Steden roepen hulp VN in tegen belegger en toerist 13 Commandant mikpunt van 'verrotte interne cultuur' Een dildorel, miljoenendouceurs en nu zelfs doods bedreigingen. Een langlopend conflict bij de Amsterdamse brandweer ontvlamt. en brandweercom mandant die politie- beveiliging krijgt vanwege doodsbe dreigingen. Het is het dieptepunt in een reeks van incidenten en schandalen bij de Amsterdamse brandweer. De inmiddels overleden burgemeester Eberhard van der Laan stuurde begin 2017 al een brandbrief aan de gemeenteraad. De strekking: de brandweer kan goed blussen, maar de interne cultuur is verrot. De gesloten brandweercultuur, waar iedereen 24 uur op een kazerne bij elkaar zit, bleek zaken als uitslui ting en racisme aan te wakkeren. Zo werd in 2017 een brandweerman ge schorst die zou hebben gesproken over 'kanker-Marokkanen' en 'zwarte apen'. Over de islam zou hij hebben gezegd: 'Ze kunnen de pestpleuris krijgen met dat geloof. De voorzieningenrechter draaide het voorgenomen ontslag terug, om dat de brandweer nooit eerder tegen dergelijk gedrag had opgetreden. Van der Laan zei over de terugkeer van de brandweerman: „Tot onze ontstelte nis hebben wij vernomen dat de uit spraak van de rechter door sommigen binnen de organisatie is gevierd als een overwinning op de korpsleiding. Sterker nog: brandweerlieden die zich tegen de racistische brandwacht hadden uitgesproken, worden door enkele collega's met de nek aangeke ken, geïntimideerd en genegeerd." Een kleine groep verpest hetvoorheel veel goede mensen bij de brandweer De in 2016 aangestelde Leen Schaap trof meer problemen aan die al jaren lang sluimerden. Zo bleek dat er niets was gedaan met de melding van een klokkenluider over te royale arbeids voorwaarden. Na onderzoek bleek dat de afdeling Personeel en Organi satie tien jaar lang onrechtmatig extra's had uitgekeerd. Het ging om vroegpensioenregelingen en toelagen voor medewerkers van de onderne mingsraad met een stevig prijs kaartje van 3,9 miljoen euro. #metoo Een dildo in een bureaula van een ad ministratief medewerkster in de Willem-kazerne leidde eind 2017 tot ophef. De actie was als grap bedoeld, maar de vrouw reageerde hevig ont daan. Schaap vergeleek het voorval met de #metoo-discussie: „Je moet wel onder een steen hebben geleefd om hier niets van te hebben meege kregen", schreef hij op het intranet. Brandweerlieden reageerden laco niek op het signaal van hun com mandant. „Ach, brand is erger", grapte er één. Een ander noemde humor 'het perfecte glijmiddel voor een gezonde geest'. In een tweede brief aan de ge meenteraad erkende Van der Laan dat de brandweer een lastig te veran deren organisatie is. Sleutelfiguren binnen het brandweerkorps dwars boomden Schaap in zijn pogingen de organisatie om te vormen, schreef hij, 'zowel in gedrag, omgangsvor men als de arbeidsomstandigheden'. Volgens Schaap is het vooral de medezeggenschapsraad die dwarsligt in het omvormen van de organisatie. „Deze medezeggenschapsraad deed er alles aan om het gezag te onder mijnen", zei Schaap in april in het radioprogramma De Nieuws BV. „Dit orgaan was alleen maar bezig de macht bij zichzelf te houden en zich af te sluiten van de buitenwereld." De brandweercommandant sprak zelfs van de medezeggenschapsmaf- fia. Een uitspraak die de gevoelige verhoudingen alleen maar meer op scherp heeft gezet. Omslag Toch zei Schaap, die in april bijteken de, ervan overtuigd te zijn de omslag te kunnen maken. „Er werken zoveel goede mensen bij de brandweer en ik zou zo graag willen dat ze zich niet meer laten leiden door een kleine groep die het aan het verpesten is. Het werk wat ik heb gedaan, laat ik niet verloren gaan." New York, Londen, Parijs, Berlijn, Barcelona, Montreal, Montevideo en Amsterdam overhandigen in New York een gezamenlijke verkla ring aan de Verenigde Naties. Hierin staat dat het recht van inwo ners op betaalbare huisvesting ge vaar loopt door speculanten, beleg gers en massatoerisme. Dit uit zich in stijgende prijzen en een tweede ling door verdringing van lage in komensgroepen. De verklaring is een initiatief van Ada Colau, de activistische burge meestervan Barcelona, en is onder tekend door burgemeesters en wet houders van de andere steden. De verwachting is dat meer steden zich aansluiten. „We zien in al deze steden dat al lerlei partijen geld willen verdie nen met huizen, die steeds minder dienen om in te wonen", zegt Lau- rens Ivens, wethouder Wonen in Amsterdam. Opdrijven Het Internationaal Monetair Fonds (IMF) deed dit voorjaar onderzoek naar de woningmarkt in 44 steden en constateerde dat beleggers we reldwijd de huizenprijzen opdrij ven. Amsterdam is een van de aan trekkelijkste steden. Recente cijfers van ING Econo misch Bureau geven aan dat één op de zes verkochte huizen in Amster dam in handen valt van beleggers. „Ze kapen woningen weg voor de neus van Amsterdammers", aldus SP'er Ivens. In een ingezonden stuk in de Britse krant The Guardian schrijven Colau en haar Londense collega Sadiq Khan dat stadscentra worden uitgehold, doordat bewoners de huizen niet meer kunnen betalen en winkels dichtgaan door te hoge huren. Steden hebben meer midde len nodig om dit te tackelen, luidt hun boodschap. In hun verklaring vragen steden meer mogelijkheden om speculanten te weren en te voorkomen dat woningen worden misbruikt voor toerisme. Ze willen ook betere instrumenten om de huurders te beschermen, de sociale huurvoorraad in stand te houden en burgerinitiatieven te stimuleren op het gebied van zelfbouw en be houd van betaalbare huizen. De Verenigde Naties kunnen hierover zelf niet beslissen, maar de i Mensen met laag inkomen kansloos op woningmarkt door gretige speculanten steden hopen wel op een signaal vanuit New York aan nationale re geringen. „De afgelopen jaren ga ven de Verenigde Naties een ander signaal af, één van vrije concurren tie. Dit is echt een andere tijd. In steden wordt de samenleving be dreigd", aldus Ivens. Losgeslagen Steden trekken vaker samen op. Hun huizenmarkten lijken op el kaar, constateert het IMF. En de prijzen zijn losgeslagen van die in de rest van het land. Hun belangen lopen hierdoor vaker gelijk op en ze delen de ergernis dat nationale overheden weinig oog hebben voor de specifieke problemen van deze steden. dinsdag 17 juli 2018 GO Crisis bij brandweer laait op Koen Voskuil Amsterdam - Leen Schaap Een aantal wereldsteden, waar onder Amsterdam, vraagt de Verenigde Naties om hulp bij het beschermen van de woning markt tegen speculanten. 'Onze samenleving wordt bedreigd.' Michiel Couzy Amsterdam Brandweermannen bij de kazerne aan de Marnixstraat in Amsterdam. Blussen kunnen ze als de beste, foto hollandse hoogte

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 13