Dit WK geef ik aeen voldoende 3 de winnaar weinig sympathie op Mbappé a la Pelé Shearer woest toernooi, maar Frankrijk wordt be loond voor een collectief met am per zwakke plekken. Het heeft de ervaring van een (verloren) EK-fi- nale van twee jaar geleden in eigen land bovendien. Het heeft kracht patsers en stilisten, snelheid en ver stand, voortreffelijke verdedigers en individualisten, brille en hard heid. Slechts keeper Lloris had gis teren een mindere dag, blunderend bij de 4-2 van Mandzukic. Het had geen kwalijke gevolgen, want span nend werd het ook daarna niet meer. Black, Blanc, Beur Ze komen allemaal stralend voor bij, beneden op het veld in Moskou. Al die Franse spelers met al hun bij zondere verhalen en achtergron den, net als het elftal dat in 1998 we reldkampioen werd, destijds herin nerd om zijn eretitel Black, Blanc, Beur, als afspiegeling van de mo derne Franse samenleving. Dit elftal is ook in dat perspectief een volwaardig opvolger van de kampioenen van weleer. Zidane, Deschamps en Desailly heten nu Pogba, Griezmann en Varane. Ze maakten een volksfeest los in Parij s en al die andere Franse steden, dui zenden kilometers verderop, in een land dat jaren van diepe maat schappelijke crisis kende, maar dat nu collectief uit zijn dak gaat. Zo gaat dat met WK-finales: het zijn wedstrijden die bovenal worden herinnerd om hun mo menten en om hun sterren, om hun uitslag en om hun winnaar. Over negentig minuten gezien was dat Frankrijk - en over een heel toer nooi bezien kun je dat moeilijk on terecht noemen. Column WILLEM VAN HANEGEM Stromende regen na de finale. De Fransen moesten hun feestje vieren met een nat pak. Misschien was dat wel alleszeggend. En die vreselijke Gianni Infantino, de grote baas van de FIFA, stond ook in de regen, want de eerste paraplu was voor Vladimir Poetin. Het was misschien moeilijk kiezen voor de orga nisatie voor wie die paraplu was, maar ik had die Infantino ook lekker in de regen laten staan. Met z'n gebral over het beste WK ooit en zijn regen aan complimenten. En dat langdurige knuffelen van spelers die daar helemaal niet op zitten te wachten. Misschien was het inderdaad goed georgani seerd daar in Rusland. Dat zal allemaal wel, maar ik hoor na alle toernooien dezelfde teksten: het is altijd weer beter en mooier geweest. Nou, als we er in de toekomst nog zestien landen bij moeten krij gen, weet ik eigenlijk niet waar we ze die vandaan moeten halen. En als het beste land zoals Frankrijk al niet meer vooruit wil voetballen, dan vrees ik het ergste voor de kijkers. We zullen de Fransen niet herinneren als een mooie ploeg, het publiek heeft gewoon te weinig ge kregen. Ondanks al die goede spelers die bonds coach Didier Deschamps tot zijn beschikking heeft. De Kroaten staan met lege handen, maar de mensen zijn niet gek. Zij hebben de meeste indruk gemaakt, met Luka Modric voorop. Ook in de finale. Modric verdiende de prijs van de beste speler van het toer nooi. Het is veelzeggend dat die speler niet uit het team van de wereldkampi oen is gekomen. De Fransen hadden mazzel in de finale. De ope ningstreffer viel uit een vrije trap waar Antoine Griezmann de boel belazerde, een pure schwalbe. Die strafschop waaruit het 1-2 wordt, was gewoon een lachertje. Als de regel echt zo duidelijk is, dan had die arbiter Pitana het vast niet vijf keer moe ten terugkijken. En die hele kamer vol videorefe- rees wist het ook niet, kreeg ik het idee. Die hele kamervol videorefs wist het ook niet, kreeg ik het idee Ingrepen VAR Topscorers imiii wc-wMauu Voortaan moet je dus met je handen op je rug omhoog springen, dan maak je geen hands. Probeer het eens een keer, zou ik zeggen. Als je dat een gekke regel vindt, zeg gen ze hier en daar vast dat je ouder bent geworden. Maar ik lees van die nieuwlichters ook overal dat het geven van voor zetten zinloos is en afstands schoten al helemaal. Maar ik zag ze er op die manier toch vaak invliegen. Dit WK zou ik geen vol doende willen geven. Maar ik blijf een voetballiefheb ber. Alleen verheug je je zelf vaak op iets wat er in de praktijk helaas niet uit komt. Nu maar aftellen naar de start van het nieuwe eredivisieseizoen. maandag 16 juli 2018 GO De Franse se lectie viert de wereldtitel. Linksboven, wapperend met de Tricolore, bondscoach Didier De- schamps, die als speler ook al eens wereld kampioen werd (in 1998). FOTO AFP Koning Filip was de eerste om de ploeg bij thuiskomst te bedanken voor een prachtig WK. FOTO AFP Kompany kan zijn ogen bijna niet ge loven op het bordes van het stadhuis in Brussel: een zee van fans, zo ver hij kan kijken. FOTO REUTERS Kylian Mbappé (19 jaar, 207 dagen) is na zijn 4-1 de jongste doelpuntenmaker in een WK-finale sinds Pelé in 1958. De Bra ziliaan was 17 jaar en 249 dagen toen hij de 1-3 en de 2-5 maakte tegen Zweden. Op dit WK werd 22 keer om de extra ogen van de VAR gevraagd. In 15 gevallen ging het om een strafschopkwestie. BBC-analyticus Alan Shearer he kelde de strafschop voor Frankrijk, gegeven via de VAR. „Zo'n krankzin nige beslissing zou geen invloed mogen hebben op een WK-finale." 1. Harry Kane (Eng) 6 2. Antoine Griezmann (Fra) 4 Kylian Mbappé (Fra) 4 Romelu Lukaku (Bel) 4 Cristiano Ronaldo (Por) 4 Denis Tsjerisjev (Rus) 4

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 31