Britse politie vindt flesje met het novitsjok in huis van slachtoffers Pinnen gemakkelijk en snel? Zorg ook voor wat cash op zak 12 Bezoek aan Verenigd Koninkrijk meest controversiële ooit 'Dump Trump' ïari r PROTESTEN Donderdagavond gaf Theresa May in het Blenheim Palace in Oxfords- hire een galabanket om Donald Trump welkom te heten. Als het di ner ten einde loopt legt tabloid The Sun een bom onder het bezoek: de krant publiceert een interview met Trump, waarin hij bikkelhard uit haalt naar de gastvrouw van de avond, premier May. Awkward, zo als de Britten het zouden noemen. In het interview van zes pagina's zei Trump onder meer dat Theresa May de brexit de nek omdraait met haar zachte brexitvoorstellen van deze week. Een nieuw vrijhandels verdrag tussen de VS en het Ver enigd Koninkrijk is dan van tafel, want zegt hij: „Als ze zo'n deal sluit, dan doen we in eigenlijk zaken met de EU, in plaats van met het Ver enigd Koninkrijk. Dan gaat de han delsdeal met de VS waarschijnlijk niet meer door." Een klap voor de regering van May, die de VS ziet als de belang rijkste bondgenoot, en erop hamert dat het sluiten van vrijhandelsver dragen met andere landen een van de grootste voordelen zal zijn van de brexit. Koren op de molen van de brexiteers, die vinden dat de brexit voorstellen van May de Britten veel te dicht bij de EU houden. Plooien Gisteren volgde een een-op-een- ontmoeting met May in haar bui tenhuis Chequers. Daar probeerde Trump de plooien glad te strijken. In een gezamenlijke persconferen tie na afloop waren de woorden warmer, maar bleef de situatie on gemakkelijker. Trump zei dat een handelsdeal wel degelijk mogelijk is. „Ik heb verhalen gelezen over dat het niet mogelijk is, maar na het ge sprek met de premier, mensen van uit het bedrijfsleven en handelsex perts denk ik dat het absoluut wel mogelijk is." Ook zei hij dat hij May een gewel dige vrouw vindt, die haar werk fantastisch doet. Het stuk in The Sun noemde hij fake news, on danks dat er audio-opnames van het gesprek op de website van het tabloid staan, waarin het horen is dat Trump de uitspraken wel dege lijk doet. Theresa May zal blij zijn dat er een einde is gekomen aan het offi ciële gedeelte van het werkbezoek, en dat Trump vandaag doorreist naar zijn golfbaan in Schotland. May's controversiële brexitcompro- mis deed al twee ministers opstap pen en veel stof opwaaien. Een opstand in haar eigen partij dreigt. Het laatste wat zij in haar precaire positie nodig heeft is een Trump die de zaken nog moeilijker maakt. Dat haar belangrijkste bondgenoot in zo'n moeilijke week zo'n interview geeft, is ongekend en roept grote twijfels op over de 'speciale relatie' tussen het VK en de VS. AMSTERDAM Een groot deel van Nederland werd donderdagavond getroffen door een pinstoring. Een software-update van Mastercard bleek de grote boosdoener. Problemen bij supermarkten, benzinepompen, koopavonden en zelfs bij het concert van rapper Eminem in Nijmegen. Tussen 19.00 en 20.30 uur was het donderdag avond voor een grote groep mensen onmogelijk om te pinnen of geld uit de muur te halen. Het gevolg van een mislukte software-update van betaalgigant Mastercard. De schade voor onder meer winkeliers loopt waarschijnlijk in de miljoe nen. „Het was een grote storing, daar moeten we niet kinderachtig over doen", aldus Berend Jan Beu gel namens Betaalvereniging Ne derland. Een storing van dergelijk formaat is zeldzaam in ons land. De Neder- landsche Bank heeft voor 2018 de norm ingesteld dat het pinverkeer 99,88 procent van de tijd storingvrij moet zijn. Een norm die ondanks de storing van gisteren ruim schoots gehaald lijkt te worden. Daarbij lag niet het gehele beta lingsverkeer plat, maar was alleen een deel van de mastercardgebrui- kers de dupe. Dat we in Nederland meer pinnen dan in de rest van de EU, speelt volgens Beugel mee. „Daardoor merken we het sneller als het misgaat." Het is niet duidelijk waar het flesje vandaan kwam en hoe het in het huis van Rowley in Amesbury is terechtgekomen. Rowley ligt in het ziekenhuis maar is inmiddels bij bewustzijn. De politie heeft hem kort kunnen spreken, maar nog niet uitgebreid kunnen verho ren. Novitsjok werd gebruikt bij de aanslag op de voormalige Brits- Russische dubbelspion Sergej Skripal en zijn dochter in Salis bury. Amesbury ligt daar vlakbij. Skripal en zijn dochter overleef den de aanslag. De Britten geven de Russen de schuld van die moordpoging, de Russen ontken nen er verantwoordelijk voor te zijn. Neil Basu, hoofd van de Britse Anti-terreurdienst, noemde de vondst van het flesje 'duidelijk een belangrijke en positieve ontwik keling'. „Maar we kunnen niet ga randeren dat er nergens meer een restant van de substantie achter is gebleven, dus veiligheidsmaatre gelen blijven nodig." zaterdag 14 juli 2018 Trump maakt het May lastig g «raici it AG4P .«SHAILIOKI! tap HEK 11UJ. NO TO I RACISM 'ïighHoi socjaVisn». NOTO RACISM Tienduizenden Britten gingen gisteren de straat op om hun ongenoegen te uiten over het bezoek van Trump. Op meer dere plekken in het land waren demonstraties. 'Dump Trump', scanderen demon stranten op een stampvol Tra- falgar Square in Londen, waar het grootste protest plaats vindt. 'Go Home', roepen an deren. De 30-jarige Joel maakte een meterslang pro testbord voor de gelegenheid: bouw bruggen, geen muren staat erop. „Het beleid van Trump heeft negatieve gevol gen voor veel mensen wereld wijd", zegt hij. „Ikzelf ben niet in gevaar, maar miljoenen mensen lijden door hem. Ik wil solidair met hen zijn. We zou den geen muren tussen men sen in moeten zetten, we zou den gemeenschappen met el kaar moeten verbinden." Gur- minder is speciaal uit Yorks- hire gekomen voor het pro test. „Ik ben nog nooit bij een protestmars geweest, maar ik ben zo gepassioneerd over dit onderwerp dat ik nu wel ben gegaan." Hij roept Trump op om zijn baan op te geven. A Massale protesten in Londen tegen het bezoek van president Trump. fotophotonews De trip van de Amerikaanse pre sident Donald Trump naar het Verenigd Koninkrijk verliep allerminst soepel. Na een ver woestend interview, waarin- Trump snoeiharde kritiek uit op Theresa May, en een gezamen lijke persconferentie waar hij dat ontkende, kunnen we ook spreken van het meest onge makkelijke bezoek ooit. Suse van Kleef Londen A President Trump en de Britse premier Theresa May. fotoreuters De Britse politie heeft een flesje gevonden met de zeer giftige stof novitsjok. Dat ge beurde in het huis van Charlie Rowley, een van de twee men sen die eind juni onwel werden door aanraking met de stof. De ander, de 44-jarige Dawn Stur- gess, is inmiddels overleden. ANP Londen A Dawn Sturgess en Charlie Rowley. fotoafp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 12