II Kopers kerk in Schore afgehaakt Yara Sluiskil ontloopt miljoenenboete 9 ZOMERSPORT NIEUWE BANEN Op Tholen wordt de oprichting van een vereniging overwogen. En in Zierikzee kwamen er recent een paar nieuwe banen bij. Jeu de boules zit in de lift. Het spelletje brengt mensen actief bij elkaar. Wie bij jeu de boules al leen maar denkt aan oude Franse manne tjes die ergens op een veldje met ballen gooien, moet no dig naar buiten. Daar blijken de jeu de boulesbanen zo ongeveer als paddenstoelen uit de grond te schieten. „Het is zó leuk", zegt Ma- rietje de Vlieger uit Bruinisse stel lig. „Je hoeft niet in therapie én je hoeft niet op gymnastiek." Twee keer in de maand verza melen de mensen van de kofïie- inloop van de Hervormde Ge meente in Bruinisse zich in de zo mer bij de jeu de boulesbanen op Sportpark De Volharding. „Lekker even lichamelijk bezig zijn in de buitenlucht. Het is ongedwongen en niet zo passief', verklaart To Hanzen van de diaconale werk groep de insteek. Om haar heen zwaaiende armen en mensen die, hup, door de knietjes gaan om bal len en but na het werpen weer te verzamelen. „Je loopt al snel één of twee kilometer als je bezig bent", weet Henk de Jong uit Nieuwer- kerk.Hij is een echte bouler, die De Jong. Begonnen op de camping in Benidorm waar hij het spelletje vier maanden per jaar dagelijks speelt. De maanden die hij in Ne- derland doorbrengt, zijn niet veel anders. Hij is lid van de Goese ver eniging Le Bastion, speelt met een clubje op de banen bij voetbalver eniging MZC in Zierikzee en heeft recent zelfs wat grint gestort op de parkeerplaats tegenover zijn huis. Op de plek waar ooit een halfpipe stond, kunnen jong en oud nu boulen. „Het is echt een gezel schapsspel, maar mensen moeten het wel ontdekken." Wedstrijden Dat kan op steeds meer plaatsen in Zeeland, merkt Berend-Jan van Hoeckel. Hij is communicatieman van Nederlands oudste nog be- Kijk hoe dat bij curling is gegaan. Ooit lachte iedereen die sport uit staande en in Zeeland de grootste jeu de boulesvereniging CJBM in Middelburg. Met rond de 185 le den, 32 buitenbanen en 19 binnen banen heeft zijn club alles in huis. De recreatieve speler én de fana tieke wedstrijdbouler, de (in meerderheid) oudere speler én een jeugd team. „Die spelen com petitie en doen mee aan toer nooien in het hele land." Je zou denken dat zo'n grote club niet op concurrerende jeu de boulesbanen zit te wachten. Maar dat ziet Van Hoeckel heel anders. „Leuk juist, al die baantjes. En als mensen de slag te pakken krijgen, komen ze misschien ook hiernaar toe." Bovendien hecht hij, even los van de fanatieke sportbeoefenaars, veel waarde aan het sociale ele ment. „Het is voor velen een gezel- ligheidssport. Je wordt vrienden van elkaar en bent samen bezig." Patrick Vader van SportZeeland onderschrijft dat: „Van een cam- pingsport is het een sport gewor den die door steeds meer mensen serieus wordt genomen. Er zit een competitief element in. Je bent li chamelijk actiefin de buitenlucht. Maar het is óók een leuk spel om andere mensen te ontmoeten." Voor zover mensen nog niet om zijn, gaan ze dat misschien wel als in 2024 de Olympische Spelen in Frankrijk worden georganiseerd. Dan staat petanque (een vorm van jeu de boules) als kennismakings- sport op de agenda, vertelt De Jong. „En kijk maar hoe dat bij cur ling is gegaan. Ooit lachte iedereen die sport uit." De leden van de gemeente kerken nu om en om in de kerkgebouwen in Hansweert en Schore. Maar vanwege een terugloop van het aantal kerkgangers is ooit besloten beide kerken te koop te zetten. De gene waarvoor zich als eerste een koper meldt, wordt van de hand gedaan. Een paar weken geleden meldde de kerkgemeente dat het godshuis in Schore zou worden verkocht aan een echtpaar uit Vlissingen met vier kinderen, dat er wilde gaan wonen. De kopers zijn echter afgehaakt vanwege de verwachte lange pro cedure. „De koper heeft onder schat hoeveel tijd het gaat kosten om de kerk een woonbestemming te geven", legt kerkrentmeester Peter Nieuwenhuyzen uit. „En wij zelf eigenlijk ook." Bestemming Daar is overigens niets aan te doen, behalve dat de procedure voor het wijzigen van het bestemmings plan en het verstrekken van de omgevingsvergunning kunnen worden gecombineerd. De bestemming van de kerk al op voorhand veranderen van 'maatschappelijk' in 'wonen' is volgens Nieuwenhuyzen niet aan de orde, omdat het een monument betreft. „Dan moet er een gedetail leerd plan liggen om de bestem ming te mogen veranderen." Toen werd besloten de kerk aan het gezin uit Vlissingen te verko pen, waren er ook nog wat andere belangstellenden. Die worden nu opnieuw benaderd. „In de tussentijd hebben ook nog wat andere mensen gebeld, maar daar hebben we geen tele foonnummers van genoteerd, om dat de kerk in onze ogen verkocht was", zegt Nieuwenhuyzen. „We hopen dat deze mensen opnieuw contact zoeken." Het lukt kunstmestfabriek Yara in Sluiskil-Oost een oude verwer kingsinstallatie op tijd uit produc tie te nemen, waarmee het bedrijf een miljoenenboete ontloopt. Jarenlang mocht Yara meer ure- umstof uitstoten dan toegestaan. De provincie gaf een gedoogver gunning af, die echter 1 mei dit jaar afliep. De Zeeuwse milieudienst RUD maakte begin juni bekend dat Yara uiterlijk 25 juli met de grotere uitstoot moest stoppen door een oude verwerkingsinstallatie, de laatste prilltoren, buiten bedrijf te stellen. Anders dreigde een boete van één miljoen euro per week, op lopend tot maximaal vijf miljoen euro. „In de nacht van 25 op 26 juli slui ten we de prilltoren", meldt een op geluchte Yara-woordvoerder Gijs- brecht Gunter. Dat kan, omdat een nieuwe verwerkingsinstallatie, Ureum 8, praktisch gereed is. Vanaf 5 augustus moet die volop draaien. Met de ingebruikname van Ureum 8 (kosten: 240 miljoen euro) eindigt voor Yara Sluiskil een roe rige tijd. De bouw liep zo'n negen maanden vertraging op, onder meer door een arbeidsconflict bij een onderaannemer. dinsdag 17 juli 2018 Jeu de boules is camping voorbij Esme Soesman Bruinisse Op sportpark De Volharding in Bruinisse spelen (vlnr) To Hanzen, Marietje de Vlieger, Wim Verwijs en Luuk Ottens een potje jeu de bou les. FOTO ERNESTA VERBURG -Henk de Jong Een domper voor de Protes tantse Gemeente Hansweert- Schore. De potentiële koper voor de kerk in Schore is afge haakt. Dat betekent dat de kerkgebouwen in beide plaat sen weer te koop zijn. Rob Paardekam Schore Harmen van der Werf Sluiskil

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 41