Annemiek van Vleuten ongenaakbaar in Giro Van der Poel op podium 7 Robin Frijns krijgt zijn kans in de racerij zonder een zak geld wél in de DTM In 2014 had Robin Frijns de pest in dat een kans in de For mule 1 uitbleef. Als DTM-coureur beseft hij nu dat de koningsklas se niet zaligmakend is. „Hier draait het om talent, niet om hoeveel geld je meebrengt." Dit is zo'n zondag waarop Robin Frijns zich soms even Max Ver stappen moet voelen. Racend in het hoofdnummer op Circuit Zandvoort. Dikke blauwe Audi onder zijn kont. Tienduizenden racefans in de duinen langs de Tarzanbocht en de Hunserug. Al leen is dit niet de droom die hij had als kleine jongen. Pas op zijn 26ste is Frijns toe aan zijn belangrijkste racehoofdstuk, als Audi-coureur in de Deutsche Tourenwagen-Masters. In de scha duw van de Formule 1 een van de populairste Europese raceklassen. „Dat Audi mij in een van hun au to's duwt omdat ze in me geloven, dat vind ik een hele eer", zegt de Limburger. Vertrouwen, het is precies wat hij miste toen hij als jonkie zonder miljoenen of familie met een race verleden ('Ze zien me liever dam men') zijn Formule ï-droom na jaagde. Met drie opeenvolgende ti tels in de opstapklasses leek zijn cv volmaakt voor een Formule 1- stoeltje. Hij testte in 2012 als rookie voor Sauber en Red Buil Racing. En dat deed pijn. „Bij die test voor Sauber was ik sneller dan Nico Hülkenberg. Het team was zo on der de indruk, impressive dit en im- pressive dat. Twee weken later een telefoontje met de mededeling: het gaat toch niet werken. Tja, hoe eerlijk is zo'n wereld dan?" Daar weet hij nu zelf het ant woord wel op. Oké, hij was soms naïef. En een steeds terugkerend citaat ('Bij Red Buil worden cou reurs behandeld als honden') bleef hem maar achtervolgen, terwijl hij die woorden naar eigen zeggen nooit in de mond nam. „Maar alles wat ik zeifin de hand had, heb ik zo goed mogelijk gedaan. Tot het moment kwam dat ik tegen een muur aanliep en niet verder kwam omdat ik gewoon de kans niet kreeg. Dat is, eh, frustre rend...", zo verzucht Frijns. „Kijk, als je goed kunt voetballen, kom je er uiteindelijk wel. Maar in de For mule 1 heb je maar twintig stoel tjes." Ontoereikend voor al het talent, dus gelden er andere wetten. Die van het grote geld. „Neem Marcus Ericsson (de Zweedse Formule 1- coureur bij Sauber, red.) die veel geld meeneemt. Dat gebeurt hier in de DTM gewoon niet. Ze willen hier talent om te winnen. De waardering die ik in de Formule 1 miste, voelde ik hier al nog voor ik de auto ingestapt was." Twee jaar had hij naar eigen zeg gen een knagend gevoel. „Maar thuis blijven zitten en zeggen dat je beter bent dan coureurs die daar nu rijden, daar bereik je ook niks mee", weet Frijns. Vaak genoeg komt hij nu op kartbaantjes jonge talenten tegen die de nieuwe Max Verstappen willen worden. „Al die ventjes zien maar één ding nu, iedereen heeft oogkleppen op. Had ik ook, hoor. Ik was jong, misschien niet zo realistisch. Maar ik zie ook ge noeg ouders met een droom, die enorm lopen te pushen. Realiseer je dan wel: er zijn maar twintig stoeltjes in de Formule 1. En alle Nederlanders die betaald worden om wat ze doen in de racerij, die kun je echt op één hand tellen." Hij is er één van, nu. Niet per se in zijn droomauto, maar de race vreugde is terug. Daar verandert een wisselvallig weekend op Zandvoort - vijfde op zaterdag, zondag een uitvalbeurt - niets aan. „Beetje jammer dat ik nu net in Zandvoort uit moet vallen, maar ik ben blij met wat ik nu mag doen. Die auto, daar leef ik voor. En ook het plezier is nu terug." De kopvrouw van Mitchelton- Scott sloot de Ronde van Italië in stijl af door in de tiende en laatste etappe van en naar Cividale del Friuli haar derde ritzege te pakken. De 35-jarige renster eindigde vo rig jaar nog als derde in de Giro Rosa. Dit jaar was ze ongenaakbaar met de zege in de klimtijdrit en in de bergetappe van zaterdag, die fi nishte op de Monte Zoncolan. De laatste etappe met een beklim ming in de slotfase werd eveneens een prooi voor de regerend wereld kampioene tijdrijden. Van der Vleuten demarreerde op de beklimming van de San Leo- nardo en bleef het peloton in de laatste tien kilometer voor. Lu- cinda Brand kwam na 27 seconden als tweede aan voor de Poolse Ka- tarzyna Niewiadoma. In het eind klassement heeft Van Vleuten een voorsprong van 4.12 minuut op de Zuid-Afrikaanse Ashleigh Mool- man en 6.30 minuut op haar Aus tralische teamgenote Amanda Spratt. Brand finishte op 7.36 mi nuut als vierde. Marianne Vos en Kirsten Wild hebben de Ronde van Italië voor tijdig beëindigd. Vos was in de nacht van vrijdag op zaterdag ziek geworden, Wild stopte ermee om dat ze zich wil voorbereiden op an dere koersen. Beiden stapten zater dag niet meer op de fiets voor de negende etappe. Vos won vrijdag nog de achtste etappe. Het was de eerste zege van dit jaar voor de voormalig wereld- en olympisch kampioene, die rijdt voor de ploeg WaowDeals. Van Vleuten is de derde Neder landse wielrenster die de Giro Rosa op haar naam schrijft. Mari anne Vos won de Italiaanse etap pekoers in 2011,2012,2014 en Anne van der Breggen was de beste in 2015 en 2017. Bij de mannen won eenmaal een nederlander de Giro. dat was Tom Dumoulin in 2017. Bij de laatste editie werd de Limbur ger tweede. jarige Nederlands kampioen in het veld en op de weg moest de Itali aanse kampioen Gerhard Kersch- baumer en de Zwitserse wereld kampioen Nino Schurter voor la ten. Kerschbaumer liet in de voor laatste ronde Schurter achter en fi nishte na anderhalf uur met een voorsprong van 1.13 minuut op de Zwitser. Van der Poel kwam daar weer een kleine minuut later ach teraan. Anne Tauber eindigde net naast het podium. De 23-jarige moutainbikester werd vierde. De Noorse Gunn-Rita Dahle won. Werd testcoureur bij Sauber en la ter Caterham, waarvoor hij l 2014 nog vrije trainingen reed in Bahrein en op Silverstone. Maar zonder sponsor die mil joenen mee wilde brengen, reed hij geen GP. Kijk, als je goed kunt voetballen, kom je er uiteindelijk wel. Maar in de Formule 1 heb je maar twintig stoeltjes maandag 16 juli 2018 Formule ï-droom is over, maar plezier is wel terug Arjan Schouten Zandvoort ROTTERDAM Wielrenster Anne miek van Vleuten heeft gisteren voor het eerst in haar carrière de Giro Rosa op haar naam ge schreven. Annemiek van Vleuten wint voor de eerste keer de Giro. FOTO COR VOS ROTTERDAM Mathieu van der Poel is als derde geëindigd bij de wereldbekerwedstrijd mountain bike in Vallnord in Andorra. De 23- Robin Frijns, rechts in de blauwe Audi, bij een moedige in haalpoging gisteren tijdens de DTM-race in Zandvoort. - Robin Frijns (26)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 35