■pspi e- 9 Barack Obama bereidde zijn buitenlandse reizen tot in detail voor. Hij streefde naar een constructieve ontmoeting. Trump heeft helemaal geen strategie voorde lange termijn impact van zijn eigen woorden niet. Hij weet wel dat wat hij ook doet, het door Fox News thuis als een groot succes zal worden gevierd. Ze zouden ons hebben gevieren deeld als we zonder resultaat uit Singapore waren teruggekomen, maar Trump wordt neergezet als briljant onderhandelaar." Ook Barack Obama vroeg de Navo-part- ners geregeld om een grote bijdrage voor de defensie-uitgaven, maar de toon was een heel andere, benadrukt Rhodes. „Ik zie nu een Amerikaanse president die vijandig staat tegenover de Navo en de internatio nale orde hekelt waaraan de Verenigde Sta ten ooit leiding gaven. Dat is een dramati sche verandering. Wij zagen onze reizen naar Europa als kansen om gezamenlijke strategieën uit te werken. Trump heeft he lemaal geen langetermijnstrategie. Hij is het oneens met de G7 en bekritiseert de Navo sinds het begin van zijn president schap. Voor Europeanen is dat heel destabi liserend. Ik hoor ze hier al denken: het lijkt of deze vent niet dezelfde wereld wil als wij. Hij hangt meer naar wat Poetin zegt dan wat wij zeggen." Hoe kan het dat die diplomatieke wervel wind Trump door een flink deel van de Amerikanen toch op handen wordt gedra gen? Ook al vertelt of twittert hij aantoon bare nonsens. Rhodes werd er vaak naar ge vraagd door de Nederlanders die zijn lezing in de Oude Lutherse Kerk in Amsterdam bezochten. Zijn antwoord is heel kort. „Kijk een week lang naar de rechtse nieuwszen der Fox News en je begrijpt het. Als je in een alternatieve wereld leeft waarin alles wat Trump doet fantastisch wordt verklaard en alles wat Obama deed niet deugde, dan ga je geloven dat de huidige president een zegen is", zegt hij. „Geen idee wat hij ermee wil bereiken. Trump spiegelt zich graag aan sterke man nen. Bij Poetin, Erdogan, Duterte of Netan- yahu is hij meer op zijn gemak dan bij Ma- cron of Rutte. Want hij is zelf een autori taire figuur die bijvoorbeeld graag de media in de VS zou controleren. In Rusland speelt Poetin elk jaar die hockeywedstrijd waarin ze hem heel veel doelpunten laten scoren. Zoiets zou Trump geweldig vinden." „Ik weet niet wat de Russen over hem heb ben. Die proberen altijd een relatie op te bouwen met prominente Amerikanen of compromitterend materiaal over ze te ver zamelen. Zonder dat ze vooraf weten of ze het later gaan gebruiken. Zo werken ze, over de hele wereld. Het is waarschijnlijk dat ze een rijke zakenman als Trump en zijn fami lie ook hebben benaderd vanuit die filoso fie." Hij glimlacht. „Nee hoor, het valt wel mee met die vertrouwelijke informatie die met ons wordt gedeeld. Niets schokkends. Ik hoop wel dat Robert Mueller (de Ameri kaanse openbare aanklager die de Russische inmenging in de Amerikaanse presidents verkiezingen onderzoekt, red.) alles weet en dat hij het ons gaat vertellen." „Bij MH17 was meteen duidelijk dat de Rus sen of de door Moskou gesteunde separatis ten erachter zaten. Maar onmiddellijk stuurden de Russen allerlei valse theorieën de wereld in. De Oekraïense luchtmacht had het gedaan, het vliegtuig zou zelfs door panne zijn neergestort, enzovoort. Niet al leen werd dat via bekende Russische propa- gandakanalen als Russia Today (RT) en Sputnik naar buiten gebracht, maar ook in de sociale media doken tegelijkertijd de zelfde nepverhalen op. Terwijl Nederland nog bewijzen verzamelde en zelfs de romp van dat vliegtuig reconstrueerde uit verza melde wrakstukken, had Rusland ook het Nederlandse internet al overspoeld met complotverhalen. Op dat moment begreep ik pas hoe de Russen de publieke opinie kunnen manipuleren met hun versie van een gebeurtenis. Een paar jaar later, bij de Amerikaanse verkiezingen, gebeurde het zelfde. Hillary was waarschijnlijk niet de beste democratische kandidaat, maar de Russen hebben met hun nepnieuws en valse informatie over haar zeker bijgedra gen aan de verkiezing van Donald Trump." MIJN JAREN MET OBAMA donderdag 12 juli 2018 GO -4 Aan boord van de Air Force One: Ben Rho- des werkt samen met Barack Obama aan een toespraak tot het volk. FOTO PETE SOUZA-WHITE HOUSE toon was nee anders Wat verwacht u van de ontmoeting tussen Trump en Poetin op 16 juli in Helsinki? Heeft Poetin Trump in zijn macht? Weet u vanuit uw vorige functie iets over Russia-gate wat u me niet gaat vertellen? - Ben Rhodes In uw boek zegt u dat de Russische reactie op het neerschieten van MH17 u de ogen opende over de impact van de Russische propaganda op Westerse samenlevingen. BEN RHODES Mijn jaren met Obama, De Bezige Bij, ISBN13, 9789 403123509 €24,99

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 9