V De 'Grote Drie' won in totaal al 12,5 jaar aan majors 23 Ronaldo krijgt duidelijke opdracht mee op eerste dag bij Juvetus: 'Win de CL' Duizenden mensen stonden gisteren in Turijn uren te wach ten om een glimp van Cristiano Ronaldo op te vangen. De spits, door Juventus voor 112 mil joen euro gekocht van Real Madrid, stelde hen niet teleur. „Het was een gemakkelijke beslis sing die ik al lang geleden nam. Want Juventus is een van de beste clubs ter wereld." Het zijn de eer ste woorden van Cristiano Ronal do als Juventino bij zijn persconfe rentie in Turijn. Eerder op de dag heeft de 33-jarige Portugees zich, onder luid gejoel van duizenden fans, kort buiten laten zien bij het medisch centrum van Juventus, waar hij wordt gekeurd. Gekleed in grijs pak en met strak gekamde haren deelt hij handtekeningen uit en poseert hij voor selfies. „Win voor ons de Champions League!!!" en „Ronaldo, je bent de beste!!!", klinkt het van alle kanten. De ster zingt mee met de me nigte: 'Juve, Juve, Juve!' Alice van 25 schreeuwt aan één stuk door totdat haar idool verdwenen is achter de hekken van het stadion. Ze laat op haar telefoon foto's van haar kamer zien, die volhangt met foto's van Ronaldo. „Ik had drie jaar geleden een ernstig auto-on geluk", zegt ze. „Ik raakte in coma en zag Jezus, echt waar." Haar ou ders hingen de ziekenhuiskamer vol met Ronaldo-posters. „Hij heeft me erdoorheen gesleept." De 16-jarige Gianluca kan het nog steeds niet geloven. „Ik moet elke dag na het wakker worden te- Ik moet elke dag na het wakker worden tegen mezelf zeggen dat het waar is: Ronaldo is naar La Juve gekomen gen mezelf zeggen dat het waar is: Ronaldo is naar La Juve gekomen." Rond het stadion wemelt het van de wit-zwart gestreepte Ro- naldoshirts in alle maten. De Ju- ventus-fanshop doet goede zaken. De familie Scheffers uit het Bra bantse Bavel is vanaf hun vakan tieadres bij Lago Maggiore naar Turijn gereden om voor de 5-jarige Niek een Ronaldo-shirt te kopen. Trots pingelt hij voor de winkel op en neer met zijn nieuwe shirt én voetbal. Grote zus Carlijn van 8 jaar is niet jaloers, al hoopt ze wel dat ze Ronaldo ergens zal zien vandaag. Met de aankoop a 112 miljoen euro en een salaris van 30 miljoen per jaar, is de transfer van Ronaldo van Real Madrid naar Juventus de transfer van het jaar. Alleen al de geruchten deden het aandeel van Juventus 25% stijgen. Ronaldo heeft 318 miljoen volgers op soci ale media en een geschatte com merciële waarde van dik 100 mil joen. CR7 zal een nieuwe schare fans van over de gehele wereld naar Turijn en de Juventus-mer- chandise trekken. Geschiedenis Ronaldo won vijf Champions League-titels en vijf keer de Gou den Bal van beste voetballer van de wereld. Bij de persconferentie in Turijn noemt hij zijn voetbal carrière een droom. „Ik heb alles gewonnen. Maar ik ben ervan overtuigd dat ik voor Juventus nog veel zal betekenen. Ik zal ook voor dit team geschiedenis schrijven." Dit jaar verloren de bianco-neri in de Champions League nog in de kwartfinale van Real Madrid, waarbij Ronaldo met een adembe nemende omhaal scoorde. Nu zal hij Juventus de weg wijzen. „De meeste spelers van mijn leeftijd gaan naar landen als China, Qatar of de Verenigde Staten", aldus de Portugees. „Ik ben anders dan de rest, en dat zal ik hier laten zien." We zijn het bijna normaal gaan vinden, terwijl het lange tijd on mogelijk leek voor een tennisser om zó veel belangrijke toernooien te winnen. Decennialang leek twaalf grand slams te winnen de grens te zijn. Roy Emerson voltooide het dozijn in 1967 met het winnen van Roland Garros. Niemand die er daarna aan- kwam. Rod Laver niet, Jimmy Con- nors niet, John McEnroe niet, Ivan Lendl niet, Boris Becker niet. De Zweed Björn Borg kwam met 11 stuks nog het dichtst bij. Maar in de open era, zoals het in 1968 inge voerde proftijdperk van het tennis wordt genoemd, leek het onhaal baar geworden. De sport was in de breedte zo gegroeid dat niemand zo kon domineren. 'Pistol Pete' En toen werd het 2000. Pete Sam- pras verbeterde het record van Emerson door, lange tijd geplaagd door blessures, Wimbledon te win nen. 'Pistol Pete' maakte er zelfs 14 van op de US Open, na een prach tige finale tegen Andre Agassi. Pas een jaar later zou blijken dat het de laatste officiële partij van Sampras was geweest. „Pete was mijn grootste idool vroe ger", zei Djokovic gisteren na zijn gewonnen Wimbledon-finale te gen Kevin Anderson. „Dat ik nu één grand slam van hem verwijderd ben, is ongelooflijk." Pete was mijn idool vroeger. Dat ik nu één grand slam van hem verwijderd ben, is ongelooflijk Djokovic (31) verbeterde zijn grand slam-record naar 251-41, hij won nu liefst 86 procent van zijn partijen op de vier grootste toernooien. Met Fe derer is hij de enige speler die op alle slams meer dan 60 wedstrijden heeft gewonnen. Sinds de eerste Wimbledon-titel van Federer in 2003 werden 60 grand slams gespeeld. Slechts 11 keer was het niet Federer, Nadal of Djokovic die won. Murray en Stan Wawrinka probeerden er tussen 2012 en 2016 een grote vier of grote vijf van te maken, ze wonnen ieder drie majors. Maar dat duo staat al weer een paar jaar droog. In 2003 won Andy Roddick de US Open, Gaston Gaudio was de beste op Roland Garros in 2004 en een jaar later zegevierde Marat Safin op de Australian Open. Daarna is het (behalve Murray en Wawrinka) al leen Juan Martin del Potro (US Open 2009) en Marin Cilic (US Open 2014) nog gelukt een grand slam te winnen. dinsdag 17 juli 2018 GO 'Ik ben anders dan de rest' Eveline Rethmeier Turijn A Cristiano Ronaldo tussen zijn nieuwe schare fans in Turijn. FOTO REUTERS -Fan Gianluca (16) Met het winnen van Wimbledon heeft Novak Djokovic het gou den trio tennissers van deze eeuw haar 50ste grand slam be zorgd. Roger Federer (20), Ra- fael Nadal (17) en Djokovic (13) hebben samen voor 12,5 jaar majors gewonnen, als je ze ach ter elkaar zou zetten. Rik Spekenbrink Londen A Novak Djokovic met zijn 13de grandslamtitel. foto photo news - Novak Djokovic

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 23