u Ajax terug in Olympisch Stadion 20 Nieuwe privacywet dwingt clubs om informatie over blessures te verzwijgen De nieuwe privacywetgeving zorgt ervoor dat voetbalsupporters moeten gissen naar de fysieke gesteldheid van hun idolen als ze in de lappenmand zitten. Op de dag dat Chelsea een gedetail leerd persbericht de wereld in slin gerde over de knie-operatie van Marco van Ginkel, wilde Feyenoord slechts kwijt dat Ridgeciano Haps 'een beenblessure' heeft. Een ge plande datum van terugkeer? Van Ginkel na acht maanden, stelt Chel sea zwart op wit. Haps? Die is er mi nimaal uit in de voorbereiding. Tot de winterstop? Feyenoord zwijgt. Zoals er meer clubs zullen zwij gen. Met de Algemene Verordering Gegevensbescherming (AVG) in de hand, zullen ze vanaf nu zeer terug houdend zijn met het verstrekken van mogelijk privacygevoelige in formatie van medewerkers. „Alleen als het journalistiek van waarde is", laat Ajax weten. „En altijd in over leg met de speler. En aan een schat ting van wanneer de speler terug keert, deden we toch al nooit." Geen onwil Feyenoord laat weten dat er geen onwil in het spel is. „De wijze waarop sportorganisaties en dus ook Feyenoord zich nog openlijk mogen uitspreken over zaken als blessures of andere privéomstan- digheden van spelers is door de wetgeving veranderd", zegt de club. nauwelijks nog iets communiceren zonder de nadrukkelijke toestem ming van een speler. Clubartsen dienen te zwijgen. „Een mooi voor beeld is Fran Sol die zelf communi ceerde dat hij teelbalkanker had", zegt Rossmeisl. „Iedereen leest dat, iedereen praat daar over. Maar als jij of ik zoiets hebben, staat dat toch nergens." Het argument dat bij alle clubs de supporters seizoenkaarten kopen en graag willen weten wat hun fa voriete speler mankeert en wan neer hij weer kan meedoen, is vol gens Rossmeisl geen vrijbrief om alle informatie maar vrij te geven. „Bij Arjen Robben werd in 2010 bijna van minuut tot minuut aan gegeven hoe hij ervoor stond. We kenden zelfs allemaal de mensen die hem behandelden." Maar het gaat verder. De seizoen gidsen die jaarlijks worden uitgege ven kunnen niet meer over alle in formatie beschikken. Het gewicht of de lengte van een speler, naar de letter van de nieuwe wetgeving is het niet meer toegestaan om die vrij te geven. „En tijdens persconferen ties zal door de club en trainer te rughoudender worden bericht over de status van geblesseerde spelers", laat Feyenoord weten. „De lijstjes met blessures in het programma boekje? Dat zal anders worden." Lengte Ajax wil nog wel de lengte van een speler prijs te geven, maar het ge wicht niet meer. Onder leiding van Cees-Rein van den Hoogenband is er een werkgroep die samen met sportkoepel NOC*NSF onderzoekt hoe clubs met de nieuwe situatie moeten omgaan. Onder meer de clubarts van PSV en de teamarts van wielerploeg Lotto-Jumbo den ken mee. Op nadrukkelijk advies van de FBO (de werkgeversorganisatie van het betaalde voetbal) komen er nauwelijks nog details naar buiten. Tenzij de speler vooraf expliciete toestemming heeft gegeven, zoals Van Ginkel bij Chelsea. „Waarom zou het publiek nog exact moeten weten dat een bepaalde speler een scheur heeft in de buitenband van zijn linkerknie", zegt FBO-direc- teur Serge Rossmeisl. „Dat is privé- informatie. Wij adviseren de clubs om terughoudend te zijn met die informatie." De werkgever mag simpelweg Waarom melden dat een speler scheur heeft in buitenband van zijn knie? Dat is privé-informatie Heus niet alles was mooi aan het Olympisch Stadion weet Sonny Si- looy (54) nog. De rechtsback van weleer speelde er in de jaren tachtig en negentig tientallen wedstrijden. „Vooral in de jaren tachtig was het echt een bouwval. Die toiletten in de kleedkamers, die stonken. Man, dat wil je niet weten. Dan zag je wel dat het een stadion uit de jaren twintig was. Warm water was er wel. Meestal dan." Ajax speelt er vanavond tegen An- derlecht omdat er in de Johan Cruijff Arena nog geen gras ligt vanwege concerten die daar wor den gehouden. De Toekomst is te klein voor het affiche en Ajax wilde per se een oefenduel in Amsterdam spelen. Zo kwam het uit bij het sta dion waar de club in verleden on der meer de wereldbeker, de UEFA- Cup en vele klassiekers won. Lichtmasten John Rep (66) ziet reuzen van licht masten opdoemen als hij aan het Olympisch Stadion denkt. En ook: zeeën van vuurwerk. Er hoort een deuntje bij. „Van de zilvervloot. Want die zongen ze daar altijd. Ajax wint de Wereldcup. We wonnen nogal veel daar natuurlijk." „Precies daarom was het er waar schijnlijk ook zo fijn", denkt Silooy. „Ondanks die atletiekpiste rond het veld", grapt Rep die het fijner vond dat het publiek er in De Meer zo dicht op zat. „Maar in die tijd kwa men er nauwelijks mensen kijken bij ons." Het Olympisch Stadion (ge bouwd voor de Spelen van 1928) was het podium van één van Si- looys mooiste voetbalherinnerin gen. „Een echte prijs winnen in zo'n stadion maakt het natuurlijk sowieso speciaal", zegt Silooy die in 1992 de UEFA-Cup omhoog mocht tillen na een thriller tegen Torino in de finale die toen nog over twee wedstrijden ging. „Misschien dat juist dat thuisgevoel ons die over winning heeft gebracht. Al hadden we natuurlijk ook best wat geluk met een bal tegen de paal en de lat." De beste wedstrijd uit zijn loop baan speelde hij er ook: „Dat was tegen Real Zaragoza in de halve fi nales van de Europa Cup II. De uit wedstrijd hadden we al gewonnen. Dat werd een waterballet. Thuis speelden we ze echt van de mat. Dat heb je weieens, dat alles lukt." Interlands Ajax speelde er meestal de topwed strijden tegen Feyenoord en PSV en de thuiswedstrijden in Europees verband. Tot 1989 werden er ook in terlands gespeeld in het stadion in Amsterdam-Zuid. Rep weet er nog wel één. Die tegen België voor het WK van 1974. Oranje had één punt nodig op die autoloze zondag in 1973. Dat wordt gehaald, al werd geldig een doelpunt van Jan Ver- heyen afgekeurd. Bijna ging het le gendarische WK van 1974 toen aan de neus van Oranje voorbij. „Oh ja, toen hield iedereen in het Olym pisch Stadion de adem in", zegt Rep. vrijdag 13 juli 2018 PC De fan wil alles weten, maar dat kan niet meer Mikos Gouka Biel A Spits Fran Sol van Willem II had teelbalkanker en koos er zelf voor om het via de pers wereldkundig te maken, foto pro shots -Serge Rossmeisl (FBO) I Ajax speelt vanavond tegen An- derlecht een oefenwedstrijd in een fraai, nostalgisch decor: het Olympisch Stadion. Herinnerin gen aan mooie tijden komen naar boven. Nik Kok Amsterdam j Het Olym pisch Stadion in Amsterdam, tijdelijk terug als decor voor een duel van Ajax.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 20