II II 9 De Russen geloven niet veel meer voor de meeste Russen het beloofde land was. „Maar toen kwam de oorlog in Tsjetsjenië. Voor ons een volstrekt noodzakelijke aanval op een terroristisch regime. Maar het Westen zag het als een schofterige oorlog. Niemand hier begreep dat." Inmiddels is volgens Bordachev sprake van een 'complete erosie van vertrouwen in westerse media en politici'. „Neem de kwestie rond Skri- pal, die vergiftigde oud-spion. Al na twee dagen zei de Britse premier dat Poetin daar persoonlijk achter zat. Dat werd hier met hoongelach ont vangen. 'Ah, de Britten', zei een vriend van me. 'Hebben die niet hun eigen prinses Diana ver moord?' Als Europa een karikatuur van Rusland maakt, dan doen de Russen het omgekeerde ook maar." Zelfs een keihard rapport vol harde bewijzen over Russische betrokkenheid bij de MHi7-ramp zal de situatie niet grondig veranderen, denkt ook Times-hoofdredacteur Eva Hartog. „Het Ne derlandse idee is: als er maar genoeg bewijs is, zijn er geen vragen meer. Maar zo werkt dat hier niet. Mensen zijn hier zo sceptisch geworden over de informatie die ze via de pers tot zich krij gen. Dat komt door Russische propaganda, maar óók door de constante stroom aan kritiek op Rusland. Skripal, Syrië, MH17, doping, ver moorde journalisten. „Het heeft veel mensen murw gemaakt voor kritiek uit het Westen. Mijn Russische vrienden geloven de propaganda uit het Kremlin niet, maar de kritiek uit het Westen nemen ze ook niet serieus meer." Het levende bewijs van het wantrouwen rich ting het Westen heet Igor Shatrov. Als politiek analist treedt hij regelmatig op in Russische tv- programma's en kranten. En zijn positie is sim pel: het internationale onderzoek naar de MH17- ramp is niet te vertrouwen. „Oekraïne doet mee aan het onderzoek, Rus land niet. Alleen dat al suggereert een vooringe nomenheid die het onmogelijk maakt om het onderzoek eerlijk en objectief te noemen. Dat Nederland Rusland nu aansprakelijk stelt, neem ik al helemaal niet serieus. Het is allemaal taal van politici om punten te scoren, net als al die ongefundeerde beschuldigingen van Neder landse media. Die volgen allemaal klakkeloos de politieke Nederlandse lijn en maken Rusland zwart." Vraag aan Russen wat ze denken dat er met het MHi7-toestel is gebeurd, en de meesten zul len zeggen dat ze het niet weten, of er niet over willen praten. Maar politiek analist Shatrov heeft er geen problemen mee. „Aangezien u in Neder land zo graag fantaseert over deze ramp, zal ik dat ook eens doen", zegt hij. Er is een complete erosie van vertrouwen in westerse media en politici Mijn Russische vrienden geloven het Kremlin niet, maar de kritiek uit het Westen nemen ze ook niet meer serieus „Laten we ons eens voorstellen dat Oekraïne Rusland in een kwaad daglicht wilde stellen. Oekraïne sloot het luchtruim bewust niet voor passagierstoestellen, terwijl er een burgeroorlog gaande was. Omdat ze van plan waren dit toestel neer te schieten, en daarna de Russen de schuld te geven. Natuurlijk, u mag zeggen dat dit onge fundeerde beschuldigingen zijn. Maar ze zijn net zo ongefundeerd als de huidige beschuldigingen tegen Rusland." Het zijn uitspraken die een groep nabestaan den van MHi7-slachtoffers onlangs keihard ver oordeelde in een open brief aan het Russische volk. „Willen jullie echt leven in een land waar de waarheid niet meer bestaat?", schreven de na bestaanden in de brief, die werd gepubliceerd in de Russische krant Novaya Gazeta. De brief kreeg weinig aandacht - en stuitte vooral op cynisme, vertelt denktank-directeur Bordachev. „Een Russische columnist schreef: 'Het interesseert me niet wat er met MH17 is ge beurd. Want er zijn in dat gebied veel meer do den gevallen, en daar heb ik Europa ook niet over gehoord. Dus waarom zouden wij om hun do den treuren?' Ik vond het bijzonder pijnlijk om te lezen. Vooral omdat er helaas een kern van waarheid in zit." De Russische desinteresse, zegt Bordachev, is het product van decennialange verwijdering. „Ik noem dit 'the age of dissappointment'. We blijven elkaar teleurstellen, begrijpen elkaar allang niet meer. En dat heeft grote gevolgen, ook economi sche - China is voor Rusland inmiddels een gro tere handelspartner dan Duitsland en Neder land, mede door alle economische sancties. Er is van alles aan te merken op het huidige Rusland, maar Europa maakt er een karikatuur van, alsof het een dictatuur is waar vrije pers niet meer be staat. Dat is gewoon niet waar." Gevraagd naar zijn gedachten over de MH17- ramp wil de hoogleraar overigens niets zeggen - en hij wil ook niet uitleggen waarom. De wederzijdse teleurstelling, zegt Bordachev, zal voortduren. „Nederland zal straks de uitleve ring van verdachten gaan eisen, en Rusland zal dat weigeren. Het zal de verwijdering allemaal verder vergroten. Het is een complete patstelling, omdat de houding van beide blokken zo diep ver ankerd zit in de huidige politieke koers, in de ge schiedenis, en in de samenleving zelf. En ik zie daar op geen enkele manier een oplossing voor." maandag 16 juli 2018 GO -Timofej Bordachev - Eva Hartog Met dank aan Raam op Rus land Hubert Smeets De affaire-Skripal, het dopinggebruik onder sporters, de acties in Syrië: het maakt voor veel Russen onderdeel uit van een constante stroom van kritiek op hun vaderland. Het heeft hen vervreemd van de westerse wereld, fotos reuters, GETTY IMAGES, AFP.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 9