'Borat' zet politici VS voor paal met peuterschutters Water uit radiateur redt leven vrouw na crash Meer dan vijf jaar wachten op antwoord EUWS 11 Vragensteller in Kamer mag wel wat engelengeduld hebben Sacha Baron Cohen, bekend van zijn alter ego's Borat en Ali G, neemt in een nieuw satirisch tv- programma de Verenigde Staten onder Trump stevig op de hak. Hij kruipt in de eerste aflevering in de huid van een Israëlische anti-terreurexpert. Die weet de Republikeinse Congresleden Dana Rohrabacher (Californië) en Joe Wilson (South Carolina) alsook de voormalige Republikeinse Se naatsleider Trent Lott (nu lobbyist bij een advocatenkantoor in Was hington) zover te krijgen dat ze openlijk hun steun uitspreken voor zijn fictieve Kinderguardians- hulpprogramma. Dat leert peuters zichzelf te verdedigen in geval van een schietpartij in hun crèche en omvat onder andere een nep-in- structievideo met kinderliedjes en 'gunimals', wapens versierd met knuffeldieren. De Amerikaanse politici figure ren in de eerste aflevering van Who is America? naast fanatieke voorstanders van vuurwapenbezit in de Verenigde Staten en voorma lig Congreslid en thans radiopre sentator Joe Walsh. Hij verklaarde gisteren tegenover CNN te zijn misleid door een tekst op de auto cue voor te lezen. De anderen re ageerden nog niet. Geen van allen heeft de bewuste aflevering al ge zien. Die wordt om 10 uur 's avonds uitgezonden op de Ameri kaanse betaalzender Showtime. Het tv-programma is het eerste sinds Baron Cohens doorbraak met zijn Da Ali G show, ruim tien jaar geleden. Daarin trad hij op als een 'staatsondermijnende' blanke rapper uit Londen en interviewde hij onder anderen Donald Trump en Newt Gingrich, oud-voorzitter van het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden. In 2006 maakte Ba ron Cohen Midden-Amerika en Kazachstan belachelijk in zijn nep-documentaire Borat. Mikpunt In Who is America? zijn ook de Amerikaanse media en politieke correctheid mikpunt van kritiek. Zo doet Baron Cohen zich voor als liberale radioverslaggever met paardenstaart tijdens een fietstocht na de presidentsverkiezingen van 2016 (gewonnen door Trump) en als gehandicapte in een scootmo- biel die zich voordoet als onderzoe ker van nepnieuws. MONTEREY Een Amerikaanse automobiliste die een week ge leden spoorloos verdween, is le vend teruggevonden aan de voet van een klif aan de Californische kust. Angela Hernandez (23) uit Oregon crashte na een uitwijk manoeuvre en belandde met haar SUV half in de Stille Oce aan, maar overleefde wonderwel door water uit de radiateur te drinken. Een stel dat in de buurt kam peerde en een wandeling maak te langs de kust, ontdekte de vrouw vrijdagavond, nadat ze het wrak van haar Jeep Patriot zo'n 60 meter lager aan de voet van de klif hadden zien liggen. Hernandez was er relatief goed aan toe, zo maakten de plaatselijke autoriteiten gisteren bekend. „Ze had een schouder blessure en een hersenschud ding als gevolg van de crash. Die volgde op een uitwijkmanoeu vre voor een dier dat plotseling de weg overstak", aldus woord voerder John Thornburg. „Auto mobilisten bezwijken meestal aan de klap van het neerstorten of sterven een verdrinkings dood, maar deze mevrouw heeft geluk gehad." Reddingswerkers wisten Her nandez van de voet van de klif naar boven te transporteren, waarna ze met een helikopter naar het ziekenhuis kon. Het komt regelmatig voor dat Kamervragen pas laat worden beantwoord, maar nooit? Sommige Kamerleden wachten al ruim vijfjaar op hun antwoorden. Agnes Wolbert stelde begin 2013 namens de PvdA Kamervragen aan de toenmalig minister van Veilig heid en Justitie, Ivo Opstelten. Nu, 1963 dagen later, heeft ze nog altijd geen antwoord. En ze is niet de enige, blijkt uit de lijst met open staande Kamervragen. Wolbert stelde op 1 maart 2013 Kamervragen over de chemische industrie in Delfzijl, die niet be stand zou zijn tegen aardbevingen. Minister Opstelten maakte gebruik van de zogeheten 'uitstel van be antwoording', waarmee de termijn mag worden opgerekt naar zes we ken. Maar hij kwam nooit meer te rug op de vragen. Wolbert, inmiddels gestopt als Kamerlid, heeft geen herinnering meer aan de vraag, maar twijfelt er niet aan dat die nog openstaat. „Mijn ervaring is dat de administra tie van de Kamer altijd fantastisch klopt." Wolbert is niet de enige die ex treem lang moet wachten. Zo vroeg VVD-Kamerlid Betty de Boer (in middels ook gestopt) de staatsse cretaris van Infrastructuur en Mi lieu Melanie Schultz van Haegen eind 2016 naar subsidie rond gas wassers. 607 dagen later heeft ze nog altijd geen antwoord. Zomerreces Ook vragen van PvdD-Kamerlid Lammert van Raan (291 dagen), Tu- nahan Kuzu (Denk, 165 dagen), Frank Futselaar (SP, 122 dagen) en Alexander Kops (PVV, 101 dagen) zijn nog altijd onbeantwoord. Eén ding is zeker, met de start van het zomerreces hoeven de Kamerleden ook de komende twee maanden niet op antwoorden te rekenen. Uit onderzoek door de Universi teit Leiden blijkt dat de beantwoor- dingsduur de afgelopen 20 jaar is toegenomen: van gemiddeld 30 da gen in 1995 naar 34 dagen in 2003, 2007 en 2015. liassen 2007 en 2014 haalden maar liefst tien van de elf ministe ries de beantwoordingstermijn ge middeld niet. Reden voor Kamer voorzitter Khadija Arib om in 2016 de bewindslieden op te roepen zich te houden aan de termijn. In totaal staan er 58 Kamervragen open, waarvan de termijn van drie weken (of de termijn van zes weken na een uitstelbericht) is verstreken. Dat lijkt relatief weinig, aangezien Als je echt antwoord wilt, moet je er zelf achteraan. Je hebt als Kamerlid een eigen verantwoordelijkheid het afgelopen jaar 2532 schriftelijke vragen zijn gesteld. Maar volgens CD A-Kamerlid Pieter Omtzigt be staat er geen excuus. „Een be windspersoon moet gewoon ant woorden, klaar." Hij noemt het 'on zin' dat een minister het veel te druk zou hebben met 'al die Ka mervragen'. „2500 Kamervragen in een jaar klinkt misschien veel, maar je hebt ook ongeveer 25 bewindslie den. Die krijgen dus gemiddeld zo'n honderd vragen per jaar, dat zijn er twee per week." Actie Toch ligt de fout niet alleen bij de bewindspersonen, vindt Omtzigt. „Als je echt antwoord wilt, dan on derneem je actie." Er bestaan geen consequenties voor ministers in overtreding. „Je zult er dus zelf ach teraan moeten." Omtzigt vindt dat niet meer dan logisch. „Je hebt ook een eigen verantwoordelijkheid als Kamerlid." De CDA'er weet wel raad met ministers die het niet zo nauw ne men met de beantwoordingster mijn. „Na drie weken en een dag krijgt de minister of diens mede werker een berichtje van me: waar blijven de antwoorden op mijn Ka mervragen?" Levert dat geen resul taat op, dan meldt hij de vragen aan voor het wekelijkse mondelinge vragenuur in de Tweede Kamer. Een succesvolle tactiek: „Als je dat op maandagavond doet, heb je vaak op dinsdagochtend de antwoorden in je postvakje. Voor vragen naar de Kamer komen, daar hebben minis ters een bloedhekel aan." Omtzigt vermoedt dat de mees ten op de lijst zelf nooit aan de bel hebben getrokken over hun vragen. „Ik heb meegemaakt dat een be windspersoon de vraag zo ingewik keld vond, dat die besloot geen ant woord te geven zolang het Kamer lid er niet naar vroeg. Daaruit komt opnieuw de eigen verantwoorde lijkheid van de vragensteller naar voren." De PvdA heeft uiteindelijk, via soortgelijke vragen van Kamerlid Henk Nijboer in 2015, een antwoord gekregen over de kwestie in Delf zijl. „Al had het kabinet de vragen van Wolbert natuurlijk gewoon di rect netjes moeten beantwoorden", aldus Nijboer. De ministeries van Justitie en Veilig heid en Infrastructuur en Milieu heb ben ondanks verzoeken nog van deze krant nog niet kunnen verklaren waarom de vragen niet zijn beant woord. j m maandag 16 juli 2018 GO Peuters die met een nephulp- programma leren wat te doen bij een schietpartij in een crèche. En politici die dat steunen. De Britse komiek Sacha Baron Cohen is terug op de Ameri kaanse televisie. En hoe. Caspar Naber Rotterdam M Sacha Baron Cohen keert na tien jaar terug op de Amerikaanse televisie met een messcher pe satirische serie. FOTOSHOWTIME A Reddingswerkers helpen de vrouw bij de klif. fotoepa Maarten van Ast Den Haag - Pieter Omtzigt (CDA) A Agnes Wolbert is inmiddels Kamerlid af. fotoanp/bartmaat

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 11