Brons met gouden glans voor België Frankrijk heeft een ploeg vol prachtspelers, maar door zijn zakelijke stijl wekt 2 WK VOETBAL RUSLAND 2018 A Primeur Mandzukic Opvolger van Brandts Een boeiende finale vol memorabele momenten, exact in lijn met het WK zoals het zich vijf weken lang voltrok. Frankrijk stal weinig harten, Kroatië veroverde alom sympathie, maar onverdiend kon je de Franse zege moeilijk noemen. anderen Emmanuel Macron en Vladimir Poetin, krijgt Kroatië nog maar eens een warm applaus van de duizenden fans op de tribune. Sympathie Zo gaat dat vaker met underdogs, maar die sympathie won Hrvatska óók met zijn spel. Frankrijk voet balt zoals coach Didier Deschamps dat jarenlang deed: zakelijk, zuinig, berekenend. Het leunt op controle, om bij balverovering razendsnel de aanval te zoeken, anticiperend op de individuele klasse van met Eindeloos laat de prijsuitreiking op zich wachten in het Loezjniki-sta- dion, na afloop van de 4-2 overwin ning van Frankrijk op Kroatië. Het podium staat al tien minuten klaar. De Fransen maken nog maar een dansje, de Kroaten staren iets ver derop wezenloos voor zich uit, dicht bij elkaar in hun rood-wit ge blokte shirts. Het biedt de tijd om te overden ken wat we nu allemaal hebben ge zien. Welk van al die tegenstrijdige gevoelens nu precies overeind blijft na een WK-finale die boeiend en aantrekkelijk was, maar tegelijk verwarrend en onbevredigend. Alleen al door dat ene moment op slag van rust, toen Ivan Perisic de bal tegen zijn hand kreeg uit een corner van Antoine Griezmann. Scheidsrechter Néstor Pitana kreeg van videoreferee Danny Makkelie het advies om de handsbal nog eens op het scherm te bekijken; het was onmiskenbaar voetbalhistorie, maar niet per se voetbalhistorie om blij van te worden. Griezmann benutte de alsnog toegekende strafschop, op een be langrijk moment in de wedstrijd, en op dat moment tegen het spel- beeld in bovendien. Underdog Kroatië was tot die 2-1 de betere. Het won de slag op het middenveld, het zette feilloos druk op de Fransen, die amper verder kwamen dan fantasieloze lange ballen richting eilandspits Olivier Giroud, de man die in zijn 546 speelminuten op dit WK welgeteld nul keer op doel schoot. De openingsgoal van de Kroaat Mario Mandzukic zeilde ongeluk kig in eigen doel, na een discutabel verkregen vrije trap van Griez mann. Ook daarom voelde de ge lijkmaker van Ivan Perisic als een vorm van rechtvaardigheid: 1-1. Het stadion in Moskou veerde op, de wedstrijd kreeg prompt een extra dimensie, Kroatië putte nóg meer moed en energie dan het al had. Gouden confetti Maar anderhalf uur later, om iets na half 9 plaatselijke tijd, als de regen plots met bakken uit de hemel valt, danst wereldkampioen Frankrijk de horlepiep in een zee van gouden confetti - en onterecht kun je dat ook weer niet noemen. Vier goals maken in een WK-finale: het is name Griezmann of Mbappé. Geen tactiek voor romantici, wél precies in lijn met het WK in Rusland, waar snel 'omschakel- voetbal' de dienst uitmaakte. Nummer 3 België speelde dat re actievoetbal een stuk aantrekke lijker en frivoler dan de Fransen, maar niet per se beter. Mooi of niet, Frankrijk toonde zich dom weg de meest complete, de meest uitgekookte, en kwalitatief ge woonweg de beste. Terecht won Luka Modric de prijs voor beste speler van het sinds 1970 niet meer voorgekomen. Prachtig was de aanval op weg naar de 3-1 van Paul Pogba, opgezet door de granieten middenvelder zelf. En dan moest de bekroning van Kylian Mbappé nog komen, de gedoodverfde ster van vandaag, morgen en overmorgen, de eerste tiener sinds Pelé (in 1958) die scoort op het hoogste voetbalpodium ter wereld: 4-1. Zoveel mooie spelers, zoveel klasse, maar precies daarom roept de winnaar ook tegenstrijdige ge voelens op. Terwijl aanvoerder Hugo Lloris aan een ereronde be gint, onder toeziend oog van onder TROOSTFINALE maandag 16 juli 2018 GO Mario Mandzukic maakte het eerste eigen doelpunt ooit in een WK-finale. In totaal waren er dit toernooi twaalf voetballers die hun eigen doelman passeerden, een verdub beling ten opzichte van het WK in 2014. Mandzukic is de eerste speler die in één WK-wedstrijd zowel de eigen keeper als de vijandelijke doelman passeert sinds Ernie Brandts in 1978. De Nederlander maakte de 0-1 én de 1-1 tegen Italië, Oranje won met 2-1. Frankrijk - Kroatië 4-2 Wereldkampioen stal weinig harten 18. Mandzukic (e.d.) 1-0 1-1 28. Perisic 38. Griezmann (pen.)2-1 59. Pogba 3-1 65. Mbappé 4-1 4-2 69. Mandzukic Opstellingen Lloris Subasic Pavard Vrsaljko Varane Lovren Umtiti Vida Hernandez Strinic Mbappé 81. Pjaca Pogba Modric Griezmann Brozovic Kanté Rakitic 55. N'Zonzi Rebic Matuidi 71. Kramaric 73. Tolisso Mandzukic Giroud Perisic 81. Fekir Scheidsrechter: Pitana (Arg) Toeschouwers: 78.011 Frankrijk Kroatië Sjoerd Mossou Moskou Net als Oranje vier jaar eerder zijn de Belgen zichtbaar blij met hun bron zen medailles. FOTO AFP De finale werd aan het begin van de tweede helft korte tijd stilge legd toen leden van de Russische punkband Pussy Riot het veld bestormden. De groep staat bekend om zijn verzet tegen president Vladimir Poetin. foto reuters België heeft de teleurstelling van de gemiste finale knap verwerkt. De Rode Duivels legden zaterdag beslag op de derde plek door Engeland te verslaan: 2-0. Thomas Meunier en Eden Hazard maakten de doelpunten. Bij thuiskomst kreeg de Belgische ploeg in Brussel een vorstelijk onthaal. Mertens (I) en De Bruyne (r) vieren de beslissende 2-0 met maker Eden Hazard. FOTO REUTERS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 30