'Van Luijn had geen drugsprobleem' 4 dagen Vel uwe**** EUWS 11 Voor verkiezingscampagne worden alle zeilen bijgezet Peuk verlamt treinverkeer Uren zonder water uit kraan „We hebben het politiek niet mak kelijk, maar financieel ook niet", zegt PvdA-penningmeester Ard van der Tuuk tijdens een partijcon gres, half juni. Hij doet een drin gende oproep aan de aanwezige le den om extra geld te doneren. De woorden van de penningmeester zijn zacht uitgedrukt, blijkt nu. In het recent verschenen jaarver slag van de partij staan dieprode cij fers. Het verlies in 2017 bedraagt bijna 800.000 euro. Door de enorme nederlaag bij de Tweede Kamerverkiezingen - van 38 naar 9 zetels - loopt de partij bijna 300.000 euro overheidssubsidie mis. Daardoor is gedwongen afscheid genomen van twaalf medewerkers. De financiële gevolgen zijn groter dan van tevoren ge dacht, zo staat in het jaar verslag. De ontslagen me dewerkers op het partij bureau zijn naar huis gestuurd met een sociaal plan dat ruim een half miljoen euro heeft gekost. Landelijke PvdA-kop- stukken - die verplicht zijn om 5,5 procent van hun brutoloon over te maken naar de partij - dragen ook een stuk minder bij. Om dat de partij veel Kamer leden is verloren en geen ministers meer heeft, is vorig jaar 80.000 euro minder aan contribu tie binnengekomen. Toch is het niet zo dat de partij van Lodewijk Asscher op omvallen staat. „We hadden gespaard en re kening gehouden met minder ze tels en minder inkomsten, maar dit was heel fors", zegt PvdA-woord- voerder Geert van der Varst. „We hebben ook gesneden in de kosten, waardoor we nu wel een gezonde bedrijfsvoering hebben." Vijftig lokale PvdA-afdelingen zijn vorig jaar te hulp geschoten om het verlies enigszins te be perken. Die afdelingen maakten 206.000 euro van hun overschotten over naar de centrale rekening. „Dat heeft ontzettend ge holpen", zegt Van der Varst. In vergelijking met andere landelijke partijen staat de PvdA er slecht voor. Het eigen vermogen is teruggelopen tot het laagste niveau in ten minste tien jaar tijd. „Maar het is niet zo dat onze verkiezingskas leeg is", stelt Van der Varst. „We zijn begonnen met sparen voor de verkiezings campagnes van volgend jaar. Er zit geld in de verkiezingskas en daar komt elke maand geld bij." Toch is de toekomst van de PvdA niet zo rooskleurig als een paar jaar geleden. Bij de eerstvolgende Pro vinciale Statenverkiezingen en de verkiezingen voor het Europees Parlement - in het voorjaar van 2019 - is fors minder budget be schikbaar voor campagnefilmpjes, reclameborden en advertenties op sociale media. „De campagnepot is kleiner", erkent de woordvoerder. Door 'experimenten' hoopt de partij extra geld op te halen, om de sociaaldemocratie in de benen te houden. Zo werd afgelopen jaar een crowdfundingactie opgezet om na mens de 19-jarige bezorger Sytze een rechtszaak aan te spannen te gen maaltijdleverancier Deliveroo. Daar werd ruim 7.000 euro mee opgehaald. „Voorheen zouden we hebben gezegd: die advocaat beta len we gewoon uit de PvdA-partij- kas", aldus Van der Varst. „Nu zoe ken we naar nieuwe vormen van fi nanciering." De Spaanse politie heeft twee man opgepakt voor de moord op de 34- jarige Van Luijn. De hoofdver dachte is ene Adrian F.F. De tweede verdachte is een 18-jarige Spaanse man. Hij wordt verdacht van betrokkenheid bij de beroving en dood van de Amsterdammer, meldt de Spaanse nieuwssite ulti- mahora.es. Het lijkt erop dat roof het motief was van de twee man nen. Van Luyn was met zijn vader op vakantie op Mallorca en was don derdagavond naar een feest ge gaan. Rond 04.00 uur vroeg hij twee Spaanssprekende Pakistani hem te vergezellen naar de wijk Son Banya en op te treden als tolk. Daar zou hij zijn neergeslagen door dealer Adrian. De bewusteloze Van Luijn zou vervolgens van de plek van de be roving zijn vervoerd naar de wijk Son Ferriol om alle sporen uit te wissen. Verdachte Adrian bracht de bewusteloze Van Luijn vervol gens zelf naar het ziekenhuis met een gehuurde auto. Daar overleed Van Luijn kort na aankomst. Hij zou zich hebben verzet toen het duo zijn geld - naar verluidt 700 euro - afpakte. Daarop sloegen de twee hem. Door de klap zou een aneurysma in de hersenen (uit stulping aan de onderkant van de slagaders) zijn gebarsten, waar door Van Luijn een fatale bloeding kreeg. Autopsie wees uit dat hij vermoedelijk niet zou zijn gestor ven als hij geen aneurysma had ge had. Cabaretier Tijl Beckand kent Van Luijn al tien jaar. „Ik zie reac ties op Twitter van 'drugs maakt meer kapot dan je lief is', maar ik denk niet dat er sprake was van een drugsprobleem. Daar steek ik mijn hand wel voor in het vuur." www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-2359693 7ocpg 3 dagen Essen (DE) 3 dgn Arnhem diner dinsdag 17 juli 2018 GO PvdA zit op zwart zaad na nederlaag De Partij van de Arbeid zit finan cieel in zwaar weer. Na de mokerslag bij de laatste Tweede Kamerverkiezingen is flink inge teerd op de reserves. Nu is veel minder geld beschikbaar voor verkiezingscampagnes. Peter Winterman Den Haag ZOETERMEER ProRail heeft de afgelopen drie maanden acht keer het treinverkeer tussen Den Haag en Gouda moeten stilleggen wegens brandjes op het spoor bij station Zoetermeer Oost. De oor zaak: 'peukenschieters' die achteloos hun brandende sigaret op het kurkdroge spoor gooien. De rails bij station Zoetermeer Oost rusten op houten bielzen en die zijn kurkdroog. Een brandende sigarettenpeuk blijkt voldoende om het hout te laten ontvlammen, ontdekte de spoorbeheer- der. Daarom komen er spe ciale peukopvangtegels. En voor de toekomst is er een andere oplossing: beton nen dwarsliggers. GRONINGEN De inwoners van Groningen en omge ving hadden gisteravond weer drinkwater uit de kraan. De voorziening is gisteren aan het einde van de middag hersteld. Men sen moeten vanochtend nog wel spaarzaam met water omgaan, zegt het Waterbedrijf Groningen, 'zodat wij onze waterbuf fers weer maximaal kunnen vullen'. Oorzaak van de watersto ring was een probleem in een gebouw bij het Drentse De Punt, waar het drinkwa ter wordt geproduceerd. Het water kon van daaruit niet naar Groningen, Haren, Eelde en Paterswolde wor den gebracht. In rap tempo lijkt duidelijk te worden wat heeft geleid tot de gewelddadige dood van film- editor Wouter van Luijn op Mal- lorca. Hoofdverdachte is een drugsdealer. Caspar Naber Victor Schildkamp Rotterdam/Palma de Mallorca Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserveringskosten en toeristenbelasting Vanuit dit sfeervolle hotel, met gezellig terras, wandel je zo de mooie Veluwe op! 3 nachten incl. ontbijt in 4* Fletcher Epe-Zwolle (8,0) —p O 3 keer uitgebreid ontbijtbuffet /^uTTWr^Tlr>fl) Gratis gebruik binnenzwembad, wifi en parkeren r kuw Aankomsten t/m oktober. Betaal pas bij aankomst! 3* GHOTEL hotel living Essen (8,6) 4* Best Western Plus Haarhuis (8,4) 2 nachten incl. ontbijtbuffet 2 nachten incl. uitgebreid ontbijt Gratis gebruik van wifi yi en lx 2-gangen diner en wifi q Aankomsten t/m dec. 44» Verblijf tussen 22-7 en 31-8 O V»

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 11