5 President stelt meer vertrouwen in Poetin dan in eigen veiligheidsdiensten Washington is in shock over het optreden van Donald Trump na zijn top met Vladimir Poetin. „Imbeciel, hij zit volledig in de zak van Poetin." Veel Amerikanen konden hun oren niet geloven, maar Trump zei het echt, toen een journalist hem vroeg wie hij nu eigenlijk gelooft: Poetin, of zijn eigen inlichtingendiensten die hebben vastgesteld dat Rusland heeft geprobeerd de presidentsver kiezingen van 20t6 naar zijn hand te zetten? „Ik heb veel vertrouwen in mijn inlichtingenmensen, maar ik zal je zeggen dat president Poetin ex treem sterk en krachtig was in zijn ontkenning vandaag," zei Trump. „Ik heb het president Poetin ge vraagd, hij zei dat het Rusland niet was. En ik zal je zeggen: ik zie geen reden waarom wel." Gespannen relatie Oftewel: Trump gelooft Poetin op zijn blauwe ogen, ondanks verse Amerikaanse aanklachten vanwege hacken aan het adres van Russische spionnen. Op de vraag of hij Rus land verantwoordelijk houdt voor de gespannen relaties tussen beide landen, zei Trump ook nog dat hij beide landen de schuld geeft - zon der melding te maken van zaken als de oorlog in Oekraïne, inmenging in verkiezingen of het neerhalen van vlucht MH17. „Ik denk dat de Verenigde Staten dom zijn ge weest," verklaarde de Amerikaanse president. Hij stelt dat het straf rechtelijk onderzoek naar eventu ele banden tussen zijn campagne en Rusland de landen uit elkaar drijft. „Dit was niets minder dan ver raad," schrijft voormalig CIA-direc- teur John Brennan in een tweet. „Niet alleen waren de opmerkingen van Trump imbeciel, hij zit volledig in de zak van Poetin." Steven Pifer, onder Bill Clinton en George Bush Ruslandadviseur en ambassadeur in Oekraïne: „Ik heb meer dan dertig jaar persconfe renties van Amerikaanse en Sovjet- /Russische presidenten bekeken. Ik heb nooit zoiets slechts en bescha mends gezien." De Democraten halen hard uit - hun leiders Chuck Schumer en Nancy Pelosi menen dat de woor den van Trump bewijzen dat Rus land belastende informatie over hem bezit. Maar ook opvallend veel Repu blikeinen zijn diep ongelukkig met Trumps optreden. „De president moet beseffen dat Rusland niet onze bondgenoot is. Er bestaat geen morele equivalentie tussen de VS en Rusland," zo leest partijleider Paul Ryan hem de les in een verkla ring. Senator Jeff Flake noemt het 'schandelijk' dat Trump de schuld voor Russische agressie bij Amerika legt. Lindsey Graham, ook een Re publikeins senator: „Dit antwoord van Trump zal door Rusland gezien worden als zwakte, en creëert meer problemen dan het oplost." John McCain, de doorgaans anti-Russi sche Republikeinse senator die aan hersenkanker lijdt, stuurt harde woorden vanaf zijn ziekbed: „De persconferentie was een van de meest schandalige optredens van een Amerikaanse president in het geheugen. De schade aangericht door president Trumps naïviteit, eigendunk, valse gelijkwaardigheid en sympathie voor autocraten is moeilijk te berekenen. Het is duide lijk dat de top in Helsinki een tragi sche fout was." Ook in Trumpvriendelijke krin gen wordt de president afgebrand. Op zijn favoriete zender Fox noemt presentator Neil Cavuto de pers conferentie 'walgelijk'. „Hij laat Poetin er gewoon mee wegkomen, geeft niet eens milde kritiek." Abby Huntsman, Fox-verslaggever en dochter van Trumps ambassadeur in Moskou schrijft op Twitter: „Geen onderhandeling is het waard om je eigen mensen en land onder de bus te gooien." Eigen intuïtie Net als tijdens zijn ontmoeting met de Noord-Koreaanse leider Kim Jong-un voer Donald Trump giste ren op zijn eigen intuïtie. Een goede persoonlijke relatie met zowel Kim als Vladimir Poetin is belangrijk om verder te komen, aldus de onvoor- Rusland is niet onze bondgenoot, dat beseft hij niet Niet waard om je land en mensen onder bus te gooien Dit was niets minder dan verraad spelbare Amerikaanse president. Hij zei te weten dat de wereld wil dat Russen en Amerikanen beter samenwerken, met name in de be strijding van terrorisme. Samen hadden ze zo al een aanslag voorko men in Sint-Petersburg, aldus Trump. „In de vorige eeuw vochten we samen in de Tweede Wereld oorlog", aldus Trump. „Onze relatie was nooit slechter dan nu maar dat is veranderd, sinds vier uur." Poetin liet in het midden of hij belastende informatie over de Amerikaanse president had tijdens diens veelbesproken bezoek aan Moskou. Trump antwoordde voor hem: „Er is niets, anders was het al lang naar buiten gekomen." Er was veel vertoon in Helsinki. Op de machometer tussen beide haantjes was de optocht van Trump tien zwarte auto's langer dan die van Poetin. Bovendien liet Trump Poetin wachten, hoewel de laatste te laat landde. Toch wel een stuntje tegenover de Russische president, die graag dit soort psychologische spelletjes speelt en Angela Merkel ooit ruim vier uur liet duimendraaien. De Britse koningin en zelfs de paus zette Poetin respectievelijk 14 en 50 minuten in de wachtkamer. Voor de Russische president Vla dimir Poetin was Trump na Clin ton, Bush junior en Obama de vierde Amerikaanse president bij wie hij een-op-een aanschoof. Trump is anders dan de anderen, zeiden Russische analisten. Eentje noemt de Amerikaanse president zelfs 'een nuttige idioot': iemand die zelf niet helemaal snapt wat hij aanricht maar die je wel heel handig voor je troika kunt spannen. De top in Helsinki was duidelijk een tragische fout dinsdag 17 juli 2018 GO OPTRED SCHQKTi Trump en Poetin schudden elkaar de hand in Helsinki. FOTO AFP Karlijn van Houwelingen Bob van Huët Washington/Helsinki - John McCain (senator) - Paul Ryan (partijvoorzitter) -Abby Huntsman (Fox News) -John Brennan (ex ClA-directeur)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 5