Vakantie voor Rutte: rust en 'n goed boek Schotten tegen Trump, op hun eigen creatieve manier 5 „Poetin is uitmuntend in het ver kondigen van een verwrongen waarheid die vooral zijn eigen be lang dient", weet ex-ambassadeur Alexander Vershbow in de New York Times. „Als hij te lang met Trump alleen zit, kan hij hem verleiden tot toezeggingen die haaks staan op het jarenlange be leid van de Verenigde Staten." Hoofdprijs voor Poetin is, be halve een vriendelijke foto met Trump, elke versoepeling van de sancties tegen Rusland, ingesteld vanwege de inname van de Krim en cyberagressie. Die sancties ra ken de Russische economie, waar de Russen morren over stijgende benzineprijzen en de mogelijke verhoging van de pensioenleef tijd, maar nog meer enige steen rijke vrienden van de president. Want verder heeft Poetin geen klagen: hij wint in Syrië, ziet mede dankzij Trump de NAVO en de EU zichzelf uit elkaar spe len terwijl hijzelf kan terugzien op een vlekkeloos WK voetbal. Tijdens een recent optreden voor zijn fans in Montana stelde Do- nald Trump iedereen gerust. „Dan zeggen ze, president Poetin is KGB en hij is zus en zo. Weet je, Poetin is prima. Hij is prima. We zijn allemaal prima. Allemaal zijn we mensen. Of ik voorbereid ben? Helemaal voorbereid. Ik heb me mijn hele leven voorbereid op dit soort dingen." Rutte wil tijdens zijn vakantie vooral één ding: rust. Neem het hem eens kwalijk. Zomaar een week, onlangs, was exem plarisch voor hoe moordend zijn schema normaal is: op maandag een bezoek aan Trump in het Witte Huis. Dinsdag lunch met Theresa May in Den Haag. Op woens dag een lange belafspraak met NAVO-baas Stoltenberg en daarna een debat tot diep in de avond. „Ik ga ook even weg", zei hij vrijdag na afloop van de laatste ministerraad voor de zomer. „Waarheen, dat houd ik altijd geheim." Dat laatste alleen al uit beveiligingsoogpunt. Ondanks de geheimzinnig heid is het publiek geheim dat gewoontedier Rutte al jaren dezelfde vakantieadressen heeft. De zomer wordt gevierd in een hotel aan de o zo kalme Duitse Bodensee. Toen in de zomer van 2014 de MH17 werd neergehaald, zat Rutte daar net aan de koffie toen hij rechtsomkeert kon maken. Ook nu kan hij in geval van nood snel terug zijn in Ne derland, beloofde hij. „Ik ga niet zeggen waar ik heen ga, maar wel dat ik zo weer terug ben als dat nodig is." Bij afwezigheid wordt zijn werk waargenomen door an dere ministers. „Dat zijn ach tereenvolgens Bijleveld, Grap- perhaus, Ollongren, Van Nieu- wenhuizen en weer Bijleveld", somde Rutte op. Ook gaat hij in de zomer meestal even naar New York. „Ik heb elk jaar een portie New York nodig," lichtte hij eens toe. „In deze stad vind ik iets dat ik ook in Nederland zie. Ie dereen heeft hier liefde voor wat hij doet, is tolerant." Al meer dan een kwart eeuw gaat hij 's winters met een groep oud-JOVD'ers, de jonge renafdeling van de WD, skiën in de Zwitserse Alpen. „Ik sta al sinds mijn derde op de ski's. In Zwitserland weten ze: je kunt eerder skiën dan lopen," zei Rutte er eens over. „Omdat er toentertijd geen Nederlandstalige skileraren waren, liepen mijn vriendje en ik weieens weg uit de les, waarna we op het terras iets gingen bestellen waar we geen geld voor hadden." Volgens vriend Jort Kelder - één van de groepsleden - moet en zal Rutte jaarlijks hetzelfde doen. „Hij wil altijd naar het De eerste avond moeten we altijd van hem naar dat matige fondue restaurant zelfde kneuterige hotel in Zer- matt, met zo'n wagenwiel aan het plafond. En de eerste avond móeten we van hem naar hetzelfde matige fondue restaurant, Café Dupont. Mark is een man van tradities, dat geeft hem houvast," vertelde Kelder eens aan Vrij Nederland. En wat Rutte doet verder tij dens zijn vakanties? Wandelen en lezen, verklapte een be vriende WD'er eens. Welke boeken er mee in de tas gaan, houdt Rutte ook voor zichzelf. Hooguit verklapte hij ooit dat hij verslingerd is aan Het Bu reau, de reeks van J.J. Voskuil. „Het is één traag, dertig jaar lang voortslepend verhaal. Maar zo verschrikkelijk mooi geschreven," aldus Rutte. „Bijna kaal, zonder bijvoeg lijke naamwoorden." Met 5.500 pagina's (her)leesplezier is ook de vakantie van de mi- nister-president zo om. Zelfs politieagenten schoten spon taan in de lach bij het zien van de bonte optocht in het centrum van Edinburgh. De originaliteit van de beledigingen, meestal in dialect, gaf de stoet een bewust authentiek Schots karakter. Een dag na de protesten in Londen rond het bezoek van Trump aan pre mier Theresa May en de Queen wilde Edinburgh een sterk eigen geluid la ten horen. Ondanks deze licht natio nalistische sentimenten schakelden ze de hulp in van Leo Murray (41), een activist uit de hoofdstad van Groot-Brittannië. Uit zijn brein ontsproot de 'Trump Baby', een opblaasbare variant van de president in de vorm van een drei nende baby, betaald met giften van gelijkgestemden. Zijn geesteskind zweefde vrijdag al boven Parliament Square Garden, vlakbij Westminster. Amper een etmaal later blies hij met hulp van medestanders lucht in de ballon in The Meadows, een stads park in Edinburgh waar de protest mars overging in een 'Carnival of Re- sistance', een verzetskermis. „We hebben hem met de slaap- trein hier naartoe vervoerd", vertelde Murray, gestoken in een rode overall met 'Trump babysitter' in witte let ters achterop genaaid. „Maar hier is hij dan." Het liefst had Murray zijn creatie zaterdag boven de golfbaan in Turn- berry laten vliegen. De Amerikaanse geheime dienst ging daar tot zijn spijt voor liggen. De Trump Baby, die volgens Murray op wereldtournee gaat, werkte niettemin aanstekelijk. „Het doet me pijn dat Trump komt golfen in Schotland, waar migranten juist zo welkom zijn", legde Lindsay Gripton uit. „Hier sluiten we geen kinderen op. Hoe ga je daar als Schot om? You take the mickey, steekt de draak met Trump. Dat is met Trump Baby gelukt." maandag 16 juli 2018 GO dossiervreter mensenrechten en democratie aan de vooravond van de top. foto reuters De ministersploeg van Rutte III gaat eerdaags op vakan tie. Het vaste recept van pre mier Mark Rutte: rust, rein heid en regelmaat. Tobias den Hartog Den Haag -Jort Kelder Met veel humor en een serieuze ondertoon protesteerden de Schotten zaterdag in Edinburgh tegen de komst van Donald Trump naar een golfbaan. Zo'n tiendui zend demonstranten staken elkaar naar de kroon met spitsvondige teksten op kartonnen borden. Geert Langendorff Edinburgh Trump Baby dreint de wereld rond. foto GETTY IMAGES Kijk op de site bij /video waarom Trump Baby volgens de bedenker van z'n werk goed heeft gedaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 5