Sneuvelt hitterecord uit 1944? Waarom zijn ze verdronken? 3 De kans dat het werkelijk zo bloed heet gaat worden in Nederland is klein. „Slechts één van de vijftig be rekeningen voor volgende week geeft deze hitte aan, dus de kans is 2 procent", zegt meteoroloog Ben Lankamp van Weerplaza. „En dat geldt dan voor het zuiden van het land. Maar waarom wij er toch van schrokken: we hebben zo'n voor spelling nog nóóit gezien en som migen werken hier al meer dan 25 jaar. Ook de weermodellen passen zich in de loop der tijd aan, ook aan de opwarming van de aarde." Mocht het 40 graden worden, dan wordt het stokoude hitterecord van Nederland verpulverd: dat staat op 38,6 graden, gemeten in 1944 in Warnsveld. De kans dat dat ge beurt, is echter heel klein. Jaco van Wezel van Weeronline denkt dat het vooral in Zeeuws- Vlaanderen heet wordt: „De kans op tropische temperaturen neemt voor het zuiden toe, en Zeeuws- Vlaanderen doet daar aan mee met 60 a 70 procent kans op 30 graden of meer. Dat zou betekenen dat de ge wassen na de droogtestress nu ook te maken krijgen met hittestress." Mariska Hol (nu kwaliteitsmana ger Nationale Raad Zwemveilig- heid, vroeger zwemonderwijzer en toezichthouder) wil, vóór ze van wal steekt, wel even gezegd hebben dat Nederlanders een zeer watertrappelvaardig volkje zijn. Zo'n 90 procent van de kids bezit een zwemdiploma: 'hart stikke veel'. Maar in onze kracht schuilt ook onze zwakte. „Omdat we zo goed kunnen zwemmen, onderschat ten we de situatie nogal eens. Mensen gaan zó, ongetraind, de koude zee in." En die overmoed slaat over op anderen. „Buitenlan ders die hier nog maar kort zijn, zien Nederlanders overal te water gaan en denken: dat doe ik ook wel even. Daar komen elk jaar he laas ongelukken van." Mariska, die als badmeester minstens 150 kinderen én vol wassenen uit het zwembad viste, zou willen dat we éven nadenken voor we het water induiken. Zelfs watervlugge volwasse nen komen wel eens in de problemen als ze door kramp of andere pijntjes overrompeld wor den. Mariska: „Ga je een eind het open water in, ga dan altijd samen." Wanneer de meeste onge lukken met kids gebeuren? Als pa en ma zich nog even omkleden De zomervakantie is nog maar net begonnen en er zijn dit weekend zeker drie verdrinkingsdoden te betreuren. Mariska Hol, expert in zwemveiligheid, maakt zich zorgen. Haar negen geboden voor veilig zwemplezier. en hun kroost alvast vooruit stu ren. Mariska: „Voor ouders van kinderen zonder diploma geldt: laat ze geen seconde alleen. Het ene moment staat een kind op de kant, het andere moment ligt het in het water." Cool, al die geinige drij vende dieren, maar veilig? No sir. Mariska: „Een kind dat in zo'n band vastzit kan voorover kuke len en zichzelf niet meer loskrij gen: heel gevaarlijk." REDDINGSBRIGADE We vinden het heel nor maal: met een propvolle koelbox vol bier richting kust, maar Ma riska zegt: liever niet. „Wie met deze warmte met een beetje drank het koude water inspringt, kan last krijgen van 'hydrocutie' en snel bewusteloos raken." Er wordt wat afgemopperd op die badmeesters die te pas en onpas hun fluitje hanteren. Zó onterecht, vindt Mariska. „In sommige baden met veel attrac ties schuilt echt gevaar en toe zichthouders weten dat nu een maal beter dan de bezoekers." Dat je kind al een diploma (of drie) heeft, betekent nog niet dat je hem/haar 's ochtends bij het zwembad kan achterlaten en pas 's avonds weer ophalen. „Kinderen doen gekke dingen en hebben, zeker tot hun twaalfde, ouderlijk toezicht nodig." Het is een hard advies, maar het móét worden gezegd: soms moet je een ander niet wil len redden. Mariska: „Heel nobel als je voor een ander het water in springt, maar doe dat alleen als je echt weet hoe 'zwemmend red den' werkt. Anders breng je jezelf in gevaar. De drenkeling zal jou in paniek als ladder gebruiken en onder water duwen." Beter: HEEL HARD om hulp roepen. Neem je de vriendjes van je kind een dagje mee uit zwemmen, check hun diploma's. „En check dat bij hun ouders, want kinderen hebben de neiging te zeggen dat ze alles kunnen." Het laatste wat Mariska wil is mensen afremmen. „Ik wil mensen aanmoedigen meer te zwemmen; ook in herfst en win ter. Zo blijf je eraan gewend." dinsdag 17 juli 2018 GO Nederland is nog lang niet van de hitte af. De meteorologen van Weerplaza schrokken gister morgen van een van de reken modellen die het weer van vol gende week voorspellen: 40 tot 42 graden. Nog nooit gezien. „Maar paniek is niet nodig." Victor Schildkamp Houten Kijk op onze site bij /video Weerplaza over de hoge voorspelde temperaturen Doe niets in je uppie! Eefje Oomen Rotterdam j Doe niks in je uppie 2 Verlies je kind geen se conde uit het oog 3 Wantrouw de plastic een hoorn (of flamingo) 4 Gij zult niet zuipen en zwemmen 5 Toon respect voor de bad meester Het aantal verdrin kingsdoden schom melt tussen de 80 en 100 per jaar. In de jaren 50 waren dat er nog zo'n 500. Volgens Reddings brigade Nederland is die daling de laat ste jaren gestopt. „Dat er drie mensen in één weekend ver drinken betreuren we. Het is belangrijk dat we de oorzaken weten en kunnen kijken of we daar iets aan kunnen doen," aldus zegs man Kees Buis. Het is te vroeg om iets te kunnen zeggen over het verloop van dit seizoen. Want, zo stelt de Reddingsbrigade, voor het zelfde geld verdrinkt er de ko mende weken nie mand meer. 6 Dumpen is niet oké 7 Hang niet de held uit 8 Check die diploma's 9 Niet minder, maar méér zwemmen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 3