Provoost sterkste tijdens ringrijden XL 103-jarige maakt nog haar eigen soepje - V EN 19 OPEN DAG HISTORISCHE WERF Vol bewondering bekijken Els Dikland en Luc van de Poel zaterdag de in het verleden als jacht afgebouwde open hoogaars Seepaerd in de werfloods van de historische scheepswerf C. A. Meerman in Arnemuiden. De Rotterdammers zijn net aan hun eerste va kantie op de eigen lemsteraak Harlingen to begonnen. „Een mooi vaartuig, maar zo'n houten schip is weer heel iets anders. Ik kan me bijna niet voorstellen dat deze planken nieuw zijn. Het ziet er echt fantastisch uit. Maar het onderhoud zal niet te betalen zijn", denkt Luc. Dikland en Van de Poel staan model voor de meeste bezoekers tijdens de jaarlijkse open dag van de scheepswerf. Als de Meerman- werf tijdens andere festiviteiten open is, komt een bonte pluimage aan bezoekers het terrein op. Maar tijdens de 'gewone' open dag zien vrijwilligers de laatste jaren vooral 'de echte scheepsliefhebbers', mel den de dames bij de ingang, die za terdag ruim 350 bezoekers telden. Scheepsmodellen Tot die echte liefhebbers behoort Niek Peters, voorzitter van de Stichting Maritiem Erfgoed Vlis- singen en één van de voortrekkers bij de renovatie van torpedowerk- schip Mercuur in het Vlissingse Dok. Behalve naar de opgeknapte en nog te restaureren hoogaarzen en andere platbodems heeft hij ook meer dan gemiddelde belang stelling voor de scheepsmodellen van de School voor Scheepsmo- delbouw uit het Vlaamse Baas rode. Een aantal 'scholieren' laat een collectie al dan niet afge bouwde scheepjes in de zaagloods zien. De scheepsmodelbouwschool staat op een oude scheepswerf langs de Schelde en is heel wat meer dan een hobbyclubje, be zweren de leerlingen. Zo worden de modelboten precies op schaal gemaakt. Een op twintig, stelt één van de mannen achter de tafel. Een ijzeren wet is dat ook weer niet, geeft Herbert Delange toe. Zijn nauwkeurig nagebouwde Blan- De modelbouwschool is heel wat meer dan een hobbyclubje kenbergse scute is 25 keer zo klein als het origineel dat vroeger in gro ten getale in de haven van de Vlaamse badplaats lag. Niek Pe ters' respect is er niet minder om. De scheepjes zien er een stuk pro fessioneler uit dan de 'bottertjes', die hij vroeger als hobbyist in el kaar zette. Buiten de loodsen op het werf- terrein is Rietje Dijkstra aan het eind van de middag behoorlijk verhit geraakt. De Bruse houdt met man Wout het draaiorgel Den Braven Hendrik aan de praat. In originele kledij. „Dat hoort na tuurlijk op zo'n open dag, maar warm is het wel." Wout hangt zijn taak als orgelman af en toe aan de wilgen, omdat hij ook bij De Nieuwe Zorg wil kijken. De Zeeuwse schouw, die in een vorig leven als Philippine 67 voor de mosselvisserij werd ingezet, maakte net een eerste vaartocht. Oud-docent Ab van der Ven ziet de mosselschuit ook als leerproject. Twee jaar terug onder zochten leerlingen van Het Goese Lyceum of de schouw de diesel motor kon inruilen voor een elek tromotor. Dat bleek niet zo simpel, maar nu onderzoeken 5- en 6- vwo'ers of redox flow batterijen het schip voort zouden kunnen stuwen. Mosselfeesten Wout Dijkstra vindt die experi menten zeer interessant, maar is vooral blij dat de schouw weer in de vaart is. Hij kocht het schip be gin deze eeuw en richtte een stichting op om De Nieuwe Zorg weer in de vaart te krijgen. Nu dat gelukt is, heeft hij zijn bestuursfunctie van de stichting er aan gegeven, maar De Nieuwe Zorg blijft hem dierbaar. Hij hoopt dat de schuit over zes weken tij dens de Mosselfeesten in zijn thuishaven is te bewonderen: midden op de Markt van Philip pine. De XL is inmiddels een begrip en 45 ringrijders van verschilldende afdelingen wilden graag hun visi tekaartje afgeven in Westkapelle. Koen Minderhoud van de thuis- vereniging, Emiel Provoost en Tristan de Visser van de afdeling Domburg en Jasper van der Maas van de afdeling Ritthem wisten alle 25 ringen te steken. Emiel Pro voost slaagde er vervolgens in twee keer de ring van tien milli meter te steken en won daarmee de wedstrijd. Tristan de Visser stak één keer het kleine ringetje en werd reservekampioen. De eerste beker was eveneens een prooi voor Provoost. Krijn Cop- poolse won de tweede en Ronald Geertse de derde beker. Op Provoost stond zaterdag geen maat, hij zegevierde ook nog in de pollepelkamp. In Veere reed de afdeling Gapinge zaterdag een wedstrijd met negen sjezen. Femke Dingemanse en haar opa Jan Jakobsen vielen daar in de driemaal in de prijzen: het dagklassement, de Bronzen Boogzweep, de pollepel én de be ker van de Veerse ondernemers. OOST-SOUBURG Henny de Jonge-Guequirre mag dan zaterdag 103 zijn geworden: ze kookt nog zelf. „Maaltijden van Tafeltje Dek- je vind ik niet lekker. Soep uit een pakje ook niet. Er gaat niets boven eigengemaakte groenten- of toma tensoep." Mevrouw De Jonge is moeder van drie kinderen: Willy, Jan en Jack. Jacky ('zo noemen de meesten me van kleins af) ontvangt de verjaar dagsvisite in het huis in Oost-Sou burg waar zijn moeder nog steeds zelfstandig woont. Goed, met een beetje hulp van Thuiszorg en enkele goede vriendinnen. Het zicht van Henny is tot haar ongenoegen zeer beperkt, want, maar de televisie gaat wel aan, want het Journaal en ander nieuws horen, kan ze nog uit stekend. maandag 16 juli 2018 Alleen voor échte liefhebbers René Hoonhorst Arnemuiden Emiel Provoost heeft zaterdag in Westkapelle het Ringrijden XL gewonnen. Martijn Minderhoud Westkapelle De 103-jarige 'Jacky' de Jonge kokkerelt nog zelf. foto lex de meester A Rotterdamse Els Dikland (op het trapje) bekijkt de in restauratie zijnde Seepaerd. foto lex de meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 19