Max mocht Gladiool voor Schoen ruilen 3 Vierdaagse rialenhandel gooit de deur vier we ken dicht. „Dat betekent dat je ruim van te voren je bouwmaterialen moet bestellen, anders val je vroeg of laat stil", zegt De Meulmeester, die zeifin augustus vakantie viert. Bij Fraanje werkt driekwart van het personeel tijdens de bouwvak door, zegt directeur Martijn van Sabben, tevens Zeeuws voorzitter van brancheorganisatie Bouwend Nederland. In Westkapelle, maar ook bij de bouw van woningen in De Mortiere in Middelburg. „Ja, er is werk zat, maar het gebeurt ook vaak op verzoek van medewerkers. Sommigen zijn niet gebonden aan schoolvakanties. Ze gaan liever in mei omdat campings en vakantie huizen dan goedkoper zijn. Een aantal vindt ook drie weken vakan tie te lang. Twee is zat.'" Vergeten Bij bouwbedrijf Driessche en De Koster in Hulst eenzelfde beeld. „Tien van de 27 werknemers blijft aan het werk de komende weken. We zijn onder meer bezig met de bouw van Morres Wonen, waar we beton storten. De bouwvak mogen ze van mij vergeten. We zitten in een 24 uurs-economie en daar horen flexibele werktijden bij. Het is voor ons als be drijf ook goed te regelen, dus wat mij betreft: stoppen met die bouwvak.' Honderden Zeeuwen lopen de Vierdaagse van Nijme gen. Deze krant volgt en kele wandelaars en vrijwilligers. Vandaag: Max (11) Sieverding en zijn oma Clasina (71) uit Vlissin- gen. Druk en bloedheet was het bij de inschrijving, vertelt Clasina Sieverding uit Vlissingen. „Een massa mensen! Niet te filmen! Ze liepen allemaal te duwen en te trekken. Daar mogen ze wel eens wat aan doen, een crime was het!" Tot overmaat van ramp weigerde de scanner regelmatig dienst. „Lie pen de helpers weer paniekerig rond omdat ze niet konden door werken." Voor neefje Max was het even schrikken bij de inschrijving. Bijna was het feest niet doorge gaan. Waarom? „Ik stond daar zon der begeleiding. Mijn oma stond in een andere rij, bij de Schoen. Ik bij de Gladiool. Gelukkig werden de mensen die achter me stonden heel boos. Toen kwam iemand an ders van de organisatie en die zei: het is goed, je mag Gla diool voor Schoen ruilen. We hebben geruild en toen had ik wél een volwas sene bij me en kon ik me gewoon in schrijven." Max en zijn oma Clasina logeren bij een nichtje. „In Neerloon, bij Ravenstein", zegt de Vlissingse. „We zien elkaar maar een paar keer per jaar, dus dat is gelijk even lekker bijpraten. Meestal komen ze ook kijken bij de Vierdaagse." Het is warm, en het wordt mogelijk nog warmer. Clasina: „Ik heb te gen Max gezegd: probeer in de schaduw te lopen en drink veel water. Ik ben oud-verpleegkun- dige, dus ik weet wel wat de risico's zijn. Een paar jaar gele den is er op de dijk bij de Vierdaagse nog een dodelijk ongeval geweest door de hitte. Daar zijn ze nogal van ge schrokken, denk ik. Nu staat er om de paar honderd meter een drinkpost. Langs de kant krijg je ook nog bekertjes wa ter aangeboden. Nee, daar man keert niks aan." Gespierd Max heeft zich erop gekleed: een pet op en een WIK-shirt. WIK? Max: „Van Willen Is Kunnen, de wandelsportvereniging waar oma lid van is." Straks gaan de wandel schoenen aan. „Ik kan nu al zien dat mijn benen gespierder zijn ge worden van het trainen." In zijn rugzak heeft Max een bidon met water en een stapel boterhammen met kaas. Voor tussendoor nog een appeltje. Met tegen de vijftigduizend deelnemers aan de Vierdaagse is het niet ondenkbaar dat Max en zijn oma elkaar kwijtraken. Maar daar is wat op gevonden. Max: „Mijn eigen telefoon deed het niet goed, maar nu heb ik een noodte- lefoon te leen. Met het nummer van oma erin. Een echte iPhone. Als ik oma kwijtraak, moet ik haar bellen op die plek en wachten tot ze me ophaalt. In de schaduw, na tuurlijk!" dinsdag 17 juli 2018 Sjaak van den Hoek werkt als monteur van het Yersekse installatiebedrijf Van de Velde op de bouw van hotel Kaap West in Westkapelle. „Ik ga volgende week maandag twee weken met vakantie. Wij volgen dus de bouwvak. Nee, ik ga niet weg. Ik ga mijn huis opschilderen." FOTO DIRK-JAN GJELTEMA Zzp'er Fran<?ois Lindenberg uit Krabbendijke is klusjesman op het bouwproject in Westkapelle. „Ik heb een fruitteeltbe- drijf, maar dit doe ik erbij. Ik vind het ook niet erg om door te werken in de bouwvakvakantie. Ik ben nu eenmaal graag bezig." foto dirk-jan gjeltema Bouwvakker Eric Saman stort beton bij Morres Wonen in Hulst. Hij vindt het niet erg om in de eerste periode van de bouw vak door te werken. „Ik ga pas over veer tien dagen met vakantie, omdat ik dan in de pas loop met de vakan tie van mijn vrouw." FOTOCAMILE SCHELSTRAETE Wij beulen gewoon door Wij volgen acht Zeeuwse lo pers tijdens de Vierdaagse van Nijmegen. Vandaag: Max en Clasina Ondine van der Vleuten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 35