Robert Schumann was een gekwelde geest k'a en Judith: samen knallen 17 Max en zijn oma Clasina: donderdag met feestmuts Dylan raakte verslaafd en stak zijn vader Leunis aan hoogtepunt van het jaar, net als voor de wandelaars. „We leveren een week vakantie in om keihard te werken, maar het is zó leuk om erbij te horen. We lopen niet, maar zijn wel één van de vijftigdui zend", zegt Inge, die in het dage lijks leven op de meldkamer van de politie werkt. Ze werkt ko mende week ook op de meldka mer, maar dan die van de Vier daagse. „We houden bijvoorbeeld bij hoe druk het op het parcours is en of de EHBO'ers het nog wel aankunnen." Rita is verpleegkun dige op verschillende medische posten langs de route. „Ik help bij voorbeeld mensen die onwel wor den, of oververhit zijn. Het is één groot feest, al zie je soms ook ver driet, want ik moet mensen soms vertellen dat ze de eindstreep niet meer kunnen halen. Maar vorig jaar vloog een wandelaar die ik ge holpen had, me na de finish om de nek. Hij zei: 'Ik heb het gehaald dankzij jou.' Daar doe je het voor." Iax Sieverding (11) uit Vlissingen kan niet wachten tot het morgen is. Dan mag hij eindelijk meedoen aan de Vierdaagse. Hij hoort bij de allerjongste lopers, want kinderen mogen pas mee doen in het jaar dat ze 12 worden. Voor Max is het wel een heel speciale week, want donderdag is hij jarig. „Dan loop ik met een feest muts op", vertelt hij. Max loopt met zijn oma Clasina (71). Zij loopt de Vierdaagse voor de zevende keer. Als lid van de Vlissingse wan delvereniging Willen Is Kunnen (WIK), loopt ze bijna elke week een tocht. „Mijn man is zes jaar gele den overleden. Toen ben ik begonnen met wandelen. Het is gezellig, en als je wandelt, kun je je gedach ten kwijt. Dit jaar ging Max vaak mee, om te trainen voor de Vierdaagse: ze lie pen samen in België, Kin derdijk en in Kapelle. „Heerlijk was dat", zegt Clasina. „Max is heel leer gierig. Hij wilde van alles weten over Zeeland." Max is gek van het leger: hij wil later soldaat worden. Hij hoopt dat hij tijdens de Vierdaagse militairen te genkomt. „Ik heb legerlied- jes uit mijn hoofd geleerd." Ik doe mee aan de Kust- marathon, als jij mee doet aan de Vierdaagse. Die afspraak maakte Mir jam van Hijfte (27) uit Yer- seke vorig jaar met haar vriendin Judith Snoeck (24), ook uit Yerseke. Mir jam liep de Vierdaagse vo rig jaar voor het eerst, al is wandelen niet bepaald haar hobby. „Het gaat een beetje te langzaam", vindt ze. Maar de Vierdaagse wilde ze weieens meemaken. „De sfeer is leuk, en ik wilde een prestatie neerzetten." Judith kan het wandelen meer waarderen. „Je ziet zo veel mooie dingen, die je niet ziet als je in de auto of op de fiets rijdt." Ze gaat de uitdaging daarom graag aan. „Ik ben benieuwd hoe mijn lichaam erop gaat rea geren. Het wordt een uit puttingsslag, maar je krijgt er veel voldoening van." De twee meiden zitten samen in een voetbalteam. „We zijn allebei een beetje gek", zegt Judith. „We kunnen lachen om kleine grapjes en kletsen graag. We kunnen heel serieuze gesprekken hebben en vijf minuten la ter weer dollen." Veel trai ningskilometers hebben Judith en Mirjam niet in de benen. „Maar ik heb er ver trouwen in", zegt Mirjam. Judith: „We hebben een goede basisconditie. We gaan gewoon knallen." MuziekPodium Zeeland noemt zich een nomadisch podium en dat klopt, want de muziekliefheb bers moeten elke week naar een andere locatie in de gemeente Veere trekken. Een trektocht mag bovendien spannend en verras send zijn. Het programma was verrassend. Een smaakvolle com binatie van werken van Robert Schumann en drie 20ste eeuwse componisten. Ook was de afwisse ling in bezetting aangenaam, naast drie solo's, twee duo's en tot slot het pianotrio van Schumann. Schumann was een man die vaak depressief was, een gekwelde geest die prachtige pianomuziek, liede ren en kamermuziek schreef. In 1853 besloten Schumann, Dietrich en Brahms samen een vierdelige compositie voor viool en piano te schrijven, met de naam F.A.E. So nate. De letters staan voor Frei Aber Einsam. Schumann schreef twee delen, deze vulde hij kort daarna aan met nog twee delen die samen de derde sonate vormden. Enkele maanden later probeerde Schumann zelfmoord te plegen. Twee jaar later stierf hij in een in richting. De sfeer van oneven wichtigheid, gekweldheid en de pressiviteit zijn te herkennen in sonate 3. Niek Baar en Ben Kim De drie uitzonderlijke musici vormen niet de eenheid die broodnodig is voor een trio speelden het openingsdeel gepas sioneerd, het Scherzo speels met rollende loopjes en de finale le vendig met stevige accenten. Heel anders klonk Adagio en Al legro (oorspronkelijk geschreven voor piano en hoorn, Schumann vond dat het ook door hobo, viool of cello gespeeld kon worden). De mooie melodie klonk simpel en warm. Ella van Poucke speelde soepel, met contrasten en een uit gebalanceerde dynamiek. De drie solostukken waren apart en soms spannend. De Etude van Nikolai Kapustin voor piano was een constant voortrollende im pressie, bijna grappig. Het Arioso van Einar Englund is echt modern, weinig melodisch. Eigenlijk een grote demonstratie van de techni sche mogelijkheden van de viool. Het korte werk van George Crumb voor cello overtuigde door de lange getrokken tonen. Het Pianotrio nr.i van Schu mann met een stormachtig ope ningsdeel en daarna een onwezen lijke melodie door de strijkers, bracht de gekwelde geest van Schumann terug. Ondanks het speels vertolkte scherzo en het poëtisch gespeelde langzame deel met een opmerkelijke passage waarin de cello in het hoge regis ter speelde en de viool in het lage, vormden deze drie uitzonderlijk goede musici, niet de eenheid die broodnodig is voor een trio. De pi anopartij was te vaak overheer send en dat verstoorde de balans. Muziekpodium Zeeland Werken van Schumann, Crumb, Kapustin en Englund. Door Niek Baar, Ella van Poucke en Ben Kim. Gehoord zondag 15 juli in de Johanneskerk in Domburg. vMv*> - Dylan van de Velde (25) uit Zaamslag raakte vorig jaar verslaafd aan de Vierdaagse. Hij deed toen voor het eerst mee en vond het 'prachtig'. „Alle mensen hebben hun eigen zorgen, maar tijdens de Vier daagse is er maar één geza menlijke zorg, en dat is die tocht uitlopen. Dat geeft zo'n broederlijkheid. Mensen die het niet meer zien zitten, worden gesteund door onbe kenden. En bij binnenkomst op vrijdag word je door het publiek ontvangen als een held." Zijn vader Leunis (53) stond vorig jaar in het pu bliek om zijn zoon aan te moedigen. „Ik vond de sfeer zó geweldig dat ik ook wel een keer mee wilde doen." Hij houdt woord: komende week loopt Leunis vier keer veertig kilometer. Samen lo pen met zijn zoon gaat maar deels, want Dylan loopt vijf tig kilometer per dag. „We proberen samen te komen. Het voordeel is dat we elkaar via een app kunnen volgen." De twee hebben ook meer dere keren samen getraind. „We praten onderweg over voetbal, hobby's, werk: van alles eigenlijk. Dylan: „Dat is het mooie van wandelen: je kunt heel veel praten, ook met andere mensen." maandag 16 juli 2018 Het is een groot feest Max Sieverding en zijn oma Cla- sina. FOTO LEX DE MEESTER In de Klassieke Zomerserie in Veerse Kerken genoten toeris ten en Zeeuwen van het optre den van Niek Baar (viool), Ella van Poucke (cello) en Ben Kim (piano). Drie jonge musici die momenteel de grote podia ver overen. Jeanette Vergouwen RECENSIE Mirjam van Hijfte (links) en Judith Snoeck. foto mechteld jansen Dylan (links) en Leunis van de Velde. FOTOCAMILESCHELSTRAETE J

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 17