5 K u A i 'J i 3 Je kunt ook slagen in het leven als je uit de banlieues komt Is de overwinning van Les Bleus - het gekleurde Franse elftal - ook een overwinning voor de Franse multiculturele samenleving? h ij de ingang van voetbalclub AS Bondy hangt een spandoek: 'Merci Les BleusMerci Kylian!' De club eert z'n natio nale elftal, maar vooral een van z'n sterspelers, Kylian Mbappé. „Hier, op dit veldje, is hij voor het eerst gaan voetballen. Hij was nog maar 5 jaar oud maar toen al een talent", ver telt zijn jeugdvriend Rayane Abdelli. Hij wijst naar de twee terreinen achter hem. „Nu ligt er gras, maar toen we begon nen, zo'n 15 jaar geleden, was het nog gewoon zand. Kylian deed niks liever dan dribbelen, snelheid maken. Hij wilde zijn tegenstander altijd voorbij. En tegen de tijd dat hij 8 jaar oud was, rende hij ook iedereen voorbij!" Mbappé groeide op in Bondy, een arme voorstad met veel inwoners van buiten landse afkomst, ten noordoos ten van Parijs. Mbappés moe der - die aan handbal deed - komt uit Algerije. Zijn vader komt uit Kameroen en was trainer bij AS Bondy. Zijn jeugdtrainer, Antonio Riccardi, herinnert zich hem nog, de kleine Kylian. „Ik heb hem helemaal niets hoeven le ren. Hij was een natuurtalent. Jeugdvriend Rayanne: „Toen Kylian 8 was stond iedereen al met open mond hier langs de lijn naar hem op het veld te kijken." Kylian Mbappé (19) wordt vaak genoemd als een voorbeeld van een geslaagde immigrantenzoon uit de ban- lieue. Na de gewonnen halve finale tegen België, waren in de straten van Parijs al span doeken te zien met de tekst: 'Liberté, égalité, Mbappé!' En hij is niet alleen. Andere 'bleus' als Paul Pogba en N'Golo Kanté komen uit banlieues die op een steen worp afstand van Bondy lig gen. In de Franse selectie voor het WK zaten in totaal acht spelers die uit zogenoemde achterstandswijken kwamen. Droom of nachtmerrie Daarmee doen Les Bleus van 2018 al snel denken aan Les Bleus van 1998, die ook het WK wonnen. Dat team werd destijds 'black, blanc, beur' ge doopt, omdat zwarte, blanke en Noord-Afrikaanse spelers een hecht team vormden. Voor velen was dat een droom: het voetbalelftal zou een voorbeeld zijn - of: moe ten zijn - voor Frankrijk als 'hechte' multiculturele samenleving. Maar voor anderen was 'black, blanc, beur'juist een nachtmerrie. „Het is nogal kunstmatig om dit team met buitenlandse voetballers het Frans natio naal elftal te noemen", zei de leider van het extreem rechtse Front National des tijds, Jean-Marie Le Pen. „Andere nationale elftallen zingen allemaal uit volle borst hun volkslied mee. Die spelers van Frankrijk zingen niet mee of weten niet eens de tekst!" Dat Frankrijk veel spelers op het veld heeft staan die immi grant zijn, of kind van immi granten, is geen toeval. In de jaren 70 zette de Franse voet balbond een uitgebreid sys teem op, met afdelingen in het hele land, om jong talent op te sporen en op te leiden. De aan leiding waren de gebrekkige prestaties van Les Bleus vóór die tijd. Eind jaren 80 verrees in Clairefontaine, ten zuidwesten van Parijs, een nationaal trainingscentrum. Broeinest En dat was precies het traject dat Mbappé aflegde. Toen hij 12 jaar oud was, werd hij gescout op de velden van Bondy. Hij mocht meteen naar Claire fontaine. Hij werd er getraind en intensief begeleid en toen hij 15 was verhuisde hij al naar vl AS Monaco. Op z'n 18e was topclub Pa ris Saint-Germain de nieuwe bestem ming. Dat talentjagers in de banlieues rond neuzen, lijkt vreemd. Sinds de landelijke rellen in 2005 zijn de banlieues vol gens sommigen een broeinest voor geweld en spanningen. Sinds de terreuraanslagen van 2015 worden ze bovendien gezien als kweekvijver voor moslimextremisten. Voor de bewoners vormen de achterstandswijken vaak een handrem op hun leven. Het onderwijs is er slech ter en een sollicitatie brief wordt vaak al afgewezen als werkgevers het woonadres van de afzender zien. Toch is het géén toeval dat er voetbaltalent rondloopt, zegt burgemeester Sylvine Thomassin van Bondy. „Er wonen hier ontzettend veel jongeren. Zo'n 40 procent van de bewoners van Bondy is jonger dan 30. Dus alleen al statistisch is er meer kans dat hier jong talent woont. En jongeren zijn gek op sport, dus dat proberen wij ook zoveel mogelijk te faciliteren." Maar de sociale ladder die soms werkt in het voetbal, werkt nog lang niet op andere gebieden. De Franse voetbal bond stuurt scouts naar de banlieues om er talent te zoe ken, maar Franse elitescholen zetten pas sinds kort - en onder zware politieke druk - hun deuren op een kier voor intellectueel talent uit achter standswijken. In Clairefontaine krijgen voetballertjes onderdak, les en coaching, maar wie een goede 'normale' studie wil volgen in Frankrijk, moet kapitalen neerleggen. Als Mbappé talent voor natuurkunde of techniek had gehad, was het maar zeer de vraag of hij ook op z'n 19e bij de wereldtop zou zijn gaan behoren. „Dat de banlieues een kweekvijver van voetbaltalent zijn, mag niet verhullen dat de jeugd daar verder weinig kansen op succes heeft", zei socioloog Stéphane Beaud kort geleden in een interview over 'les bleus des banlieues'. Maar toch. Alle voetbal lende jochies in Bondy zeggen anno 2018 dat ze óók een Mbappé willen worden. 'Hun' voetballer is een idool, een voorbeeld. Jeugdvriend Rayane Abdelli: „We zijn zo trots op Kylian, iedereen hier. Zelfs de bewoners in Bondy die niks van voetbal weten, kennen Kylian. Hij heeft namelijk laten zien dat je kan slagen, ook als je uit de ban- lieue komt. Dat is toch mooi?" w maandag 16 juli 2018 GO Frank Renout 8 Bondy (M R r k

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 3