m 'Courtois is de meest complete keeper ter wereld' nUi «fa* Van Basten reageert i,ltï ■yji a wc 22 Hoe Kroatië met vier miljoen inwoners toch Zo'n klein land, zo veel goede spelers. Hoe is het opmerkelijke succes te verklaren van Kroatië, dat zondag tegen Frankrijk zijn eerste WK-finale ooit speelt? „Niet klagen, niet zweven. Je moet presteren." WK VOETBAL RUSLAND 2018 Hf Voor Ronald Waterreus - de vroe gere doelman van onder meer PSV en het Nederlands elftal - is Frankrijk-doelman Hugo Lloris onmiskenbaar de keeper van het toernooi. Nu al. „Je beoordeelt een keeper uiteindelijk toch op hoever hij gekomen is met zijn land. En ik durf te zeggen dat finalist Lloris op dat schot van Alderweireld te gen België dé save van het toer nooi maakte." Waterreus genoot van Jordan Pickford, de jonge Engelse keeper die zo verraste. Van Danijel Sub asic, die zich namens Kroatië on derscheidde in de penaltyseries tegen Denemarken en Rusland. En, van hem vooral, de Belg Thi baut Courtois. Toch is er volgens de Limburger wel een verschil tussen de vier. „Ik heb grote waar dering voor Pickford. Pas 24 jaar en dan zo volwassen presteren op het allerhoogste podium. En dat Subasic zijn land eventjes naar de finale loodst, vind ik ongekend. Dan heb je karakter in je donder, hoor. Alleen beschouw ik hen nog niet structureel van het niveau De Gea, Neuer, Lloris en Courtois. „Die laatste doet me in alles denken aan Edwin van der Sar in zijn beste jaren. Dat lange lijf, die kalmte, die geweldige reflexen die hij maakte tegen Brazilië en Frankrijk." Ed de Goeij kent geen twijfel over wie voor hem dé smaakma ker is: „Courtois, zeer zeker." Want, zegt de vroegere topdoel- man van onder meer Feyenoord, Chelsea en Oranje: „Hij is op dit moment de meest complete kee per ter wereld. Courtois heeft een keeperslichaam bij uitstek." De Goeij heeft veel respectvoor alle doelmannen omdat het keep ersvak zo veranderd is. „Dat Enge land negen van zijn twaalf doel punten uit standaard-situaties maakte, is tekenend. Het spel is zoveel sneller en complexer ge worden. Juist ook voor doelman nen. De hoge bal in de zestien is vaak een goed getrainde variant." Courtois doet me denken aan Edwin van der Sar in zijn beste jaren. Die kalmte en reflexen Sommige keepers stelden te leur. David de Gea bijvoorbeeld. Of Manuel Neuer, ondanks een maandenlange blessure, de num mer één van Duitsland in Rus land. Allebei maakten ze foutjes. „Het zou natuurlijk complete nonsens zijn om te zeggen dat die mannen er niks meer van kun nen", zegt Waterreus. „Zij blijven van wereldniveau." kabinet Rusland aansprakelijk stelt voor het neerhalen van de MH17. Daarbij overleden alle 298 inzittenden, onder wie 196 Ne derlanders. Van Basten: „Ik weet dat fami lies in Nederland een probleem hebben vanwege wat er met dat vliegtuig is gebeurd. Maar dit is iets anders. Ik ben gevraagd om naar Moskou te komen." te. De opa van Modric werd ver moord door „Mensen in Engeland moeten ge woon eens inzien dat ik één van de beste verdedigers ter wereld ben" zegt Dejan Lovren, zondagavond laat, in de catacomben van het Loezjniki-stadion. Luka Modric heeft hier ook net gestaan, voor hetzelfde blauwe sponsorbord van de FIFA, ge huld in een rood trai ningsshirtje. Zijn be toog, kort samengevat: „De arrogantie bij al die Engelse analytici heeft ons het laatste zetje gegeven. Ze zei den dat wij moe waren. Nou, dat hebben ze dus kunnen zien." Ze praten een beetje zoals ze voetballen, die Kroaten. Met vuur, zogezegd. Als een team van strij ders dat, bij wijze van spreken, dwars door muren lijkt te breken. Kroatië won al zijn knock-outwed- strijden pas na verlenging, in twee gevallen na strafschoppen. Niet één keer brak de moraal, integendeel. In de halve finale tegen Engeland waren ze voor rust de mindere, de Kroaten stonden terecht met 1-0 achter, maar daarna knokten ze zich met onverzettelijk powervoet- bal naar de winst, nadrukkelijk bij de hand genomen door stilist Mo dric, de absolute leider van de ploeg. „De trots waarmee wij voor ons land spelen, dat is bijna niet uit te leggen", zegt aanvaller Ivan Perisic, maker van de 1-1 tegen Engeland. „Het betekent alles voor ons." Schandaal Je zou haast vergeten dat het senti ment rondom het Kroatische elftal kortgeleden nog zeer negatief was, juist in eigen land. De reden, gek genoeg: Luka Modric. De sterspeler raakte in Kroatië verwikkeld in een groot schandaal rond spelersmake laar Zdravko Mamic, de voormalig directeur van topclub Dinamo Za greb. Mamic, een invloedrijk man in het Kroatische voetbal, wordt verdacht van grootschalige fraude en corruptie. Modric sloot in zijn tijd als speler van Dinamo een discutabele deal met Mamic, en legde daarover twee compleet tegenstrijdige verklarin gen af bij de rechter. De voetballer werd daarop officieel in staat van beschuldiging gesteld, voor het ple gen van meineed. Een gevangenis straf van vijfjaar dreigt nu. „Voor het toernooi had ik twijfels over dit WK, juist ook door die zaak", zegt Marino Pusic, geboren Kroaat en trainer van FC Twente. Vooral omdat Modric de absolute leider van het team is. In Kroatië werd er heel negatief op hem gereageerd. Maar al tijdens de eerste wedstrijd te gen Nigeria zag je: dat zit wel goed. De groepsdynamiek was meteen fantastisch." Wat er gewoon heel erg in zit bij Kroaten: je krijgt niets cadeau in het leven. Je moet ervoor vechten om iets te bereiken Kroatische voetballers hebben niet slechts de naam mentaal sterk te zijn, deze generatie is bovenal zeldzaam ge talenteerd. Ze spe len bij de grootste clubs van Eu ropa, bij Liver- pool (Lovren), Real Madrid (Mo dric), Inter (Peri sic), FC Barcelona (Rakitic) en Juventus (Mandzukic). Vrijwel allemaal zijn ze daar onomstreden basis spelers. „Nee, dat is niet alleen maar toeval", zegt Pusic. „Kroatië is echt een land van balsporten, we zijn ook goed in handbal, waterpolo en basketbal. De sportmentaliteit is geweldig. Meer dan hier in Nederland speelt het le ven zich buiten af, op straat. Er wordt gewoon heel veel gesport, van jongs af aan, ook in de steden. En wat er gewoon heel erg in zit bij Kroaten: je krijgt niets cadeau in het leven. Je moet ervoor vechten om iets te bereiken." Vechten, in zekere zin ook letter lijk. De sporen van de onafhanke lijkheidsoorlog van de jaren 90 zijn nog altijd volop vrijdag 13 juli 2018 GO Thibaut Courtois, Hugo Lloris, Danijel Subasic, Jordan Pick- ford, allen vertolkten een hoofdrol als keeper op het WK. En er waren legendarsiche blunders. Rusland 2018 was, kortom, het toernooi van de doelmannen. Dennis van Bergen Rotterdam - Ronald Waterreus (47) Niet piepen, BÈ* «li Thibaut Courtois: vedette van België, fotoap MOSKOU Marco van Basten kan zich niet vinden in de kritiek die is losgekomen over zijn ont moeting als FIFA-functionaris met de Russische president Vladimir Poetin tijdens het WK. „Ik help hem niet. Ik heb alleen over voetbal met hem gesproken. Over niets anders", aldus Van Bas ten tegen persbureau AP. De ont moeting ligt gevoelig omdat het Sjoerd Mossou Moskou - Marino Pusic (46, foto)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 22