archeologen begon nen met opgravingen bij de henge, die op terrein van een boer ligt. Murphy, die tien minuten van de plek woont, zal hun verrichtingen op de voet vol gen. „Ik schrijf al negentien jaar over de monumenten en hun mythes. Dat zich uit de droge gewassen een gigan tisch oud en ongerept monument heeft onthuld aan mijn drone, is een fantastische beloning." Uit het onderzoek onder ruim 2000 patiënten van 39 Nederlandse zie kenhuizen komen nog wat andere beruchte 'wekkers' naar voren: lawaai door andere patiënten, die bijvoor beeld kortademig zijn of kreunen van de pijn en verpleegkundigen die in- en uitlopen. Sommige slaapverstoorders zijn Bij een behandeling hoort een goede nachtrust eenvoudig te verklaren, zegt onder zoeksleider en internist acute ge neeskunde Prabath Nanayakkara: „Veel mensen worden wakker omdat ze moeten plassen. Toen ik dat zag, dacht ik: natuurlijk! We geven 24 uur per dag vocht via een infuus, terwijl veel mensen thuis na negen uur 's avonds nauwelijks meer drinken. Ander voorbeeld: wij geven plaspil- len tijdens een avondrondje. Natuur lijk worden mensen dan 's nachts wakker om te plassen. Waarom heb ben we daar niet aan gedacht?" Ander slaapobstakel: piekeren. „Mensen liggen in bed met zorgen over hoe het thuis gaat. Wie zorgt er voor mijn kat? Of: mijn vrouw is de ment, wordt er wel goed voor haar gezorgd nu ik in het ziekenhuis lig?" De komst van een nieuw elektro nisch patiëntendossier is ook niet slaapbevorderend. Integendeel. Sinds de invoering moeten verpleegkundi gen vroeg in de ochtend metingen doen, zoals de temperatuur en de bloeddruk van de patiënt. Het idee is dat artsen de informatie tijdens de ochtendvisite kunnen ge bruiken. „Patiënten worden dus om vijf uur wakker gemaakt om dat sys teem te voeden met deze metingen. Is het wel nodig om mensen daarvoor wakker te maken?" Ritme Nanayakkara vindt dat er te weinig rekening wordt gehouden met het ritme van de patiënt. „Bij een behandeling hoort een goede nacht rust. Net als het behouden van een dag- en nachtritme." Slecht slapen kan het herstel in de weg staan. Een patiënt is kwetsbaar voor fysieke en emotionele stress. En als het dag- en nachtritme wordt ver stoord, heeft de patiënt een groter ri sico op het ontwikkelen van een de lier - verwardheid door een ziekte, een operatie of medicijnen. „Mensen met een delier liggen langer in het ziekenhuis en overlijden eerder." Nanayakkara hoopt dat er meer aandacht komt voor betere slaap in het ziekenhuis. De eerste stappen worden genomen: vanaf oktober krijgen patiënten in zijn ziekenhuis oordopjes en een slaapmasker. Ook wordt er gekeken naar comfortabe lere matrassen en beddengoed. dinsdag 17 juli 2018 GO Droogte en drone onthullen een monument in magisch landschap Annemieke van Dongen Rotterdam/Dublin De nu ontdekte cirkel (de middelste) ligt in een gebied in Ierland dat rijk is aan archeologi sche vondsten, foto anthony murphy Kijk op de site bij /video de dronebeelden van de pas ontdekte 'henge'. Piepende infusen, fel licht, gepie ker en een volle blaas houden de ziekenhuispatiënt wakker, blijkt uit onderzoek van Amsterdam UMC. Ze slapen gemiddeld ander half uur korter dan thuis en ze worden tussendoor vaker wakker Malika Sevil Amsterdam - Prabath Nanayakkara

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 7