1 Politie maakt zich ernstig zorgen over verdwenen dj 7 Water zal niet opraken, maar er is wel een probleem met de capacit 53 Het is droog, en dat leidt tot kopzorgen bij de waterbedrijven. Die zien het verbruik weer toenemen, ondanks alle oproepen tot zuinigheid. Maar de redding is nabij: de Hollandse exodus tijdens schoolvakanties. ort douchen, even geen zwembadjes vullen, de tuin beter niet sproeien. De tips om tijdens piek uren 's ochtends en 's avonds niet te veel water te tappen hebben hun effect gehad, stellen waterbedrijven als PWN, Brabant Water en Vitens. Maar inmiddels stijgt het waterverbruik toch weer. Op topdagen leverde PWN 370.000 kuub water per dag; na de oproep tot spaarzaamheid van twee weken geleden zakte dat naar 305.000 kuub, maar nu stijgt het weer naar 314.000 kubieke meter. „Daarom blijven we adviseren tussen zes en tien 's ochtends en vooral 's avonds tussen zeven en elf bewust met water om te gaan", aldus een woordvoerder. Het grootste waterbedrijf van Nederland is Vitens, met meer dan vijf miljoen aansluitingen. Ook dat bedrijf zag een daling van het ver bruik na het pleidooi voor zuinig heid, van dagelijks 1,35 miljoen kuub naar 1,19 miljoen. Maar inmiddels stijgt ook bij Vitens het verbruik weer, naar verwachting tot 1,25 miljoen kuub per dag. „Dus ook wij hebben onze klanten opnieuw opgeroepen het waterverbruik beter te spreiden." Bruin water Luisteren de klanten niet, dan riske ren ze een verminderde waterdruk en bruin water. Het water zal niet snel opraken: er zit op zich genoeg in de grond en in de rivieren, meren en kanalen. Wat wel een probleem kan wor den: de infrastructuur kan niet alles aan. De capaciteit van de waterwin ning, zuivering en levering kent haar grenzen. Naar analogie van de auto snelweg: als half Nederland besluit vanavond om zes uur de Ai van Amsterdam naar Den Bosch te nemen, komt de boel vast te staan. Datzelfde probleem hebben water bedrijven met hun voorraadbassins, pompen, zuivering en leidingen: als iedereen tegelijk water verbruikt, gaat het mis. Vandaar de waarschu wingen. Vakantie in buitenland Als Nederland inderdaad vaker zomers krijgt met langere perioden van droogte (en dus meer waterver bruik), zijn waarschijnlijk forse investeringen in de waterinfrastruc tuur nodig. Maar dat is van later zorg. Eerst moeten de waterbedrijven deze peri ode overleven. En dat gaat lukken, verwachten ze, mede dankzij de schoolvakanties, waar vanaf komend weekeinde ook de laatste regio in Nederland aan begint. Als gezinnen massaal het vliegtuig of de auto ne men voor een paar weken vakantie in het buitenland, scheelt dat zo de helft van het extra waterverbruik, becijfert bijvoorbeeld Brabant Water. „Vorige week is de vakantie gestart in het zuiden. De watervraag is nog steeds ongeveer 20 procent hoger dan gemiddeld." Maar dat was voor de schoolvakantie nog 40 procent. In Noord-Holland moet PWN nog een kleine week wachten tot een groot deel van de klanten de koffers pakt. Maar dan zal het waterverbruik ook daar omlaaggaan. mms ■-V Vrienden zagen Power junior op zaterdag 9 juni omstreeks 03.30 uur voor het laatst op zijn thuisadres in de Gubbelstraat in Maastricht. De Ier zei dat hij zou afreizen naar Berlijn om maandag weer terug te keren. Sindsdien ontbreekt elk spoor van hem. Familie, vrienden en politie maken zich ernstig zorgen, zo meldt laatstgenoemde in een opsporingsbericht. Power staat als vermist geregistreerd in het Schengeninformatiesysteem. De Nederlandse, Duitse en Ierse politie staan in contact met elkaar en met i Sinds 9 juni heeft John Power zich niet meergemeld op sociale media de familie van Power om meer informatie te krijgen. Flixbus Power gaf aan de Flixbus naar de Duitse hoofdstad te nemen. De halte voor deze internationale bus verbinding tussen (middel)grote Europese steden bevindt zich in Maastricht aan de achterkant van het station. John Michael Power verhuisde in januari 2017 naar Maastricht vanuit het Ierse Cork, waar hij aan de uni versiteit levensmiddelentechnolo gie studeerde. Zijn familie verklaarde tegenover Ierse media ernstig ongerust te zijn omdat hij zich sinds 9 juni niet meer meldde op sociale media en geen berichten verstuurde. De ouders reisden vorige week vrijdag af naar Maastricht in een wanhopige zoektocht naar sporen. Vader Michael zei tegen de regio nale Limburgse zender Li dat zijn zoon met psychische problemen kampt en medicijnen slikt. Duistere kant Volgens Power senior begon zijn zoon in Maastricht te werken als dj in de rave-scene. „In de nacht van zijn verdwijning was hij op een feest in Maastricht en besloot hij plotseling naar Berlijn te gaan", zei hij in een oproep op de Ierse radio. „John is een superslimme vent maar hij kan ook een duistere kant hebben en over die duistere kant maken we ons zorgen. maandag 16 juli 2018 PC Niels Klaassen Rotterdam m Verbruik water stijgt weer, maar gelukkig begint de vakantie Gemiddeld gebruiken we in Nederland 119 liter water per persoon per dag. Het grootste deel daarvan, ruim 51 liter, gaat op aan douchen. Op de tweede plaats staat het doortrekken van het toilet, met ruim 33 liter. Een waterkanon op De politie onderzoekt de verdwijning van een Ierse dj uit Maastricht. John Michael Power (20) zei ruim een maand gele den tegen vrienden dat hij een paar dagen naar Berlijn zou gaan. Zijn ouders zochten vorig weekend tevergeefs naar spo ren van hem in beide steden. Caspar Naber Maastricht M John Michael Power. FOTO POLITIE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 7