De klant gaat er niet over II 0) O O lil 13 Onderzoeker gooit knuppel in hoenderhok AAN HET WERK VISSENLEER PRODUCTIE Nog niet zo gek lang geleden moesten Bijenkorfmedewerkers in Amsterdam de klanten benaderen met een vragen lijstje over hun eigen functioneren. De mini- enquête is na interne kritiek een stille dood gestorven. Eind goed al goed, zou je denken, ware het niet dat Vodafone en ABN Amro dergelijke enquêtes nog steeds hanteren. Het fenomeen werd in 2003 bedacht door marketinggoeroe Fred Reichheld. Hij beweert in zijn boek The Ultimate Question dat als klanten zeggen dat ze je zullen aanbevelen, het goed zal gaan met je bedrijf. Hij noemde het de Net Promotor Score (NPS). Bedrijven waren zo enthousiast over de NPS dat ze deze niet al leen gingen gebruiken voor het beoordelen van hun bedrijf, maar ook voor het beoor delen van hun mede werkers. In plaats van zelf allerlei vage en lange gesprekken te moeten houden, laat een lei dinggevende het beoor delen van medewerkers over aan klanten. De baas hoeft alleen nog maar zijn iPad te pak ken, op zijn NPS-dashboard te tikken en ziet hoe zijn medewerkers functioneren. En dat allemaal dankzij één simpele vraag! van zo'n NPS nagenoeg nul. Diverse weten schappers hebben de relatie tussen NPS en succes getest en vonden niets. De wetenschap pers Pollack en Alexandrov raadden het ge bruik zelfs sterk af. Een goede baas beoordeelt niet op basis van een onzinnig en lui instrument als de NPS. Een goede baas loopt mee op de werkvloer en weet wat er speelt. Natuurlijk mag hij zijn medewerkers kritiek geven, maar dan wel op een eerlijke manier en op basis van alle omstandigheden waarin die medewerker zijn werk moet verrichten. Mocht jouw baas ook nog een NPS-achtig instrument gebruiken, laat hem of haar dan deze column lezen en vraag hem hoe groot de kans is dat hij dat instrument wil aanbevelen voor een enkele reis naar de prullenbak. Een goede baas loopt mee op de werkvloer en weet wat er speelt. Hij mag kritiek geven, maar opeen eerlijke manier De discussie om de pensioenleef tijd te bevriezen of zelfs te verlagen, zoals de bonden eisen, vindt Bois sonneault, onderzoeker aan het de mografisch instituut Nidi, achter haald. De centrale stelling in het onderzoek waarop hij vorige week promoveerde, is dat het voor het gros van de werknemers fysiek geen enkel probleem is om (nog) langer door te werken dan de hui dige AOW-leeftijd van 67 jaar. De bonden gruwen hiervan. Zij bena drukken juist dat steeds meer men sen arbeidsongeschikt raken nu ze langer moeten doorwerken. „Het gaat om de gezondheid. Voor gezonde mensen is het fysiek geen enkel probleem om langer door te werken. Voor mensen met een slechte gezondheid is de kans op ar beidsongeschiktheid veel groter. Maar dat is een zeer kleine groep." „Je ziet dat managers langer gezond blijven dan arbeiders. In het alge meen geldt dat hoogopgeleiden langer gezond blijven dan laagop geleiden. Ik heb Amerikaans onder zoek bekeken en dan blijkt dat witte mensen langer gezond zijn. Fysiek zwaar werk leidt vaker tot arbeidsongeschiktheid. Uit de data blijkt dat mensen die nu 50 jaar zijn zes jaar langer kunnen doorwerken dan de huidige pensioenleeftijd. Voor 95 procent van de gevallen is dat geen probleem. Slechts 5 pro cent haalt het niet vanwege hun ge zondheid." Mensen die nu 50 zijn, kunnen zes jaar langer doorwerken dan de huidige pensioenleeftijd „Gezondheid is een subjectief be grip. In enquêtes geven mensen aan zich ongezonder te voelen dan uit objectieve testen blijkt. Ik heb ove rigens alleen naar de fysieke ge zondheid gekeken; die is te meten. Wat ook een rol speelt, is dat fysieke arbeid minder zwaar wordt door al lerlei maatregelen." „Mogelijk speelt geestelijke ge zondheid een grotere rol. Mensen klagen over de geestelijke belasting, zeker in kantoorbanen. Het kan zijn dat de geestelijke gezondheid het verschil verklaart tussen hoe ge zond mensen zich voelen en hoe gezond ze zijn volgens objectieve meetmethoden. Dat aspect heb ik niet onderzocht." „Nee, een hogere levensverwach ting betekent niet automatisch dat mensen meer jaren gezond kunnen blijven werken." Dus er is wel degelijk een maxi mumleeftijd voor werknemers. Dat het echt niet meer gaat. Hoe gaat u de ene conclusie verbin den met de andere? „Vooropgesteld: het is heel moei lijk om gezondheid goed te meten. Wat wel een feit is: gezonde men sen kunnen langer doorwerken dan mensen met een slechte ge zondheid. Er moet dus tijdig aan dacht zijn voor de conditie van werknemers. Het is van belang dat mensen gezond zijn als ze de laat ste fase van hun carrière ingaan. Ook moet goed gekeken worden of de eisen die de baan stelt overeen komen met de capaciteiten van mensen. Dat moet goed op elkaar worden afgestemd." JSFiets goedkoper Opel moet uitleg geven maandag 16 juli 2018 GO In de praktijk blijkt de toegevoegde waarde Richard Engelfriet is spreker en schrijft managementboeken. Vissenhuid gebruiken om leer van te maken? De Keniaan Newton Owino doet het. Met zijn be drijfje Alisam Product Development produceert hij op organische manier leer voor tassen, schoe nen of riemen. De medewerker op de foto gebruikt nijlbaarshuid als grondstof, fotoafp 'Zes jaar later met pensioen' Zo'n 95 procent van alle werk nemers kan (fysiek) makkelijk doorwerken tot na zijn 70ste verjaardag, betoogt onderzoe ker Michael Boissonneault. De vakbonden zijn hier mordicus op tegen. Peet Vogels Rotterdam Volgens u klopt de conclusie dat oudere werknemers eerder ar beidsongeschikt raken dus niet? Hoe klein is die groep, en wie val len daaronder volgens uw onder zoeksgegevens? -Michael Boissonneault, onderzoeker Hoe verklaart u de toenemende arbeidsongeschiktheid dan? Er is dus iets anders aan de hand? Mensen blijven fysiek langer ge zond. Betekent het dat mensen straks tot hun 80ste kunnen doorwerken? BESTELLING Straaljager Joint Strike Fighter (F-35) wordt vermoe delijk weer iets goedkoper nu de Verenigde Staten hun handtekening hebben gezet onder een order van 13 miljard dollar. De mega- deal maakt vol gens bronnen de weg vrij voor meer bestellin gen die tot doel hebben de kos ten per jet te verlagen. DIESELGATE Opel moet zich verantwoorden voor de werking van drie nieuwe types dieselmo toren. Dat heeft het Duitse mi nisterie van Ver keer bevestigd. De vragen van de Duitse over heid gaan over het systeem dat de uitlaatgas sen van de die selmotoren rei nigt. Tot nog toe was Opel niet betrokken bij de schandalen rond diesel. E o c moet. Richard Engelfriet helpt je uit de brand en scheidt de zin van de onzin. Nooit kun je eens rustig je werk doen. Om de haverklap krijg je van de baas te horen dat het anders

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 13