Niet te veel krauwen in het bijenvolk: wijze les 19 BROUWSE DAG BROUWERSHAVEN De één meert er z'n boot speciaal voor af in Brouw. De ander vertrekt een dagje later op vakantie. Meespelen met de play-inopde Brouwse dag is een sensatie. Dirigent Jaap Everwijn wil geen bizon horen maar een mustang hengst. Lichtvoetig hoefgetrappel in plaats van plomp gestamp. Wie denkt dat meedoen aan de play-in op de Brouwse Dag een eitje is, heeft het mis. Het is keihard wer ken voor de muzikanten; maar ook keihard genieten voor de vele toe schouwers. Zaterdag was het, voor de 38-ste keer, prijs. Jan van Beveren van de Brouwse muziekvereniging Apollo, die tij dens de play-in de pauken voor zijn rekening neemt, moet er van te voren een aardige klus aan heb ben gehad. Voor het podium staan kratten met 600 - door Van Beve ren gesorteerde - muziekmappen klaar. Genoeg om elke muzikant die spontaan aanschuift te bedie nen. Er komen zo'n 240 muzikan ten van heinde en verre op het spektakel af. Niet helemaal in een samenstel ling naar de smaak van dirigenten Ad van Nieuwenhuijze uit Krui- ningen (onder meer van de Witte van Haemstede) en Zierikzeeë- naar Everwijn (onder meer van Oosterlands Fanfare). „Er zijn heel weinig bugels", zegt de laatste. „En het zware koper is in de minder heid." Voor kennersoren mis schien niet ideaal. Maar het pu bliek staat al tijdens de twee repe tities (beide duren anderhalf uur) te genieten. Bij de uiteindelijke uitvoering staat het er bommetje- vol met publiek dat eerder over de Brouwse dag heeft gezwalkt in de hitte langs kramen met kleding, slakkenslijmcrème, sieraden en noem maar op. Vertier genoeg op het jaarlijkse feest in de smalstad. Museumplein Op het havenplateau hebben de mannen van modelbootvereni- ging Hoogvliet een bassin opgezet waarin ze hun bootjes laten rond- tuffen. Op het parkeerterrein bij Er komen zo'n 240 muzikanten van heinde en verre op het spektakel af de Nieuwe Jachthaven is als van ouds een museumplein ingericht: nog zo'n pijler van de Brouwse Dag die bezoekers nooit lijkt te vervelen. Doorlopend wandelen er men sen langs oude trekkers, zwaar ge poetste luxe wagens, opgelapte solexjes en ander ronkend spul. Kijk, wijst coördinator Ton de Vlieger van het museumplein op de legervoertuigen die hij samen met zijn zoon Rob verzamelt. De zeswielaangedreven vrachtwagen YA 328 is er één die heel wat har ten van vroegere dienstplichtigen sneller doet slaan. „Toen wij in dienst zaten was het de tijd van de Koude Oorlog. Iedereen leerde hier toen op rijden. En die verha len hoor je hier steeds weer terug." Zoals ook bij velen herinneringen boven komen als ze langs de lange rij bromfietsen trekken. De Bruse Bas Vrijland heeft zich met een in drukwekkende collectie aan onder meer Solexjes en Spartamatics op het museumplein geïnstalleerd. De Vlieger, die al een jaartje of 25 betrokken is bij de inrichting van het museumplein op de Brouwse Dag, merkt dat mensen na al die jaren nog steeds graag naar oude voertuigen kijken. En, minstens zo belangrijk, de deelnemers zelf bul ken van het enthousiasme. Een imker die kasten had staan aan de Zwaardweg. „Wereldberoemd op Schouwen-Duiveland". Hij bracht Bil, nu zelf volleerd imker, het bijen houden bij. Bil op zijn beurt vertelde zaterdag tijdens de Open Imkerijdag hon derduit over die wonderlijke beest jes. Bij de kasten die hij aan de Taaijersweg in Kerkwerve heeft staan. In een doorzichtige bak heeft hij zes ramen geplaatst waardoor je ter plekke kunt zien hoe ijverig de bijen met door hun eigen lichamen geproduceerd was in rap tempo een honingraat vormen. Tien van die ramen leveren zo'n vijftien kilo ho ning op. Genoeg om een potje of dertig van zijn 'Tureluurhoning', genoemd naar het nabijgelegen na- Als kind van een jaar of vijf was Wim Bil al in de ban van bijenhouden tuurgebied, mee te vullen. Als kind van een jaar of vijf was Bil al geïntrigeerd door de bijen die zijn broer hield. Dat was voor de Watersnoodramp van 1953. Al met al duurde het nog tot zijn pensione ring voor hij zelfbijenvolken ging houden. „Omdat ik het leuk vind om met de natuur bezig te zijn. Dus ben ik bij Fluijt binnengestapt. Vooral het zwermen scheppen, vind ik leuk." Imkers gezocht De landelijk gehouden Open Imke- rijdag, waar vier Schouwen-Duive- landse imkers verspreid over Schouwen-Duiveland aan meede den, was meer dan alleen mensen een kijkje in de keuken van hobby isten bieden. De dag werd ook aan gegrepen om de bij, die het zwaar heeft, te promoten. „Zonder bijen geen appels, peren, kersen enzo voorts". Imkers gezocht dus? „Ja. Maar we willen ook duidelijk ma ken hoe je je eigen tuintje bij vrien delijker kunt maken." maandag 16 juli 2018 SP Sensatie van samen musiceren Esme Soesman Brouwershaven ,Je moet er niet te veel in krau wen." Dat was één van de lessen die Wim Bil uit Zierikzee leerde van wijlen Koos Fluijt. Esme Soesman KERKWERVE Wim Bil geeft tekst en uitleg over imken. foto marieke mandemaker De Brouwse dag trekt niet alleen muzikanten. Ook carnavalliefhebbers kunnen er hun hart ophalen, foto marieke mandemaker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 47