25 riën is onhan dig als je verre oorden wilt bezoe ken. Want alleen al de gedachte aan een nacht op een hotelmatras be zorgt je nachtmer ries. En je houdt liever je behoefte op totdat je buikpijn hebt dan dat je het vliegtuigtoilet bezoekt. Mensen met smetvrees willen niet vies worden en ontsmetten urenlang deurklinkers en wc's, of wassen hun handen tot bloedens toe. Thuis, en al helemaal op vakantie. Doen ze dit niet, dan worden ze angstig. Eigenlijk is smetvrees geen angst maar een Je houdt liever je behoefte op totdat je buikpijn hebt dan dat je een vreemd toilet bezoekt dwangstoornis. Meestal ontstaat het voordat iemand 35 jaar is. Volgens schattingen leidt circa 1 procent van de volwassenen aan een dwangstoornis. De behandeling bestaat uit ge dragstherapie met medicijnen. Vliegangst In plaats van een vliegvakantie naar de Canarische eilanden twee dagen in de auto zitten naar de Costa del Sol. Zo'n drie miljoen Nederlan ders zijn bang om te vliegen. Vaak is vliegangst een gevolg van andere klachten, zoals de angst voor afgeslo ten ruimten, de angst voor ongeluk ken of hoogtevrees. Sommige men sen vrezen de techniek van bijvoor beeld een ingewikkeld apparaat als een vliegtuig. Zij voelen zich dan overgeleverd aan iets wat ze niet be grijpen. Volgens Stichting Valk, een organisatie die vliegangst behandelt, helpt het om kennis op te doen over de luchtvaart, om te leren omgaan met die angst en uit eindelijk de con frontatie met vlie gen aan te gaan. Heeft je reispartner vliegangst, laat hem of haar dan tijdens de vlucht praten. Geef wat te drinken; bij voorkeur wa ter, melk of vruchtensap en geen op wekkende dranken als koffie, thee of alcohol. Angstvoor onweer Continu de weers voorspellingen in de gaten houden, da genlang onrustig zijn bij broeierig weer, het is het lot van mensen met on weerangst. Tijdens een onweersbui schui len ze op de wc of verstop pen zich met oordoppen on der een deken. Onweerangst ontstaat vaak nadat iemand eens enorm is ge schrokken van noodweer, bijvoor beeld omdat hij een blikse minslag heeft meege maakt, aldus psycholoog Jan van den Berg. ]e kunt de fobie ook meekrijgen vanuit je opvoeding. Onweer angst is besmettelijk. Ook hier helpt het om veel te leren over het weersverschijnsel. En vandaaruit je niet te laten lijden door je angst, maar nieuwe omgangsstrategieën te gebruiken. Tunnelangst In een bergachtige omgeving kun je er haast niet omheen: tunnels. Heb je die fobie dan vind je het eng dat je erin gaat en erdoorheen moet rijden. Tunnelfobici zijn bang de con trole te verliezen of niet meer te kun nen sturen. Ze zweten, trillen en denken niet meer helder na. Vaak rij den ze kilometers om om de tunnels te ontwijken. De therapie laat je eerst oefenen in gesloten ruimtes, zoals lif ten en donkere gangen van gebou wen. Gaat dat goed, dan kun je mee als bijrijder in een tunnel. Vervolgens probeer je zelf te rijden, eventueel met een rijangstcoach. Wat kan hel pen, aldus psycholoog Van den Berg, is om (op de rechterbaan) achter een andere auto aan te rij den. Dit geeft houvast, zeker als je een vrachtwagen uitkiest. En denk w niet in afstand maar in tijdsduur, bijvoorbeeld: de tun nel duurt één liedje. dinsdag 17 juli 2018 GO ■s Hoogtevrees? Blijf vertrouwd met hoog tes en zoek ze op, zegt psycholoog Jan van den Berg. ILLUSTRATIES NOZZMAN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 25