IÉ 21 Wie kan vanuit zijn huis de dijk oversteken en heeft dit uitzicht? hebt hier niets. Geen winkels, geen café. Alleen een camping en wat huisjes. Voor alles moet je rijden. Een probleem vind ik dat niet. Ik ben het gewend. Vanuit je werk doe je bood schappen en rijd je door. Zoveel moeite is dat niet. En wie kan nu vanuit zijn huis de dijk oversteken en heeft dit uitzicht over de Ooster- schelde?" Getijdenhaven De haven van Strijenham is een van de weinig overgebleven getijdenha- vens aan de Oosterschelde. Waar nu plek is voor dertien plezierbootjes, laadden en losten eeuwenlang beurt schippers hun lading van en op de kade. Landbouwproducten als hooi, stro, uien, aardappelen en suikerbie ten verlieten via het haventje het ei land. De levendigheid van weleer is er nog steeds, nu in de vorm van fiets en waterrecreatie. „Als ik voor iedere fietser die passeert een euro krijg, was ik schatrijk", zegt Rijstenbil. „Je wilt niet weten wat hier op een dag voorbijkomt. Racefietsers, bakfiet sen, elektrische fietsen en helaas ook steeds meer brommers en motoren. Die mogen hier niet komen. Maar ge handhaafd wordt er niet." Binnendijks hangt een vrouw de was op. Ze is net thuisgekomen en haar kinderen vragen om aandacht. Even verderop zit een vrouw in de schaduw onder de bomen. Het is de Roosendaalse Anneke Bogers. Haar man is een rondje fietsen. Zelf kan ze het felle zonlicht niet verdragen van wege een recent ongeval. Bogers is een vaste gast in Strijen ham. Ruim veertig jaar komt ze hier, hoofdzakelijk voor de rust. „Vaak ne men we de fietsen mee. Rijden we naar Sint-Maartensdijk. Eten we daar een ijsje en komen we weer terug. Het uitzicht over de Oosterschelde blijft mooi. Nee, een huisje hebben we hier nooit willen kopen. Daarvoor gaan we nog te graag naar het buiten land." Dat er geen voorzieningen zijn, zo als een eettentje of café maakt An neke niets uit. „We nemen gewoon onze eigen thermoskan mee. Veel meer hebben we niet nodig. Alleen als je naar het toilet moet heb je een probleem." Ze hoopt dat de rust blijft. „We praten met niemand over Strijen, dan blijft het hier zoals het nu is." Van een fietsmuseumpje heeft de Roosendaalse nooit gehoord. Ze zit er met haar klapstoel hooguit 200 meter vandaan. En groot is Strijenham met drie straten niet. Fietsmuseum Aan Onder de Zeedijk staan de meeste huisjes. Helemaal aan het eind woont Kees van den Berg met zijn vrouw. Hij woont nu 35 jaar op nummer 14. Neergestreken uit Berkel en Rodenrijs in de zoektocht naar een betaalbare woning. Vijfjaar gele den heeft hij een fietsmuseum ge opend, Vieux Vélo. Het schuurtje naast het huis staat vol fietsen. Van een eenwieler tot fietsen uit de oorlog. Maar ook aller lei accessoires. Het museumpje ver telt de geschiedenis van de fiets vanaf pakweg begin 1800 tot begin vorige eeuw. Als Kees eenmaal begint te vertellen, weet hij niet van ophou den. Zijn verhaal gaat over dierenarts Dunlop die banden van schapendar men maakte en eindigt met een ge reedschapskoffertje van de ANWB. Het museumpje heeft geen ope ningstijden. Wie binnen wil kijken, kan bellen voor een afspraak. Het te lefoonnummer is 0166-612648. maandag 16 juli 2018 GO 'l '.A'V Anneke Bogers komt al ruim veertig jaar in Strijenham. Samen met haar man maakt ze graag fietstochtjes, zoals naar Sint-Maartensdijk, fotos ernestaverburg -Han Rijstenbil Kees van den Berg opende vijf jaar geleden fietsmuseum Vieux Vélo in Strijenham.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 21