Door de ogen vanTrump 0) YouTube DE WEEK VAN PHLIPPEN 1,3 miljard 5 miljard 400 uur/minuut 3,25 miljard uur 38% 62% $1,25 miljard $6,35 miljard 18 Videoplatform YouTube was een anarchistische amateursite met korrelige thuisvideo's, waarop alles kon. Tweede man Robert Kyncl beseft dat in de vrijheid ook een gevaar schuilt: de verspreiding van fake news. VRIJHEID INTERNET Bezien door de ogen van Do- nald Trump is het allemaal heel oneerlijk. Op de eerste plaats de handel: 'Wij Amerikanen kopen veel meer bij jullie dan dat jullie bij ons kopen. Wij staan daar door rood en jullie kassa blijft maar rinkelen'. Deze weekwas het de Navo die hem oneerlijk bejegende: 'Wij betalen ruim twee keer zoveel aan militaire veiligheid in procen ten bbp en we zijn ook nog eens een veel grotere economie'. Wie onbevooroordeeld hiernaar luistert, die moet ergens denken: verdorie, die man heeft een punt. Ik sprak deze week allerlei journalis ten die zich openlijk afVroegen of Trump daar niet gewoon gelijk had. De gebruikelijke experts willen dan naar beste kunnen alles uitleggen, maar tegen die tijd zijn de meeste mensen ingeslapen of hebben de tv uitgezet en gaan naar bed. Eén - nul voor Trump dus. Zo bezien is het een klein wonder dat de wereldorde zoals die was zo lang heeft kunnen standhouden. Als de simpele één-tweetjes van Trump zo veel makkelijker te vol gen zijn, waarom heeft de wereld een man als hij nu pas ontdekt? Het antwoord zit hem volgens mij erin dat we ergens wel aanvoelen dat het niet zo simpel kan zijn als hij ons doet geloven. En de uit komst liegt er ook niet om: Ame rika is nog steeds met afstand het meest welvarende land op aarde. Als het land zo oneerlijk wordt be handeld als Trump beweert, hoe kan Amerika dan het rijkste land op aarde zijn? Ja, Amerika draagt al eeuwig veel meer bij aan militaire veiligheid, maar dat is echt geen liefdadigheid. Doordat Amerika de rest van de wereld veilig hield, kreeg het land de status van supergrootmacht. De economische voordelen daarvan zijn eindeloos. De Amerikaanse dollar was bijvoorbeeld na de oor- Flitsen log de aangewezen munt die de we reldwijde reserve zou vormen. Ook nu nog is de dollar de meest geliefde munt in de wereld, wat zich vertaalt in een gratis lening aan de Amerikanen. Amerika kon zo jarenlang met schuld zijn uitga ven financieren. Dus ja, Amerika leeft op de pof. Ja, het betaalt meer aan de Navo dan de rest. Maar dat heeft het land geen windeieren ge legd. We voelen ergens wel aan dat het niet zo simpel is als hij ons wil doen geloven Als Trump alleen nog maar gelijk wil oversteken bij het handelen, dan valt de wereldhandel snel uit elkaar. Gelijk oversteken doe je al leen als je de ander niet vertrouwt, omdat hij niet zal leveren, of omdat de kwaliteit niet klopt. Landen zien dan geen reden meer om zich ergens in te speciali seren en dat te exporteren. Ze zul len zelfvoorzienend moeten wor den. Wij Nederlanders kunnen dan wel inpakken met onze veeteelt en kastomaatjes en bloembollen. Al die honderdduizenden spullen die we om ons heen hebben kunnen we dan zelf gaan produceren. Kijk maar eens om je heen wat dat alle maal is. Ik zou zeggen: Get real,Trump. Als jullie geen tekort meer willen, moet je gewoon wat minder consu meren. Zou jullie trouwens goed doen. Fugro R indsi d AkzoNobe I Altice Europe In Nederland is Kyncl onbe kend, in zijn geboorteland Tsjechië wordt YouTubes tweede man constant aan gesproken. „Ze zijn best trots, iedereen wil wat van me", vertelt hij tijdens een kort verblijf in Amsterdam. Kyncl heeft dan ook een aansprekende loopbaan. Hij werkte bij filmzen- der HBO, daarna bij Netflix, waar hij verantwoordelijk was voor de aankoop van films en series die abonnees in Amerika nog op zilve ren dvd-schijfjes kregen toege stuurd. „Toen we vanaf 2005 met de streamingservice begonnen, was ik ongeveer in mijn eentje het acquisitieteam." Vijfjaar later werd hij gevraagd als chief business offreer bij YouTube, het in 2006 door Google overgeno men videoplatform. Zijn opdracht: maak er een profijtelijk bedrijf van. Dat lukte de Tsjech wonder wel. Dankzij Kyncl worden video's steevast vooraf gegaan door (goed betaalde) reclamefilmpjes. Hij zorgde er ook voor dat bands, celebrities en professionele media bedrijven YouTube weten te vin den. Met eigen kanalen waar fans zich op kunnen abonneren en het verkopen van fanspullen kunnen ze miljoenen verdienen. Vloggers op het gebied van mode en games kregen vanaf 2012 professionele studiofaciliteiten. Inmiddels is YouTube goed voor 6 procent van Google's adverten tie-inkomsten, volgend jaar zal het platform 22 miljard dollar binnen brengen, schat zakenbank Morgan Stanley. Maar terwijl de winst groeit, staat het open karakter van het videokanaal onder druk. „Het was lang een gratis platform met korrelige thuisvideo's in lage resolutie en met beroerd geluid. Hoewel gewone gebruikers nog steeds de helft van de content uploaden, zijn mediabedrijven, ar tiesten en professionals nu verant woordelijk voor de andere helft. Het is de grootste creatieve mix ter wereld." „De eerste jaren waren we alleen met expansie bezig: er moest een wereldwijde infrastructuur van servers en datacenters worden op gebouwd. Na de eerste fase ben ik gestart met het ontwikkelen van advertentie-producten die goed werken voor video. Googles sales- afdeling ging ook banners en vi deo's voor YouTube verkopen." „Een advertentie mag niet als een inbreuk voelen. Als wij er in sla gen je een relevante advertentie voor te schotelen dan vind je die informatief en ga je er interactie mee aan. Dat is goed voor jou, de adverteerder en voor ons." „We proberen advertenties te op timaliseren naar de duur van de in cijfers zaterdag 14 juli 2018 @sandraphlippen Sandra Phlippen is universitair docent aan de Erasmus School of Economics en voormalig chef economie bij deze krant. Medewerkers van waterbedrijf Vitens leggen maandag het werk neer. Zij eisen een betere cao en 2,5 procent loonsverhoging. Volgens de bonden is het de eerste staking ooit bij een waterbedrijf in Nederland. Werknemers uit Zwolle, Leeuwarden, Arnhem en Utrecht doen mee aan de cao-actie. HEMA legt zich niet neer bij een boete van 4,5 miljoen euro die een rechtbank in Brussel aan de winkelketen heeft opgelegd, omdat de rode stiksels op de achterzakken van de Hema-spijkerbroeken te veel op de ge stikte V-vorm van Levi's zouden lijken. Hema vindt dit veel te ver gezocht. O M De bodemon derzoeker kreeg een adviesver hoging van ING. GO De uitzender was de sterkste stij- ger bij de hoofd fondsen op het Damrak. Vakbond CNV dreigt met nieuwe acties bij het verf- en che miebedrijf. De kabelaar sloot gisteren de rij in de AEX. E o 'Regels en David Bremmer Amsterdam Hoe is YouTube door de jaren ver anderd? Toenmalig Google-ceo Eric Schmidt vroeg u in 2009 een ver- dienmodel te ontwikkelen. De meeste mensen vinden recla mes stomvervelend. Bij een korte video van een doel punt wil ik geen advertentie van 30 seconden. gebruikers video's per dag worden bekeken, waarvan 1 miljard op de smartphone video upload per maand bekeken vrouwelijke kijkers mannelijke kijkers uitbetaald aan contentmakers sinds 2007 kosten per jaar om YouTube in de lucht te houden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 18