'Geen vergunning voor springkussen' li Gecrashte Convair niet meer te maken 15 Voor OM belangrijkste moorddossiers komen na de zomervakantie aan bod Stempher tot nu toe hebben aange voerd. Inmiddels zijn twee van de vijf moorddossiers goeddeels be sproken. Dossier 'Viool' gaat over de liquidatie van Holleeders mede- Heinekenontvoerder, gewezen 'bloedgabber' en zwager Cor van Hout en de doodslag op diens toe vallige metgezel Robert ter Haak. Dossier 'Enclave' is van de liquida tie van malafide vastgoedmagnaat Willem Endstra en de poging tot doodslag op diens zakenrelatie Da- vid Denneboom, die in zijn been werd geraakt. Die beide dossiers lopen zacht gezegd niet over van hard bewijs dat Holleeder de moordopdracht gaf. Het is zeer de vraag of de recht bank tot een bewezenverklaring zou kunnen komen als die zaken op zichzelf zouden staan. Justitie moet het vooral hebben van de getuige nissen van de vrouwen en een trits andere getuigen, van wie sommi gen zijn doodgeschoten of onder bizarre omstandigheden overleden, zoals ex-advocaat Bram Zeegers, die in bad stierf aan een overdosis, en heroïnehandelaar Hidir Korkmaz, die een bizar visongeluk kreeg. Het Openbaar Ministerie hoopt dat de rechters alle dossiers 'in onder ling verband en samenhang zullen bezien', zoals dat heet. Dan tekent zich een patroon af. Holleeder gaat eerst goed om met het latere slacht offer, maar de verhoudingen bekoe len. De slachtoffers vertellen dat Holleeder ze naar het leven staat en worden uiteindelijk vermoord. Moorddossiers Het gerechtshof gaf ex-compagnon Dino Soerel levenslang voor het sa men met Holleeder geven van de moordopdrachten voor de hande laar in hasj en vastgoed Kees Hout man en de criminele kroegbaas Thomas van der Bijl - wier moord dossiers de rechtbank in Holleeders zaak nog moet behandelen. Zijn verdediging dat niet hij maar rivaal John Mieremet liet moorden, is in die zaken lastig vol te houden. Houtman en Van der Bijl werden doodgeschoten toen Mieremet al was geliquideerd in Thailand, waarheen hij was geëmigreerd. Kortom: het tot nu toe behan delde bewijs is magertjes, maar de belangrijkste dossiers komen nog. En dat had wel gemoeten, zegt woordvoerder Anita Klingenberg van de gemeente. „We gaan met de organisatie in gesprek", zegt Klingenberg. Mogelijk komt er een strafrech telijk onderzoek naar het ongeluk, meldt woordvoerder Tjitte Mas tenbroek van de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA). De NVWA zal het onge val sowieso zelf onderzoeken en misschien haakt het Openbaar Mi nisterie aan, zegt Mastenbroek. In het Emmer winkelcentrum Emmerhout ontstond woensdag middag rond half drie paniek toen een springkussen van zeven meter hoog plotseling omviel. Zes kinde ren raakten gewond, vijf van hen belandden in het ziekenhuis. Eén van hen, een jochie van 6, lag gisteren nog steeds in Gronin gen in het ziekenhuis. Zijn ouders ontvingen gisteravond een tele foontje van Emmens burgemees ter Eric van Oosterhout. De NVWA heeft het speeltoe stel, dat werd gehuurd van een be drijf uit Hardenberg, in beslag ge nomen. Waardoor het luchtkussen in het winkelcentrum omviel, is nog onduidelijk. Het zal ook nog wel even duren voordat de oorzaak duidelijk is, verwacht NVWA-woordvoerder Mastenbroek. „We gaan met de betrokkenen praten en deskundi gen zullen onderzoek doen. Dat kan wel even duren." Het klinkt wellicht ongebruike lijk, een luchtkussen dat omvalt. Toch is Emmen bepaald niet de eerste plaats waar zo'n kleurrijk en onschuldig ogend speeltoestel een ongeluk veroorzaakt. In 2013 vloog een springkussen in Delden door een windvlaag vijf meter de lucht in. Drie kinderen raakten gewond. Twee jaar later viel de luchttoevoer uit bij een springkussen in Den Bosch, met twintig lichtgewonde kinderen tot gevolg. Eind 2015 sterft een jongetje uit het Noord- Hollandse Grootebroek na een val van een luchtkussen. Een Brits meisje (7) kwam in 2016 om toen een windvlaag een luchtkussen in Essex de lucht in blaast. De twee toezichthouders kregen vorige maand tot drie jaar celstraf. LELYSTAD Het vliegtuig van luchtvaartmuseum Aviodrome dat deze week in Zuid-Afrika is gecrasht, zal niet meer in Neder land tentoongesteld worden. Dat bevestigt een woordvoerster van het museum. „Het is niet te her stellen", laat ze weten. De gecrashte Convair 340 uit 1954 was door de Zuid-Afri kaanse eigenaar, Rovos Rail, ge schonken aan luchtvaartmu seum Aviodrome op Lelystad Airport. Na de nodige technische werkzaamheden zou het toestel deze zomer dwars door Afrika en Europa naar Nederland vliegen. De kosten van de hele operatie, 350.000 euro, waren voor reke ning van Aviodrome. Emoties. Hoog opgelopen emoties beheersten opmerkelijk vaak de sfeer in 'de bunker' van de recht bank in Amsterdam-Osdorp, op de eerste dertig zittingsdagen van het liquidatieproces tegen Willem Hol leeder. Emoties van zussen Astrid en Sonja als zij in hun afgeschermde cabine getuigden tegen hun broer. Emoties van de verdachte, die door hun getuigenissen zonneklaar het hardst wordt bank onderweg naar een ver bui tenland zijn mond houdt, maar on dertussen denkt: 'Straks schop ik ze er uit'." Willem Holleeder: „Was het maar waar." Ik heb u in uw steekspel maar een beetje gelaten, als een vader met kids op de achterbank Gelach op de publieke tribune - een stuk minder vol dan aan het begin van het proces. Het verzoek om wat meer wellevendheid werkte maar even, overigens, want de stoom kwam al snel weer uit de getuigen- cabine. Nu de zomerstop is bereikt, is de vraag gepermitteerd waar het pro ces inhoudelijk staat, zeker wat be treft de bewijzen die de officieren van justitie Sabine Tammes en Lars geraakt, hoewel hij die afdoet als 'Jordaancabaret'. Emoties van afgespeelde geluids opnamen die de zussen stiekem hebben gemaakt van hun broer, bij voorbeeld als die ijzingwekkend krijste en dreigde tegen Sonja. Rechtbankvoorzitter Frank Wie- land, die de megazaak gesoigneerd in goede banen leidt en tijdig de spanning breekt met een gortdroge opmerking of een bon mot, heeft veel van die emoties op hun beloop gelaten. Tot hij op de laatste zit tingsdag voor de zomervakantie even een piketpaal sloeg, nadat Astrid weer in de cabine had plaats genomen. Vermanend Hij sprak broer en zus Holleeder vermanend toe. Zij zijn 'begiftigd met het woord', maar dat betekent niet dat in zijn rechtszaal al het ge bekvecht en geschreeuw maar is gepermitteerd. „Ik heb u in uw steekspel maar een beetje gelaten als een vader die met zijn kin- op de achter- vrijdag 13 juli 2018 GO Bewijs proces Holleeder mager Belangstellenden bij de rechtbank in Amsterdam-Osdorp, fotoanp De organisatie van het luchtkus sen-festival in Emmen, waarbij gisteren zes kinderen gewond raakten, had geen vergunning aangevraagd voor het evene ment. Gert Meijer Maaike Wind Emmen Waardoor het luchtkus sen in Emmen omviel, wordt uitgebreid on derzocht. FOTO DAGBLAD VAN HET NOORDEN Willem Holleeder moet de zo mervakantie doorbrengen in de zwaarst beveiligde gevangenis van het land. Zijn liquidatiepro ces ligt stil. Hoe staat de rechts zaak er na dertig zittingsdagen voor? Paul Vugts Amsterdam - Frank Wieland (rechter) VvnMpi pveCea, M F- Vv f lei P GsAiFfp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 15