OM: toch terreur als motief bij steekpartij 4 Vijfjaar nadat het toenmalige kabinet van WD en PvdA de winkeltijden als vrije keuze aan gemeenten liet, mo gen winkeliers al in zeven op de tien plaatsen (68 procent van alle gemeen ten) hun deuren openen. Twee jaar geleden was dat zes op de tien. In 29 nieuwe collegeakkoorden is boven dien afgesproken om de zondag vrij te geven of aanzienlijk te verruimen. Zo mogen winkeliers in Zwolle vanaf 1 augustus op zondag open zijn, ook het nieuwe stadsbestuur van En schede staat het ondernemers toe hun winkel die dag te openen. Vooral in Noord-Holland, Noord- Brabant, Drenthe en Limburg gelden nauwelijks nog restricties aan de koopzondag. Opvallend is dat de Winkelsin Huizenopen koopzondag nu ook oprukt in meer behoudende provincies als Overijssel en Zeeland. Zo mogen winkeliers in Goes op alle zon- en feestdagen open zijn. Ook relatief christelijke plaatsen als Harderwijk, Hardenberg en Bode graven krijgen ruimere zondagope ningen. „We zien een duidelijke ver schuiving, ook in de biblebelt", zegt Sander van Golberdinge, directeur van Detailhandel Nederland. Met We zien een duidelijke verschuiving name de Christen- Unie (oa in En schede, Zwolle, Harderwijk )be- gint zijn verzet op te geven, terwijl zelfs de SGP in bepaalde plaat sen (Bodegra ven) soepeler wordt en con cessies doet. „Je ziet dat de Christenunie pluriformer en daardoor pragmatischer begint te worden." Andere partijen stellen zich boven dien veel harder op in de winkeltij dendiscussie. „Zij vinden de koop zondag erg belangrijk. In ruil voor meebesturen blijken CU en SGP be reid tot compromissen." Volgens Detailhandel Nederland, dat de 100.000 winkeliers in ons land vertegenwoordigt, is het een kwestie van tijd voordat Nederlanders het jaar rond op zondag mogen shoppen. Zeker nu uit het onderzoek blijkt dat geen gemeente de eenmaal ver ruimde tijden nog terugdraait. De belangenclub van winkeliers juicht de oprukkende koopzondag vanzelf sprekend toe. „De momenten waarop winkeliers hun geld moeten verdie nen, verschuiven steeds meer rich ting de avond en het weekend," ver klaart Van Golberdinge het belang. „Webwinkels zijn bovendien 24 uur per dag, zeven dagen per week open en thuisbezorgen op zondag mag." Ondernemers die van de gemeente dicht moeten blijven op zondag, zien daarnaast klandizie naar gemeenten rijden waar winkels wél open kun nen. „Gemeenten willen die onder nemers vaker steunen, zeker nu win kels het steeds moeilijker hebben door de webshops." Er zijn ook plaat sen, zoals het christelijke Urk en El- burg waar winkels voorlopig dicht moeten blijven. Feestdagen Waar gemeenten vaak wel strenger in zijn, is de openstelling op feestdagen. In bijna de helft van de dorpen en ste den mogen winkels nu iedere feestdag geopend zijn. Met name in Noord- Holland en in Noord-Brabant is dat vaak het geval. In veel andere steden mogen winkels op een deel van de feestdagen open. Zo mogen winkeliers in Den Bosch, dat een ruim openings- beleid kent, op 1 januari niet open. Toch verwacht Detailhandel Ne derland ook hier dat open zijn de norm wordt. „Dan zullen de winkel tijden alleen nog op de avond van vier mei niet flexibel zijn." Volgens de huidige nationale win keltijdenwet mogen winkels nu open van maandag tot en met zaterdag van 6 tot 22 uur. Zondag, Nieuwjaarsdag, Goede Vrijdag na zeven uur 's avonds, tweede Paasdag, Hemel vaartsdag, tweede Pinksterdag, 24 december na zeven uur 's avonds, eerste en tweede Kerstdag en 4 mei na zeven uur 's avonds moeten win kels dicht zijn, tenzij de gemeente ontheffing verleent. DEN HAAG Het Openbaar Minis terie (OM) sluit niet uit dat de man die op Bevrijdingsdag in Den Haag drie mensen neerstak, toch een ter roristisch motief had. Uit onder zoek is gebleken dat de verdachte, de 32-jarige Malek F., in een post op Facebook stelt dat 'ongelovigen moeten lijden'. Al eerder bleek dat twee maan den voor de steekpartij een ano nieme melding bij de politie was binnengekomen, waarin stond dat F. terroristische plannen zou heb ben. Officieel wordt F. nu verdacht van bedreiging en poging tot moord met een 'al dan niet terroris tisch oogmerk'. Op maandag 23 juli begint de pro-formazitting tegen F. in het zwaar beveiligde Justitieel Complex Schiphol. De advocaat van Malek F., Job Knoester, zegt 'geen splinter bewijs' te zien dat zijn cliënt terroristische motieven had. Het onderzoek is bovendien nog in volle gang, zo benadrukt Knoester. „De zaak is vorige week in Opsporing Verzocht geweest met de zoektocht naar de schrijver van het anonieme briefje. Wij hopen dat meer in formatie bevestigt dat er geen sprake was van een terroris tisch oogmerk." Politie-acties: minder boetes Musk noemt redder 'pedo' Vliegreuzen maken deals Actieplan tegen stalbranden dinsdag 17 juli 2018 Steeds meer gemeenten, ook in de gebieden waar de zondagsrust nog belangrijk is, staan het winke liers toe om iedere zondag ge opend te zijn. Dat blijkt uit nieuw onderzoek van Detailhandel Ne derland in 358 plaatsen. De belan- genclub verwacht dat binnen vijf tot tien jaar overal de winkeltijden vrij zijn gegeven. David Bremmer Huizen Ook het Noordhol landse Huizen is overstag: de win kels mogen sinds afgelopen week einde open op zon dag. VVD-wethou- der Roland Boom (foto) ging prompt zijn weekendbood- schappen doen in de supermarkt. De meeste overige winkels bleven trou wens dicht. —Sander van Golberdinge DEN HAAG Automobilisten hoeven minder te vrezen voor boetes. De politiebonden breiden hun acties voor een betere cao voor politieperso neel uit. Vanaf vandaag gaan alle politiemedewerkers mee doen. Basisteams en ver keerspolitie schrijven minder bekeuringen uit. De bonden NPB, ACP, ANPV en VMHP roepen op tot actie omdat de werkgever de rooster- en werkdruk niet voldoende om laag brengt. BANGKOK Zakenman Elon Musk heeft veel kritiek gekre gen op een tweet waarin hij een Britse redder van de Thaise voetballertjes uit maakt voor pedofiel. Musk had een miniduikboot aange boden voor de redding van voetballers uit een grot in Thailand. Duiker Vernon Uns- worth, die het grottenstelsel in kaart bracht, noemde dat een pr-stunt. Musk stelde daarop dat hij het verdacht vindt, dat een Brit in Thailand woont. Unsworth overweegt juridische stappen. FARNBOROUGH Boeing en Airbus hebben op de grote luchtvaartshow van Farnbo- rough beide miljardendeals aangekondigd. Het Ameri kaanse Boeing kreeg een be stelling van DHL. Dat koopt veertien vrachtvliegtuigen van het type 777. Airbus meldde een akkoord met het Taiwa nese StarLux Airlines en het Chinese Sichuan Airlines. Die kopen 17 en 10 A350 wide- body's. Beide bedrijven zijn tegen een handelsoorlog tus sen de VS en China. DEN HAAG Het aantal stal branden moet verminderen. Het rijk en een aantal organi saties hebben gisteren een actieplan gepresenteerd om dat voor elkaar te krijgen. Vorig jaar waren er 47 stal branden, bij 28 daarvan kwa men dieren om het leven. De afgelopen jaren ging het vooral om bouwvoorschriften voor nieuwe stallen, dit plan richt zich op bestaande. De stallen moeten voortaan peri odiek worden gekeurd. \CORTlNG per persoon Boek nu op oad.nl/krant, bel 0547 20 16 32 of ga naar uw reisbureau Prijzen zijn vanaf prijzen, p.p., excl. res. kosten en calamiteitenfonds. O.v.v. typefouten. Verre rondreizen o.a. Tel Aviv, Jerusalem, Dode Zee, Meer van Tiberias, Judea woestijn gegarandeerd vertrek op 10/10 van U-29,- QQQ oad.nl/VRILOI voor 7 7 7, Historisch en hedendaags Israël 8-daagse vliegrondreis complete rondreis met o.a. Johannesburg, Krugerpark, Kaapstad, Drakensbergen rechtstreekse vlucht met KLM incl. bagage van 2899,- O 700 oad.nl/VRZAOI voor ZO 7 7,- J-Afrika, de wereld in één land 18-daagse vliegrondreis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 4