HART&ZIEL Geen bal 24 René Diekstra Fobieën en angsten Eindelijk breekt de vakantie aan, even geen werk, geen stress. Hoewel, sommige mensen voelen juist meer spanningen in de zomermaanden. Deze zeven angsten staan een topvakantie in de weg. Misschien herkenbaar? T> Een WK Voetbal lijkt geluk te brengen in landen die goed scoren, maar dat is een illusie. Iei 1999. Meteen na het NOS Journaal gaat de telefoon. Ik neem op en hoor: 'Goe denavond, u spreekt met mevrouw De Haan. Hier hebt u mijn man'. Tot mijn verras sing, ik herken hem meteen aan zijn stem, krijg ik Foppe de Haan aan de telefoon, toen trainer van sc Heerenveen. „Mijn vrouw luisterde van middag naar het interview met jou op Radio Friesland. En volgens jou, zo begrijp ik, heb ik een psychologisch probleem omdat wij dit sei zoen thuis meestal winnen en uit meestal ver liezen. Dus ik zou zeggen, Diekstra: als jij het dan zo goed weet, kom eens langs en help ons dat probleem oplossen." Ik heb de handschoen opgenomen en ben langsgegaan. Ik zal niet beweren dat het daar aan ligt, maar als ik me niet vergis ging het met Heerenveen vervolgens beter dan ooit. Ik zal ook niet beweren dat ik verstand van voetbal heb, maar wel dat ik het psychologisch gezien om meerdere redenen een fascinerend ver schijnsel vind. Fascinerend vind ik bijvoorbeeld dat een WK alle neuzen in de deelnemende lan den dezelfde kant op doet staan, waar die nor maliter alle kanten opschieten. Deel name geeft daarom, zolang het eigen land in de race blijft, een illusie van sociale cohesie of verbondenheid, die in de dagelijkse omgang tussen mensen vaak ver te zoeken is. Maar het is een illusie van verbondenheid. Want niet of nau- Fascinerend hoe de neuzen in de landen die deelnemen even dezelfde kant op staan welijks is het eigen land uitgeschakeld of het kampioenschap afge lopen of de oude onenigheden, wedijver en vij andigheden, zorgen en eigenbelangen nemen de macht over de omgang met elkaar weer over. Hoogtevrees Voor zo'n 30 procent van de volwas senen is een bergwandeling of een bezoek aan de Eiffeltoren geen vorm van ontspanning: zij lijden aan hoog tevrees. Wat een heel natuurlijke angst blijkt te zijn: hoogtevrees is een aangeboren beschermings mechanisme dat ervoor zorgt dat je als kind niet overal vanaf valt. Over matige hoogtevrees verkrampt en blokkeert veel mensen. Sommigen hebben last van - geloofwaardige - gedachten zoals 'als ik nu maar niet naar beneden spring'. „Hoogtevrees is niet zomaar opge lost", zegt Jan van den Berg, psycho loog en hoofd van Angstbehandel centrum IPZO. „Maar het helpt om jezelf jaarlijks een paar keer expres op hoogte te begeven. Zo blijf je ermee vertrouwd. En eenmaal op vakantie is het belangrijk om niets te forceren. Ga je bijvoorbeeld de bergen in, geef jezelf dan een paar dagen de tijd om te wennen aan de hoogte. Dan gaat het vaak best." Spinnenfobie Lijdt de aanblik van of alleen al den ken aan een spin bij jou tot paniekaanval len, hartklop pingen of duizeligheid? Je bent niet de enige: spin- nenangst is een van de meest voor komende fobieën. Wie er echt panisch voor is, zit pas rustig op een hotelkamer nadat hij deze helemaal, van onder tot boven, heeft doorzocht. Kampe ren is er zeker niet bij. Spinnenangst Vind je vreemde culturen spannend, laat dan een ander het woord voeren lijkt een overblijfsel uit de evolutie. 'Ónze' spinnen zijn onschuldig, maar veel exemplaren waren wel degelijk gevaarlijk voor onze voorouders. Ge lukkig is spinnenangst een van de best behandelbare angsten. Met ge dragstherapie leer je te wennen aan deze geleedpotigen. Bijvoorbeeld door naar een spin in een potje te kijken. Uiteindelijk durft bijna ieder een er een over zijn hand te laten lopen. Vakantieangst Voor het vertrek onrustige dagen, eerder terugkeren of alleen dicht bij huis op reis gaan, ook angst voor de vakantie zelf komt vaak voor. Veel mensen voelen zich kwetsbaar als ze niet in hun eigen omgeving zijn, stelt Van den Berg. Ze vinden het moeilijk om de dagelijkse struc tuur te verliezen. Ze zijn onzeker in andere culturen of bang om een ziekte of ongeluk te krijgen. Binnen relaties geeft deze angst vaak wrevel. Jij wilt graag op reis, maar je partner durft niet. Wat doe je dan? Een tip om ondanks deze angst een vakantie toch te laten slagen, is zo veel mogelijk gebruikmaken van de sterke eigenschappen van je reisge noten. „Vind je vreemde culturen en talen spannend, laat dan bijvoorbeeld je partner zo veel mogelijk het woord doen. Durf je niet achter het stuur uit angst voor een ongeluk? Laat iemand anders rijden die er geen problemen mee heeft." Smetvrees Bang zijn voor viezigheid en bacte- Fascinerend vind ik ook de illusie van geluk; de illusie van supporters dat een enorme wolk van levensgeluk langdurig over hen en hun land zal neerdalen als 'ze' wereldkampioen worden. Het is ontegenzeggelijk zo dat plezierige ge beurtenissen een rol spelen in hoe gelukkig we zijn. Maar hun betekenis, zo laat onderzoek zien, wordt doorgaans overdreven. Plezierige of opwindende gebeurtenissen kunnen ons geluk bevorderen rondom het tijdstip dat ze plaats vinden, maar hun effect op ons geluksgevoel blijkt van korte duur. Voor duurzaam geluk moeten we het hebben van onze persoonlijkheid, relaties en levensdoe len. We hebben geen bal aan het heen en weer rennen van 22 over betaalde jongens. dinsdag 17 juli 2018 GO Vakantie, eindelijk tijd voor- Paniek! Carin Röst 0h Reageren? rene.diekstra@ persgroep.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 24