te G» Modric en de kunst van kiiken 23 zo veel goede voetballers kan voortbrengen Kuipers als official bij finale Z r ,V Bondscoach pro-Servische rebellen, de voetbal- Zlatko Dalic Ier zelf groeide op in een vluchte- spreekt zijn lingenhotel in Zadar. Mario Mand- team toe voor zukic vluchtte als kind met zijn fa de verlenging milie naar Duitsland. Rakitic tegen Enge- groeide op in Zwitserland en had land. ook voor dat land kunnen spelen, maar twijfelde geen seconde toen Mario Mand- hij moest kiezen, zukic (r) en Domagoj vida Verbondenheid vieren het Kroaten voelen zich extreem ver- bereiken van bonden met hun land. „Een paar de finale. jaar geleden, toen ik trainer was van fotosgetty/ap Inter Bakoe, ben ik met Robert Pro- sinecki naar een jeugdtoernooi on der 17 gaan kijken", aldus Pusic. „Robert zei toen al: in elke genera tie die er nu in Kroatië aankomt, zitten vier ofvijf jongens die de we reldtop gaan halen. Ik was eerst wat sceptisch, maar je zag het meteen. Kroatië had heel goede spelers, stuk voor stuk met een geweldige men taliteit. Geloof het of niet, de lich ting daarachter is wéér zo goed." Maar hoe kan dat in zo'n klein land, met slechts vier miljoen in woners? Een voetballand dat qua infrastructuur niet kan tippen aan Nederland. „Maar misschien is dat juist wel een voordeel", aldus Pusic. „Met Vitesse onder 19 jaar speelden we een keer in Rijeka een toernooi, op een heel zwaar veld, onder moeilijke omstandigheden. Kroa ten piepen daar niet over. De men taliteit van 'niets komt vanzelf zit óók heel erg in de jeugdopleidingen gebakken. Geloof me, het woord 'pamperen' kennen ze daar niet. Je moet presteren, anders val je af. Niet klagen. Niet zweven." De jeugdopleiding van Dinamo Zagreb is het epicentrum. Niet heel revolutionair, wel heel overzichte lijk. Doordat Kroatië klein is, zijn alle toptalenten al op jonge leeftijd in kaart gebracht. VIERDE MAN „Wat ze nu in Rusland presteren, is gewoon overweldigend natuur lijk", aldus Pusic. „Iedere kenner wist wel dat ze een goede outsider waren, maar er waren nog zoveel teams die een kans maakten. Bij Kroatië valt nu alles samen. Ze heb ben de routine, de klasse én de teamgeest. En Modric natuurlijk. Met hem als leider klopt de hiërar chie volledig. Ik zou dit Kroatische elftal zondag niet te snel afschrij ven." Column MAARTEN WIJFFELS Toen hij 6 jaar was, werd zijn opa doodge schoten. Zijn familie moest vluchten voor oorlogsgeweld. Hij groeide op tussen ont ploffende granaten. En als jong voetballertje zei den zijn trainers tegen hem: jij bent te iel en te verlegen voor een profloopbaan. Nu heeft Luka Modric Kroatië voor het eerst naar een WK-finale geleid. Ja, het was een pakkende tekst die woensdag avond laat verscheen op Twitter. Er stond een grof korrelige foto bij van een bonenstaak in voetbal kleren, nummer 10 op zijn rechterbroekspijp gestikt. En hij is ook dé speler van dit WK. Persoonlijk zou ik ook Eden Hazard die eretitel gunnen, maar grote kans dat Modric zondagavond de bijbehorende Gouden Bal ontvangt. Zelfs als Kroatië de finale zou verliezen van Frankrijk. Zoals Diego Forlan en Lionel Messi op de WK's van 2010 en 2014 tot beste speler werden verkozen. En niet Andrés Iniesta of Mario Götze, die in de finale scoorden. Voor de Kroaten wordt het zondag eigenlijk hun achtste wedstrijd van dit WK, tegenover zeven voor de Fransen. Ze speel den door drie verlengingen al anderhalf uur méér. En ze hadden na de halve fi nale ook nog één dag min der rust. In al die duels liep Modric ruim 63 kilometer, het meest van alle spelers op dit WK. Telkens weereen scan maken van waar iedereen staat Zelf kijk ik voor altijd met andere ogen naar midden velders zoals hij, sinds een congres in het stadion van Vitesse. Dat ging over het kijkgedrag van topvoetballers. De Noorse weten schapper Geir Jordet volgde jarenlang topspelers als Messi, Xavi, Iniesta, Lampard en Modric in Champions League-wedstrijden met een speciale camera. Hij toonde in Arnhem beelden en kwam met een top 10 van spelers die het meeste waarne men tijdens het spel. Het publiek, met onder anderen Co Adriaanse, Foppe de Haan en hockeybondscoach Max Caldas, zag ook een filmpje van Frank Lampard. Die ver telde wat zijn vader Frank senior, zelf oud-prof, vroeger altijd riep als die langs de kant stond te kijken bij zijn jeugdwedstrijdjes. „Mijn pa riep nooit dat ik hard moest werken of dat ik een be paalde actie moest maken. Hij riep alleen: Make pictures son. Pictures." Vader Lampard bedoelde daarmee dat zijn zoon voortdurend het speelveld in zich moest opnemen. Als het ware steeds opnieuw een scan moest ma ken van hoe alles en iedereen stond. „Over je schouders kijken, links, rechts, al voordat je de bal gaat krij gen. Dat was al vroeg een tweede natuur voor mij", zei Lampard. Kijk en geniet zondag avond van Luka Modric. Hoe hij zich constant zal oriën teren. Steeds over de bal heen kijkt en oogcontact maakt met zijn ploegge noten. Ook Modric is elke paar secon den bezig met het maken van foto's. vrijdag 13 juli 2018 niet zweven WK-finale: Kroatië - Frankrijk. Zondag 17.00 uur. Op TV: NP01 MOSKOU Björn Kui pers komt zondag in actie bij de WK- finale, maar hij heeft niet de lei ding. De FIFA heeft hem aangesteld als vierde man. De Ar gentijn Nestor Pi- jk r r XSr V tana fluit de eind strijd tussen Frank rijk en Kroatië. Hij leidde een maand geleden ook al de openingswedstrijd van het toernooi tussen Rusland en Saoedi-Arabië. - .2

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 23