9 Besmette groenten in omloop 'crazy' vond, een Palestijnse vader die het WK bezocht met zijn zoontje van 5 en een Russische chauffeur die communiceerde via Google Translate. In het andere busje zaten Co- lombianen, Hongkong-Chinezen en een Australiër. Na zes uur bon ken over hobbelige Russische we gen wisten we dat de favoriete Ne derlandse voetballer van de Indiër 'K.J. Hoentelaar' was, waren we meer dan welkom om voor het be gin van de wedstrijd nog even snel te douchen op de hotelkamer van de Palestijnse vader en hebben we gratis onderdak als we ooit nog eens in Mumbai, Bogota of Mel- bourne komen. Iedereen was vro lijk, iedereen was vriendelijk. Het is de manier waarop een WK- voetbal verbroedert. In Nederland zijn bevroren groenten in omloop die mo gelijk zijn besmet met een ziekmakende bacterie. Daar voor waarschuwt de Neder landse Voedsel- en Warenau toriteit (NVWA). Het gaat om de bacterie Listeria monocy- togenes. De besmette groen ten hebben in andere Euro pese landen tot meerdere do den geleid. De bevroren groenten komen uit een fabriek in Hongarije van de producent Greenyard. De NVWA stelt dat de betrok ken bedrijven de producten uit de handel moeten nemen en waarschuwingen moeten geven als blijkt dat ze hier zijn verkocht. Consumenten kun nen zelf niet controleren of groenten van het bedrijf in een product zijn verwerkt. Volgens het Voedingscen trum is de kans op besmet ting met deze bacterie klein. Gezonde mensen worden er meestal ook niet erg ziek van, maar baby's, ouderen en mensen die al verzwakt zijn lopen risico op onder meer maag- en darminfecties en hersenvliesontsteking. Bij zwangere vrouwen kan infec tie leiden tot een miskraam. Foutje: politie vat slachtoffer in de kraag De Duitse politie heeft na een antisemitische aanval per on geluk het slachtoffer over meesterd. Agenten zagen de 50-jarige hoogleraar aan voor de dader, erkent de politie, die excuses heeft aangeboden. De inwoner van de VS was op straat belaagd door een agres sieve man. Die sloeg zijn kep- pel van het hoofd en bele digde hem. De politie arres teerde later de vermeende da der, een 20-jarige Duitser van Palestijnse afkomst. Lekker rustig Het was in ieder geval verwarrend, zo'n WK zonder Oranje. Geen Oranjemarsen, Wortelmannen en Bavariajurkjes. Lekker rustig wel, maar frustrerend ook. We zagen de Zweden spelen en stelden: dat hadden wij leuker gedaan. Ik las dit WK twee boeken (De Hand van Van Gaal en De Val van Oranje over het succes en het falen van het Nederlands elftal de afgelopen jaren, maar begrijp het nog steeds niet echt. Soms was het ook confronte rend. De armoedige dorpjes waar we langs reden waar de houten huizen bouwvallen leken, maar toch bewoond bleken. Ze staken wrang af tegen de kosten van al die voor het WK gerenoveerde stadi ons, opgeknapte boulevards en gratis shuttlebussen naar opge poetste vliegvelden. En wat betekent het dat er op dit toernooi veel meer fans uit Zuid en Midden-Amerika waren dan Europeanen? Meer Colombianen dan Britten, meer Mexicanen dan Duitsers. Is het een (voor)teken van nieuwe, geopolitieke verhou dingen in de wereld? Misschien zegt het ook wel iets over het volgende WK, dat van 2022. Waar wij nadenken of we daar wel heen willen, dat Qatar, daar verheugt de Indiër uit Mum bai zich er al op: „Vlakbij voor ons, maar 3 uur vliegen." De Colombi aan: „Als die Qatari regelen dat we gewoon bier kunnen drinken, ko men we." En wij? Of het Neder lands elftal zich wel of niet kwali ficeert, laten we niet meer meewe gen. Want het beviel prima, zo'n stressloos WK-zonder-Oranje. aan boord hadden gesmokkeld, maar een oogje dichtkneep toen we daarmee proosten. Of de jonge Russische vrijwilligster in het sta dion van Spartak Moskou die dui delijk niet door de FIFA was ge brieft over het gedrag van Engelse fans. Dat die Britten doorgaans halfnaakt op de tribune staan, was al een lichte schok voor haar. Toen die meute bij een doelpunt ook nog eens en masse haar bier in de lucht gooide, slaakte ze een gilletje en sloeg ze haar hand voor de mond. Om de rest van de wed strijd haar capuchon op te houden. Soms was het hartverwarmend. Al maanden zaten we in een inter nationaal appgroepje van rondrei zende WK-fans die elkaar hadden gevonden in een gezamenlijk pro bleem: vervoer tussen speelsteden Kazan en Samara. Directe vluch ten waren er niet, een treinreis zou 16 uur duren. Online regelden we al begin dit voorjaar twee taxibus jes. Vorige week zaten we op een hele vroege zaterdagochtend in een van die twee busjes: een stel Nederlanders, twee Indiërs van wie er één alles Account kind inzien mag Kernreactor mag starten Docent weg om gedrag vrijdag 13 juli 2018 GO DEN HAAG Frankrijk heeft besloten 78 vluchtelingen op te nemen die zaten op het reddings schip Aquarius. Het schip bracht de vluchtelingen begin deze maand naar het Spaanse Valencia, nadat het door Italië was geweigerd. BONN Uitzicht op Niznhy Novgorod. FOTO'S CYRILROSMAN SCHIETPARTIJ Bij een schietpartij in de Amsterdamse wijk De Pijp zijn gis teravond drie mensen gewond geraakt. De omgeving is afge zet. Er is nog niemand aangehouden, fotoanp KARLSRUHE Facebook moet de ouders van een overleden meisje toegang geven tot haar account op de socialenetwerk- site. Een gerechts hof in het Duitse Karlsruhe oor deelde dat zij daar als nabestaanden recht op hebben. De ouders van het meisje willen toe gang tot de Face- bookpagina in de hoop duidelijkheid te krijgen over de doodsoorzaak. DOEL Reactor drie van de Belgische kern centrale in Doel mag weer worden opgestart. Deze ligt sinds septem ber 2017 stil omdat beton in de plafonds en muren van het complex was aangetast. MAASTRICHT Een docent van de Toneelacademie in Maastricht is ont slagen vanwege meldingen van on gewenst gedrag. De rechtbank in Limburg heeft be paald dat zijn con tract per direct wordt ontbonden, zonder ontslagver goeding. De do cent gaf een van de studenten een lichaamsmassage, een andere kreeg van hem een tik op de billen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 9