HARTS ZIEL 27 r Vraag het onze specialisten Gezinsvakantie Vera Poos (12) lijdt aan een dodelijke stofwisselingsziekte. Haar ouders en haar broers hebben Vera meegenomen naar Disneyland Parijs. Waarschijnlijk hun laatste vakantie samen. De voorbereiding op de reis had iets weg van een militaire operatie: dat kwam door al het geregel van medicijnen, hulp middelen en voorzorgsmaatregelen. Voor Vera, lichamelijk en geestelijk gehandicapt, is een trip van 7,5 uur in een rolstoelbus bijna niet te doen. Toch zetten vader Marco en moeder Anja Poos uit Oldenzaal door. Anja Poos: „We zagen het als een once in a lifetime avontuur: we wisten dat het waarschijnlijk de laatste vakantie met z'n zessen zou zijn." Bij Vera werd vóór haar eerste ver jaardag de diagnose Zellweger ge steld, een erfelijke metabole ziekte. Eén die je letterlijk sloopt, zegt haar moeder. De meeste kinderen overlij den vaak al in het eerste levensjaar, geen enkele patiënt is door de puber teit gekomen. „Vera gaat pas de laat ste vijfjaar achteruit. We weten dat het einde onvermijdelijk nadert. Te gelijkertijd genieten we van Vera, van de zon die opkomt, van de kleine dingen. Ze heeft ons al heel gelukkig gemaakt. Vera leeft volledig in het moment, wij kunnen ervan leren." Dat gebeurde ook in Disneyland, waar Vera met Christiaan (20), San- der (18) en Jurgen (15) genoot. „Tegen de jongens hebben we vooraf gezegd: wij kunnen nog honderd keer naar een pretpark, maar samen met Vera is dit misschien de laatste keer." Ze verbleven er in een bungalow. Poos: „We kozen expres niet voor een hotel. In zo'n huisje heb je meer rust. Vera kan gillen, en daarmee wil je de andere gasten niet belasten." Handen In het park hadden de drie broers de grootste lol. „Ze hebben alles uitge probeerd, het was geweldig voor ze. Door haar handicaps kon Vera niet mee in de attracties, maar ze voelt sferen, wappert met haar handen om aan te geven dat ze het naar haar zin heeft. We merkten dat ze genoot. En wij genieten met haar mee." Moeder Poos is een vrouw met een missie: via stichting Metakids, die zich inzet voor kinderen met een stofwisselingsziekte, pleit ze voor meer aandacht. „Niet eens voor Vera, want voor haar komt de hulp te laat, maar ik vind dat er meer geld voor onderzoek naar deze slopende ziekte moet komen. Elk jaar worden onge veer achthonderd kinderen met een metabole ziekte geboren. Dat gun je niemand. Vera is een krachtig, prach tig meisje en uit liefde geboren; daar wil je geen afscheid van nemen." Terwijl half Nederland deze maan den naar zonnige oorden afreist voor een onvergetelijke vakantie, teert het gezin Poos op de herinneringen van het weekendje Parijs. „Vorig jaar was ik soms jaloers", zegt Anja Poos. „Ik heb Facebook weieens in tranen weg- geklikt als ik foto's van andere gezin nen op de mooiste stranden zag. Ik bedoel: ik gun iedereen een heerlijke vakantie, maar ik gun het ons gezin ook, terwijl wij niet verder kwamen dan onze achtertuin. Tegelijkertijd krijgen we ook veel hartverwar mende reacties via Facebook; dat doet ons enorm veel." Vera kreeg twee weken geleden te maken met een levensbedreigende bloeding die nauwelijks te stoppen Facebook klik ik weieens weg: al die foto's van gezinnen op de mooiste stranden bleek. Maar vorige week ging ze alweer naar de dagopvang en keek het gezin uit naar een nieuw, dol driest plan: in december nóg een keer naar Disneyland Parijs. Anja Poos: „Na het mooie weekend van vorige maand dachten we: wat nu? Want we weten niet of Vera de vol gende vakantie haalt, maar we heb ben behoefte aan iets nieuws, iets positiefs. We hebben weer geboekt. We blijven hopen." Heeft een mug een beetje smaak of niet? Een nieuwe balans vinden, dat kost tijd dinsdag 17 juli 2018 GO Wat als dit de laatste p zou zijn Leo van Marrewijk Kijk op de site bij /video. Familie Poos laat de Disneyland-foto's zien. Ons panel beant woordt al uw vragen over lijf en leden, hart en ziel. Vandaag: muggen en terug komen van verlof. Wat moet je eten als je niet door muggen gestoken wilt worden? Als je op in ternet zoekt lijkt het sim pel: het eten van ui, knoflook en hete pepers zou mug gen op afstand hou den. Maar daar is geen bewijs voor. Lichaams geur is grotendeels ge netisch bepaald maar wordt ook beïnvloed door wat je eet. Zo bleek dat vrouwen het zweet van dertig man nelijke proefpersonen aantrekkelijker vonden als deze mannen twee weken géén vlees had- Voedingsdeskundige Nicole de Roos den gegeten. Gek ge noeg ging mannen- zweet ook beter ruiken na het eten van knof look, vonden de vrou wen. Maar of de mug er een boodschap aan heeft? Die komt af op warmte en op het kool zuurgas wat we uit ademen. Wageningen Universiteit onderzoekt hoe ze kiezen tussen jou of een ander men senlijf. De beste be scherming blijft een klamboe, ventilator of muggenspray. Na een bevallingsver lof van vier maanden werk ik weer. Kan ik ooit op de oude sterkte terug komen? Vraag of een collega of manager tijd maakt om je goed bij te praten. Ga na waar je kwalitei ten en talenten lagen in werk en zoek hoe je die weer kunt inzetten. Zeker bij een eerste kindje is het lastig je draai te vinden. Vaak ben je minder flexibel doordat je vastzit aan opvang en voedingen. De balans tussen werk en privé is een grote Arbeidspsycholoog Ellen Huijsmans zoektocht. Neem daar de tijd voor en al doende vind je die ba lans. Mogelijk ga je wat anders functioneren en accepteer je dat. Moge lijk vind je een even wicht dat je weer thuis brengt bij je werkrol zoals je die eerder hebt vervuld en vind je de juiste balans met je privérol. Dit soort pro cessen kosten tijd, gun jezelf die. Je hervindt jezelf zeker als je dat doet met de krachten die je hebt. Met haar familie heeft Vera Poos (12) toch Disneyland Parijs kunnen bezoeken, fotokoen verhei jden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 27