8 Vier jaar na MH17 wordt in Rusland nauwelijks nog over de ramp gesproken. Hoe is dat mogelijk? 'Europa treurt ook niet om onze doden.' VERWIJDERING OOST EN WEST Ze is 24, volgt een universitaire oplei ding en spreekt vlekkeloos Engels. En ja, ze wil best wat vragen beantwoor den over de MHt7-ramp, en over hoe de Russen daar nu tegenaan kijken. Maar Olga, een economiestudent die we ontmoeten in een kroeg in het zuiden van Moskou, heeft eerst zelf een vraag. „Wat was dat, de MH17? Een vliegtuig? Het spijt me. Ik heb er nooit van gehoord." Vier jaar nadat de 298 inzittenden van een Ma leisisch toestel neerstortten boven Oekraïne, is de MHi7-ramp in Rusland allang geen groot nieuws meer. Zelfs niet toen Nederland twee maanden geleden besloot de Russische regering aansprakelijk te stellen voor de ramp. „Het is gewoon geen groot verhaal meer", zegt Andrey Arkhangelskiy, verslaggever en colum nist van de liberale krant Kommersant. „Wij schrijven er nog regelmatig over, en een aantal andere kranten en websites ook. Maar de meeste Russen lezen geen krant, die kijken alleen naar de staatstelevisie. Die bepaalt waar mensen het over hebben. En op die zenders hoor je vrijwel niets meer over MH17." Hoe anders was dat direct na de ramp, vier jaar geleden. „Die week besefte ik voor het eerst hoe groot het verschil is tussen Nederland en Rus land", zegt Eva Hartog-Skorobogatova (30), hoofdredacteur van de Engelstalige Moscow Ti mes. We zitten in haar kantoor op de redactie, P De meeste Russen lezen geen krant, ze kijken alleen naar de staats televisie hoog in een glazen wolkenkrabber met uitzicht over heel Moskou. „Ik weet nog hoe emotioneel de Nederlandse media de ramp versloegen. De slachtoffers, het verdriet, de massa's langs de weg. Maar op de Russische staatsomroep werden we direct ge bombardeerd met bizarre theorieën over wat er gebeurd kon zijn. Dat een Oekraïense straaljager het toestel had neergeschoten, zelfs dat MH17 op Schiphol was volgeladen met lijken. Vanuit Rus sisch perspectief ging het helemaal niet om mensen. Het ging om Rusland." Vier jaar later is van die alternatieve theorieën nauwelijks nog iets te horen op de Russische staatszenders. Sterker nog: de aan de autoriteiten gelieerde tv-zenders besteden nauwelijks nog aandacht aan de ramp en het onderzoek naar de daders. Volgens journalist Arkhangelskiy van de kritische krant Kommersant zijn de staatsmedia overgeschakeld naar een 'merkwaardig soort ra diostilte'. „Het lijkt erop dat de autoriteiten hebben be sloten: er is genoeg twijfel gezaaid, we laten het er verder bij. Er worden alleen nog vraagtekens geplaatst bij het onderzoek naar de ramp. Wij voelen ons als krant volledig vrij om wél alles over de zaak te berichten, maar dat heeft een simpele reden: president Poetin vindt alle media met een publiek onder de 1 miljoen niet relevant. En het lijkt erop dat de meeste Russen niet zit ten te wachten op het alternatieve verhaal." Eva Hartog, dochter van een Russische moe der en sinds vijfjaar woonachtig in Moskou, be grijpt dat sentiment inmiddels. In een land met zoveel tragedies, zegt ze, heeft een vliegramp een ander gewicht. „MH17 is hier onderdeel van een veel groter drama: de oorlog in Oekraïne. En sinds de ramp heeft dit land ook nog meerdere terroristische aanslagen gekend, waaronder een neergeschoten Russisch vliegtuig boven de Si- naï", zegt ze. „Het volk is gewend geraakt om zulke trage dies snel te verteren. Dat merk ik aan mezelf ook al sinds ik hier woon. Pas stierven nog 30 men sen bij een brand in een winkelcentrum. Dat is even heel erg - en daarna is het een moment in de geschiedenis." Toch verklaart dat niet waarom zo weinig Rus sen zich lijken te bekommeren om de rol van Rusland in het drama. De aanwijzingen daar voor zijn in het internationale onderzoek naar de ramp immers legio. De Russen die we er op straat of in de kroeg naar vragen, reageren in de meeste gevallen gelaten, en in sommige gevallen voorzichtig. „Ik geloof geen woord van wat de Russische staatsmedia melden", zegt economiestudent Olga, die we moesten uitleggen wat de MH17- ramp was. „Maar de westerse media volg ik ook niet. Die vertrouw ik net zo min." Het wantrouwen richting Europa, zegt Timo- fej Bordachev, zit dieper dan ooit. We ontmoe ten de blonde hoogleraar, directeur van een in vloedrijke denktank op het gebied van interna tionale betrekkingen, in zijn kantoortje in een gebouw van roze bakstenen aan de rand van het centrum van Moskou. Voor het interview begint, wil hij eerst zijn condoleances overbrengen aan het Nederlandse bezoek. „17 juli 2014 was een verschrikkelijke dag. En alle ellende daarna vormt het ultieme voorbeeld van onze verstoorde verhouding met Europa." Bordachev (45), die in Brugge studeerde, ver telt over zijn studententijd, kort na de val van het communisme. Hij herinnert zich hoe Europa tl ifr maandag 16 juli 2018 GO Waarom de Russen niet meer over MH17 praten Peter Groenendijk Moskou -Andrey Arkhangelskiy

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 8