Vakantieverhalen over God Borsele strijdt tegen regenoverlast 9 HEIBEL OM HOTELBOOT SCHEEPSWERF Mag de 135 meter lange hotelboot Rossini wel of niet afmeren bij de Scheepswerf Reimerswaal? Monnikenwerk Nee, vinden omwonenden, die zeggen overlast te ervaren. Jawel, zegt werfdirecteur Rudi Pieters. „We mogen daar zelfs ruimtesche pen aan laten leggen." De Rossini, die niet op eigen kracht kan varen, is eind juni aan gemeerd aan de kade bij de scheepswerf in Hansweert. Hij kan vierhonderd mensen herber gen. „Wij dachten dat die voor re paratie zou komen", zegt Marga Linssen, die aan de oostzijde van de werf woont. „Maar het bleek een boot met containers erop en met ramen erin. Een bajesboot, noemde mijn man dat. De gastar beiders die er verblijven, schreeu wen naar elkaar. Ze worden met bussen gebracht en gehaald. Maar die kade is daar niet voor. Er is geen vergunning voor een hotel voorziening." Linssen deed naar eigen zeggen haar beklag per tele foon en e-mail bij de gemeente. „Een ambtenaar bevestigde dat het niet mocht. Ik vroeg hem naar de handhaving. Daar waren ze mee bezig, werd me doodleuk gezegd. Maar ze handhaven niet." Pieters snapt niets van de klach ten, en zegt dat er niets tegen de regels gebeurt. „Ze hebben betaald en wij mogen ze een ligplaats ge ven. Hij maakt geen geluid, ligt ge woon daar te liggen. Zoals heel veel binnenvaartschepen. We mo gen bij wijze van spreken onder zeeboten neerleggen. Als het maar past binnen de afmetingen van de werf. Zelfs ruimteschepen. Zolang het maar schepen zijn. De Regio nale Uitvoeringsdienst is ook op ons afgestuurd. Die mensen heb ben ook niets waar kunnen nemen qua overlast." Pieters verwacht dat de boot dit weekend vertrekt van de werf. De gemeente Reimers waal kon gisteren niet reageren. Rondom mij vertrekken men sen voor vakantie. Jong vol wassenen lijken een voor keur te hebben voor lang en ver weg. Australië, Colombia, VS, Na mibië. Backpack of handbagage volstaat en vertrekken kan binnen een paar uur na de laatste deadline van een studiejaar. Volwassenen met kinderen gaan naar het Mid dellandse Zeegebied, all inclusive: zwembad, mooi weer en geen ge doe over ijs, fris of friet. Senioren zijn al op pad geweest. En wij? Noch het een noch het ander lijkt ons iets. Onze actieve succesvakan ties worden gekenmerkt door lange avonden wildkamperend of op een natuurcamping. Soms getokkel op een gitaar, meestal wel gebabbel en gelach van mensen. Als ik een groepje jonge kerels rond een kampvuur zie zitten stel ik me we ieens voor dat Jezus en zijn discipe len ook zo bivakkeerden. Luiste rend naar eikaars verhalen. Een an tropoloog, Mary Douglas, analy seerde het fenomeen humor, onder meer in 'gelijkenissen', een catego rie verhalen uit de Bijbel. Die heb ben een vaste opzet en ze spelen met wat het meest essentiële is in (geloofs-)leer en leven. Net zoals bij sprookjes weet je al na de ope ningszin dat er iets komt. Een kind dat voorgelezen wordt, gaat na het horen van de woorden: 'Er was eens een...' tegen oma aanzitten en blijft geboeid tot de woorden: 'en zij leefden nog lang en gelukkig'. Verhalen vertellen is een zinge vende activiteit. „Het telkens op nieuw verhalen van je leven, geeft je telkens opnieuw de kans om er anders tegenaan te kijken. Het leven heeft zin als je je verhaal for muleert en deelt met jezelf en met anderen", schijnt psychiater en Ho locaust-overlevende Victor Frankl te hebben opgemerkt. Verhalen kunnen je eigen werke lijkheid in perspectief plaatsen, je opvrolijken en tevreden laten op rollen in een slaapzak. Tijdens één van onze vakanties - naar Texel - ging er een pleegkind mee. Van huis uit had hij op het gebied van geloof niets meegekregen. Die zo mer was 'De Ark' afgemeerd in de haven van Oudeschild. Een replica van het schip waarmee Noach en de dieren aan een zondvloed kon den ontkomen. Ter voorbereiding op het uitstapje vertelden wij onze vakantiegast wat hij kon verwach ten. Zijn reactie op het verhaal van de zondvloed was verrassend: „Die God, dat is me een goeie!" Dat mensen niet deugen, daar wist hij alles van en dat er een God is die dan een vloed stuurt en alle foute mensen laat verzuipenhet was hem uit het hart gegrepen. In de boot draaiden ook Disneyfilms van andere Bijbelverhalen. Onze kinde ren kenden ze en waren vlot uitge keken. Zo niet onze gast, we kregen hem alleen mét Disneyfilms het schip uit. Na de vakantie heeft hij in zijn leefgroep een ander op de vingers getikt die beweerde dat ge loven onzin was. De monastieke beweging, met moderne stadkloosters als pio- niersplekken voor hedendaags ge loven, hecht ook waarde aan verha len. Het Stadsklooster in Middel burg attendeert in haar laatste nieuwsbrief op een cursus verhalen vertellen in de ZB te Middelburg van 30 juli tot en met 2 augustus. Een buitenkansje, zegt men. Zo droog als het nu is, zo nat was het eind mei. Toen kregen inwo ners van 's-Gravenpolder en Bors sele in één week tijd twee keer te maken met wateroverlast door he vige regenbuien. „Het ziet ernaar uit dat we als ge volg van klimaatverandering vaker dit soort extremen gaan meema ken", zegt wethouder Arno Wit kam van de gemeente Borsele. „Daarom hebben we als college be sloten maatregelen te nemen. We willen voorkomen dat het regen water in de toekomst weer huizen binnenloopt." Prioriteit De geplande maatregelen bestaan uit het aanpassen van de bestrating in de dorpen 's-Gravenpolder en Borssele. Op diverse plaatsen komen pa den lager te liggen om zo het re genwater via naastgelegen open baar groen naar sloten af te voeren. Andere weggedeelten krijgen juist een holle vorm, waardoor de wa terberging op de straat zelf toe neemt. Als eerste zijn de locaties met een hoge prioriteit aan de beurt: de Kalootstraat-Westsingel in Bors sele en de Prunusstraat, Nazareth, Schuitweg-Fortrapastraat en 's- Gravenstraat-Kerkhoekstraat- Schoolstraat in 's-Gravenpolder. Deze straten moeten voor de zo mer van 2019 aangepast zijn. Vóór 2023 volgen de andere knelpunten, met name in de 's-Gravenpolderse bomenbuurt Kosten De kosten voor de eerste aanpas singen bedragen 190.000 euro. De gemeenteraad moet nog wel in stemmen met het collegevoorstel. Dat komt aan bod in de raadsver gadering van 6 september. Voor de latere maatregelen wordt voorlo pig uitgegaan van 215.000 euro. 3-daagse excursiereis Zuidoost Engeland Groepsreizen v.di 14 augustus v.a.€349,-- Dagtocht Giethoorn wo 5 september 79,-- Aankomst Tour de France zo 29 juli €59,-- Braderie de Lille za 1 september 32,-- Dagtocht Maastricht do 30 augustus €35,- Dagtocht Parijs vr 24 augustus €59,- Annie M.G. Schmidt za6okt,za17nov €85,- vrijdag 13 juli 2018 'Al meren we hier een ruimteschip af' Michiel Bouwman Hansweert De gewraakte hotelboot aan de kade bij scheepswerf Reimerswaal. De verwachting is dat de boot ko mend weekeinde vertrekt van de werf. foto mechteld jansen José Baars José Baars schrijft wekelijks over religie en kerken in Zeeland. Kijk voor haar blog op pzc.nl/monnikenwerk Na regen komt zonneschijn. Ook voor de door wateroverlast gedupeerde inwoners van 's- Gravenpolder en Borssele. Met diverse aanpassingen moeten ondergelopen huizen daar voor goed verleden tijd zijn. Ellen Jobse 's-Gravenpolder Bij deze reis is het excursieprogramma inbegrepen Het kleine groene Hollandse Venetië. Inclusief diner Bezoek Parijs op de mooiste dag van het jaar, tijdens de finish van de Tour de France! De grootste brocantemarkt van Europa! Maastricht is magisch! Wereldstad met flair, mode- en wielerhoofdstad van de wereld Beste musical van het jaar, nu in het DeLaMar theater te Amsterdam WWW.amz.nl Meer informatie en (prijs)voorwaarden 0113-351551 vindt u op onze site.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 52